Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВР не регистрира сигналите за домашно насилие

5 коментара
МВР не регистрира сигналите за домашно насилие

В МВР няма изградена информационна система, в която да се регистрират сигналите за домашно насилие, тъй като този вид деяние не е престъпление по смисъла на Наказателния кодекс. Това заявява вътрешният министър Валентин Радев в отговор на депутатки въпрос за приложението на Закона за защита от домашното насилие, цитиран от БГНЕС.

В сега действащия Наказателен кодекс домашното насилие е престъпление, но от частен характер. Процедурата изисква от пострадалите да подадат тъжба до съда, а не до полицията или прокуратурата. Частният тъжител има право по всяко време да оттегли тъжбата си.

България не ратифицира Истанбулската конвенция, която щеше да задължи държавата да предприеме всеобхватни мерки за превенция и борба с домашното насилие, включително още в образователната система.

В началото на април парламентът прие на първо четене частични мерки в тази област - промени в НК, които превръщат проявите на домашно насилие от престъпление с частен характер в престъпление от общ характер. Това означава, че сигналите ще се подават до прокуратурата, която ще разследва инцидентите, а сигналът пострадалият няма да може да оттегля сигнала си.

Вътрешният министър Валентин Радев обяснява, че в момента МВР изпълнява проект за 620 000 евро, който трябва да подобри работата на полицията по случаите на домашно насилие. Проектът е финансиран от Норвежкия финансов механизъм.

Засега министерството регистрира единствено заповедите на съдилищата за защита на пострадали лица от домашно насилие. За 2017 г. най-много заповеди има издадени в София – 351, следват Пловдив (205), Варна (185), Бургас (163) и Стара Загора (97). Общо през миналата година са издадени около 2500 съдебни разпореждания за защита на пострадали.

Вътрешният министър изброява и няколко основни проблема при борбата с домашното насилие.

Няма Национален съвет, който да координира работата по този проблем. Няма финансиране на превенцията на домашното насилие и работещи неправителствени организации в малките градове. Там липсват и кризисни центрове за настаняване на жени и деца, станали жертви на домашно насилие.

България няма програми за работа с насилниците, както и достатъчно обучени полицейски служители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. balrogbg
    #5

    Не може в Москва де е разрешено насилието над жени а колонията да остане по-назад.

  2. edin.drug
    #4

    Какво насиле, бе хора! Това е изконният стереотип на българина (да си побийва жената) дето либeр@стите от европейския коминтерн се опитват да ни го отнемат и да ни направят имп0тентни като тях самите. То дет' се вика - ако не си бил жената, все едно не си я ...

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  4. В и К
    #2

    Важното е, че не са джендъри, ура другари!

  5. teraflop
    #1

    България не работела с насилниците и нямала обучени полицаи. България е 9-та дупка на кавала. Не е ли ясно?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.