Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения прие промените с 9 гласа "за" (ГЕРБ, Синята коалиция) и трима "въздържал се" (БСП, ДПС). Част от депутатите, които гласуваха "за", обаче подложиха на критики текстовете на законопроекта.
Проектът на МВР разширява значително кръга от престъпления, за които мобилните оператори и Интернет-доставчиците ще бъдат задължени да предоставят трафични данни. Сегашният закон приема, че това може да става само за "тежки" престъпления, за които се полагат над 5 години затвор.
От министерството настояват трафични данни на Интернет и телефонни потребители да се дават за всички закононарушения с полагаем затвор над 2 години. В законопроекта не са изброени видовете престъпления, което отваря широко вратата за полицията да иска разпечатки на граждани под всякакъв предлог, дори и за разследване на пътни инциденти.
Всички оператори ще са задължени да внедрят интерфейс, който да ги свърже с компютърната мрежа на вътрешното министерство, за да може да се следят в реално време контактите на техните абонати. В законопроекта е записано, че това може да става само след санкцията на съда, но според правозащитните организации няма гаранции срещу бъдещи злоупотреби именно заради интерфейса. Освен това задължаването на частните фирми да извършат разходи по изпълнението на тези изисквания не е придружено от държавна компенсация.
Друг спорен момент в проекта е, че операторите ще бъдат задължени да пазят вечно трафични данни на свои потребители, разпечатки от които вече са поискани от разследващите органи. Въпреки намесата в личното пространство на хората, МВР не е предвидило процедура, по която засегнатите лица да разбират за посегателството и да потърсят правата си по съдебен ред, ако действията на властите са били неоснователни.
Пред Mediapool зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков заяви, че между първо и второ четене МВР ще предложи възможните корекции на спорните текстове. По думите му е възможно изрично да се запише в закона, че всеки влязъл в програмата за следене на данни служител на МВР ще оставя "неизлечима следа" в софтуера.
Основните критики бяха отправени от Програма "Достъп до информация". Според адвокат Александър Кашъмов така записани текстовете са в пряко нарушение на българската конституция и на Европейската конвенция за защита правата на човека. Той се позова на текстовете за неприкосновеността на личния живот и свободата на кореспонденция. Позовавайки се на същите текстове Върховният административен съд вече веднъж отмени Наредба 40 на МВР, в която се правеше подобен опит за следене на трафика.
По време на дискусията юристите на МВР защитиха правото на министерството да има интерфейс за пряк достъп до данните на частните оператори. Това бе направено с довод, че досега служителите на Дирекция "Оперативно-технически операции" в МВР не са злоупотребявали с тези данни. "Не може в една демократична държава да се разчита на добротата на министъра", репликира адвокат Кашъмов.
Депутатът от ГЕРБ Димитър Димитров също се обяви против включването на всички оператори в общ интерфейс с МВР и заяви, че няма гаранция срещу злоупотреби. Депутатът от Синята коалиция Иван Иванов изказа сходни мотиви. И двамата обаче подкрепиха по принцип законопроекта.
Членът на комисията Йордан Бакалов от Синята коалиция заяви, че по никакъв начин управляващите не са го убедили да подкрепи законопроекта. По думите му, в проекта липсват контролът и доверието. Знаете как се използват политически специални разузнавателни средства и разпечатки, допълни Бакалов.
Според него никъде в държавите в Европейския съюз не се ползва интерфейс за достъп до тези данни. Имаше държави, където бе въведен този модел, но по-късно той бе отхвърлен като противоконституционен от съответните конституционни съдилища, допълни Бакалов.
Опозицията имаше основен говорител в лицето на депутата от ДПС Емел Етем. Тя призова да не се гласува безусловно доверие на МВР и припомни скандалите със СРС-та от предния парламент.
Вътрешното министерство внесе този законопроект, защото през последните месеци мобилните оператори закъснявали твърде много с изпълнението на съдебните решения за предоставяне на трафични данни. Ако законопроектът бъде приет, те ще разполагат с 8 часа да изпълнят поръчката на МВР.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
74 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Чудя се доколко е възможно, при приемане на един такъв закон, всеки един от нас да осъди държавата за нарушаване на човешките права.Интеерсно, какво ли ще се случи, ако в дадена държава 5-10% от населението и вземе да я осъди за нарушаване на основни права. Още един експеримент в който може да се окажем първи в света...:(
МИЛИЦИОНЕРСКА ДЪРЖАВА!
гадове!
Чисто полицейска тъпа държава!!!
Управляващите са правителство на тъпаците и диктатурата им ще е такава. Много скоро хората ще започнат за усещат какъв автогол си вкараха с избирането на Борисов!!Да вкарат и в леглата ни камери и да ни правят свирки!!
От специалисти в областта разбирам, че за да декриптират макар и един разговор в Скайп на МВР ще са им необходими около 2 години анализ на кодираните данни. Да са живи и здрави боклуците, които подслушват обикновените хора и си пият ракията с мафиотските мекерета.
Taka niama da e nujen interfeis i shte se ikonomisat sredstva i vreme- s tezi pari mogat da se postroiat novi zatvori, v koito provinilite se po internet da rabotiat za darjavata- taka shte ima pari za pensii
смрад
Престъпниците и крадливите политици (които също са престъпници).Защо поклонниците на Сектата са против МВР?
"Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения прие промените с 9 гласа "за" (ГЕРБ, Синята коалиция) и трима "въздържал се" (БСП, ДПС). ...Членът на комисията Йордан Бакалов от Синята коалиция заяви, че по никакъв начин управляващите не са го убедили да подкрепи законопроекта."Член на комисията категорично подчертава, че "по никакъв начин управляващите не са го убедили да подкрепи законопроекта", въпреки това е гласувал в комисията с подкрепа на законопроекта на управляващите ?Кой го е принудил тогава да го подкрепи, гласувайки в комисията за него ?Партиен камшик на лидери на Синята коалиция ?