Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВР се надява докладът на ЕК да ни даде "позитивен тласък" към Шенген

7 коментара
МВР се надява докладът на ЕК да ни даде "позитивен тласък" към Шенген

Предстоящият доклад на Европейската комисия (ЕК) за борбата с организираната престъпност и корупцията в България да даде "позитивен тласък" на страната за приемането ѝ в Шенгенското пространство. Тази надежда изрази във вторник вътрешният министър Цветан Цветанов на конференцията "Членството на България и Румъния в Шенген: между техническите критерии и промените в европейския и международния контекст", организирана от институт "Отворено общество".

Няколко дни след като Съветът по правосъдие и вътрешни работи на ЕС отложи решението си за присъединяването на двете страни поне до септември, МВР-шефът се впусна в серия от критики към опозицията и бившото правителство, като обилно напомни всичко свършено по време на управлението на ГЕРБ.

"Аз съм убеден, че тези, които направиха коментари за Шенген в България, те не бяха прочели дори заключенията и не бяха се поинтересували какви са те. Това показа липсата на национален приоритет, национален консенсус по двата приоритета за България", коментира Цветанов.

По думите му темата провокирала толкова негативизъм и политически послания заради предстоящите избори. Министърът не пропусна да припомни, че при кабинета "Станишев" страната ни е успяла да усвои едва около 30% от предвидените евросредства за подготовката за влизане в Шенген и посочи това като "първия и основен проблем" в този процес.

Цветанов не коментира изявлението на президента Георги Първанов, че отлагането на датата за присъединяването на България към зоната без граничен контрол е пряка отговорност на вътрешния министър. В типичния си стил той подмина зададения му в тази връзка въпрос и обясни, че е благодарил на румънския държавен глава "за неговата активна политика и неговия личен ангажимент и принос, и за оценката, която даде за постигнатото от България и Румъния".

Основната цел на МВР не била влизането, а постигането на критериите

Цветанов заяви още, че МВР е имало за цел "постигането на критериите за влизане в Шенген", въпреки че след назначението му като министър през 2009 г. той неведнъж е повтарял, че основният му приоритет е приемането на страната ни в Шенгенското пространство.

По време на конференцията шефът на силовото ведомство изрази задоволството си от положителните оценки, дадени на страната ни от вътрешните министри в ЕС, след като Европейският парламент гласува влизането на страната ни в зоната.

"За мен е изключително удовлетворително първото изказване на съвета на министрите – на министрите, които се изказаха", заяви лаконично МВР шефът с уточнението, че най-напред ласкаво за готовността ни се изказал френският му колега, а след това "имаше подкрепа от всички останали министри, които се изказваха, с изключение на резервите на холандския министър по миграционните въпроси".

Френският вътрешен министър Клод Геан обяви след министерската среща преди пет дни, че това, което тревожи редица страни членки е, че независимо от изпълнението на техническите критерии за "Шенген", корупцията може да процъфтява в България и Румъния и така да отслаби защитата на границите.

Според Цветанов роля за отлагането на датата за двете балкански държави оказала най-вече ситуацията в Северна Африка и засилващият се оттам бежански натиск. По думите му "това, което се взима днес като решение, е коренно различно" от приемането на предишните страни членки в зоната без граници.

"Оттук-нататък всичко е въпрос на политическо решение. Важното е, че България вече няма да бъде инспектирана по всички технически оценки", заключи министърът.

Всъщност с решението си да отложи присъединяването на България и Румъния към Шенген ЕС предвиди и присъствие на представители на по-старите страни членки по границите на двете държави, за да са сигурни, че всичко е наред като гаранция и като форма на допълнително доверие.

Още тогава Цветанов побърза да го разтълкува с уточнението, че не се предвиждала "нова форма на външно наблюдение" и по-важното било, че вече сме готови за влизане в зоната. Според източници на сайта EurActiv обаче, против присъединяването ни са се обявили не само Холандия, но и Франция, Германия, Финландия, Швеция, Белгия и Дания.

Румъния и България оптимистично почти обявиха септември за крайна дата

От своя страна румънският министър на вътрешните работи и администрацията Траян Константин Игаш, който бе на официално посещение у нас, също изрази увереност, че през септемри или най-късно до края на годината двете съседни страни ще станат пълноправни членки на Шенген. Той дори призова "всички, които имат съмнения в нашето пълно присъединяване да дойдат и да кажат защо".

"Заедно можем да ходим през септември с открито сърце и главата нагоре, че ще сме достойни да влзем в Шенген", ведро обобщи колегата на Цветанов.

Думите му очаквано бяха подкрепени и от родния МВР шеф, който за пореден път заяви, че в края на лятото двете страни спокойно могат да станат членове на Шенгенското пространство. За това свидетелствали и позициите на редица европейски посланици, които бяха поканени на конференцията на "Отворено общество".

Министърът дори цитира холандския посланик Карел Ван Кестерен, който посъветвал Цветанов да дава телефона на дипломата на депутатите от опозицията всеки път, когато спекулирали с темата за Шенген. Други европейски дипломати пък коментирали, че кабинетът "Борисов" е първото българско правителство в последните години, което последователно провеждало политика срещу престъпността.

По време на среща между Цветанов и Игаш са договорили взаимен механизъм за контрол по границата срещу контрабандата и трафика на хора и дрога, след приемането ни в зоната. Така, според румънеца, балканските съседки могат да дадат положителн пример на по-старите страни членки.

Посещението на румънския вътрешен министър у нас бе отразено и от медиите в северната ни съседка, които цитираха мнението му, че приемането на Румъния в Шенген е било отложено заради "по-бавния прогрес на България да постигне изискванията".

По време на еднодневната си визита обаче, Игаш спазваше далеч по-дипломатичен тон и неколкократно подчерта, че работи в перфектно сътрудничество с родното МВР. Дори обясни, че откакто преди 10 месеца станал министър, най-често се чувал по телефона с колегата си Цветанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. баба Тинка
    #7
  2. bulgar
    #6
  3. minimalni zaplati Europe
    #5
  4. chicago
    #4
  5. EurActiv
    #3
  6. N
    #2
  7. царист
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.