С три години закъснение МВР се сети, че трябва да провери дали шофьорите са описали газовите уредби в големия талон на колите си. Полицейският напън и заплахата от 150 лв. глоба доведоха до хаос и опашки в множество звена на пътната полиция. След няколко дни истерия, от националната полиция най-после решиха да говорят, само за да кажат, че хаос няма.
Гратисен период
Проблемът дойде от промяна в една от многобройните наредби на МВР, направена още през 2014 г. Тогава в нормативния акт е записано, че собственици, които сменят горивото на колата си (в най-честия случай монтират на газова уредба), имат три години гратисен период, за да декларират това обстоятелство в КАТ. Впоследствие то следва да бъде отразено в големия талон, т.е. на практика се издава нов талон.
Промяната очевидно е минала тихомълком и мнозинството от хора не разбира за нея. МВР също не полага особени усилия да популяризира новия ред. Сеща се, че трябва да проверява дали всички са си сменили талоните три години след изтичане на гратисния период, т.е. през 2020 г. От няколко дни върви специализирана операция с подобни проверки.
Наред с нея се появиха и съобщения за опашки в КАТ. По информация на бТВ струпване на хора е имало в София и Плевен. Някои от чакащите разказаха, че е трябвало да се редят два дни подред, за да бъдат документите им обработени. Лицензираните пунктове за преглед на газови уредби също бяха щурмувани от клиенти.
Няма истерия
В сряда следобед от МВР решиха все пак да дадат изявления по случая.
"Факт е, че има доста обществено отразяване на тази акция, което доведе и до много опашки, така да се каже, в звената на пътна полиция в цялата страна. Мисля, че не създаваме излишна истерия, защото контрол трябва да има. И преди е имало някакъв контрол. Обаче сега се направи една операция, в която контролът да бъде по-засилен", заяви Панталей Дамянов от националната полиция.
Дори и след проверките МВР не знае колко са нерегистрираните газови уредби. Кога ще стане ясно това, не се знае.
Сметката
За да бъде отразена газовата уредба в големия талон по съответния начин, трябва шофьорът да има издаден протокол за монтирането ѝ, както и удостоверение за първоначална проверка, издадено от лицензиран проверител.
По информация на бТВ цената им е около 100 лв. След това в пътната полиция трябва да се платят още 30 лв. за издаване на нов талон.
Контролът продължава
Специализираната операция на МВР ще приключи на 28 февруари. И след това обаче ще се проверява дали газовата уредба е описана в големия талон, твърдят от МВР.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
И интересно за кой лобира правителството? Щели да сменят газовите бутилки на 10 г., щото в Италия и Германия (или другаде в Европа) било така! Герберите ни осигуриха италиански или немски стандарт на живот, та ще налагат данък "нова бутилка", вместо да дотират използването на газ (най- екологичното гориво, а и най-евтино). Такива грабители, нямало е скоро, само нови такси и данъци за народа, а те си возят безплатно задниците на служебни автомобили...Що за садистична власт, в главите им само идеи …
как да издевателстват над собствения си народ, защото както в предния коментар се казва, най-вече удара е насочен към най-бедните и най-слабите хора. Чудя се така ли постъпва властта и другаде по света, поне наблизо- в Европа?
Може ли някой да сподели с какво ще допринесе вписването на газовата уредба в талона? Става по-безопасна ли? Става по-екологична ли? Или е предпоставка за събиране на данък "газова уредба" вбъдеще...примерно. Любител съм на дизела, но примерно в Германия, поставянето на газова уредба (ВПГ, СПГ) се ДОТИРА!!! и данъците стават почти нулеви, докато тук сам си плащаш уредбата и те сурвакат допълнително ИДИОТЩИНА!
Както винаги удара е насочен към най-слабите, бедните и беззащитни хора, за да се съберат едни пари... КАТ НИКОГА НЕ ПОМАГА, КАТ САМО НАКАЗВА! ТОВА ГО ИМА САМО В БГ.