Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВР ще предвиди и дизелови агрегати за ксероксите в избирателните комисии

Отхвърлени бяха идеите да се пита КС дали навсякъде да се правят копия от протоколите

14 коментара
МВР ще предвиди и дизелови агрегати за ксероксите в избирателните комисии

Копирните машини – голямото нововъведение на предстоящите избори, се оказаха всепоглъщащ проблем от национално значение. На тях бе посветена и основната част от обсъжданията в Изборния борд към МС, който се събра на поредно заседание в сряда. Публичните предупреждения на премиера Марин Райков към ЕРП-тата отпреди седмица да осигурят качествен ток за изборите, за да не гърмят ксероксите, се оказаха очевидно недосатъчни.

По време на заседанието на борда бяха дадени идеи, ако има проблеми с електрозахранването на ксероксите, "Гражданска защита" да осигури генератори. Предложението срещна одобрението на вицепремиера Екатерина Захариева. Главният секретар на МВР Калин Георгиев обясни, че във всички области има възможност за предоставяне на дизелови агрегати от страна на дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".

Тревогата на членовете на Изборния борд бе предизвикана от довода на математика Михаил Константинов (член на директорския борд на "Информационно обслужване" ), че има секции, в които "не светят крушките", камо ли техниката, която трябва да размножава секционните протоколи с цел всеки участник в изборите да получи автентично копие от тях.

Той посочи още, че трябва да бъдат предвидени различни случаи, при които практически да не е възможно използването на копирната машина. Освен спиране или липса на ток, Констатинов посочи, че е възможно да заседне хартия.

Константинов се опита да убеди вицепремиера Захариева Министерският съвет да пита Конституционния съд дали е голям проблем, ако в някои секции няма копия на протоколите. Със сигурност ще има места, където ще има проблеми с тока, което ще възпрепятства ксерокопирането, а това ще е нарушение на Изборния кодекс, каза математикът.

Ако КС бъде питан и каже, че вотът може да мине и без копиране на протоколи в секциите, това би отворило вратичка за масов отказ да се дават такива протоколи, смятат други участници в борда.

Бившият конституционен съдия проф. Емилия Друмева, която също участва в заседанието, посочи, че всяка засечка на копирна машина, която попречи на размножаването на протокола, ще бъде нарушение на закона. "Не всяко нарушение е с мандатна релевантност", цитира тя решение на КС, а по-късно уточни, че това означава да не е оказано влияние на резултата от изборите.

Вицепремиерът Захариева заяви, че питането на КС за ксероксите е безсмислено.

Взел повод от "неуредицата" с електрическото захранване, Пройчо Караиванов от сдружение "Честни избори" предложи Изборният кодекс изобщо да не се спазва, а протоколите да се размножават ръчно. След като разбра, че не може да променя закона в заседанията на борда, Караиванов заключи, че подобно събрание е безсмислено.

Накрая в дебата се включи главният секретар на МВР Калин Георгиев, който предложи дизеловите генератори на пожарната. С това разговорът за електрозахранването беше прекратен.

Михаил Константинов обаче продължи темата, като предрече "невъзможно изпълнение на закона" заради избирателните секции зад граница. Той обясни, че идеята да се пращат копирни машини в чужбина е неизпълнима, тъй като в САЩ и Япония уредите са различен волтаж.

Този му коментар не стана повод за дебат, нито бяха засегнати други хипотези за проблем с копирането на протоколите. Само преподавателят Димитър Димитров предложи да не се доставят копирни машини на секциите в чужбина, а членовете да направят PDF формат на протокола. Това можело да стане навсякъде зад граница, защото имало компютри, за разлика от България. Според членове на борда изискването в Изборния кодекс не прави разлика между български секции и такива в чужбина.

Заседаващите в Изборния борд обсъдиха и евентуалните проблеми с членове на избирателни секции, които не умеят да си служат с ксерокс. Бе дадено предложение да се направят видеоклипове за ограмотяване, но главният секретар на МС Росен Желязков успокои, че е предвидено да се направи подобно видео.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Накрая извикайте баба cи Гицка с газеното фенерче при броенето на бюлетинето !!!

  2. Анонимен
    #13

    А памперсите?

  3. Анонимен
    #12

    Изискването да се изготвят протоколите в PDF формат поставя изборния процес пред големи трудности. Въпросът е там, че PDF форматът е непознат за много от членовете на избирателинте комисии. Редно е да се помисли за назначаването на 60000 компютърни специалисти по четирима на секция от петте най-големи партии на паритетен прицип, които да извършват това.

  4. Анонимен
    #11

    За съжаление времето е малко за построяване на 12000 нови сгради за изборните секции, които ще предоставят най-благоприятни условия за провеждането на изборния процес по критериите на Европейския съюз.

  5. Анонимен
    #10

    А след закупуването на 12000 копирни машини и 12000 дизелагрегата, е редно да поимслят и за закупуването на 12000 специално оборудвани автомобила за тяхната подръжка. След провеждането на изборите, копирните машини, агрегатите и автомобилите да бъдат подарени на училища и детски градини, та при следващинте избори догодина да бъдат закупени нови. Понеже дотогава пари в хазната вече изобщо няма да има, отсега да се тегли кредит в размер на 800 милиона евро.

  6. Анонимен
    #9

    Не е възможно да се подменят бюлетини на тъмно защото са възможни ужасни грешки.

  7. Анонимен
    #8

    Ама, моля ви се, какви са тези секции, които провеждали изборите без ток?! Такива избори, без ток, изобщо ще се признават ли?! Моля ви се, не се излагайте! На миналите избори камера беше заснела, как членове на СИК от ГЕРБ подменяха бюлетини на светло, пред очите на хората, представяте ли си на тъмно какви шашми са възможни?!

  8. Анонимен
    #7

    Ако се отнасяме сериозно към въпроса следва освен осигуряването на дизелови агрегати да се построи специален завод за хартия, да се осигурят резервни количества консумативи, да се подсигурят съответните сервизи за ремонт на техниката, да се организират специални курсове за обучение на персонала за сложната и тежка работа с копирната техника, да се преодолее техническия проблем с различния волтаж на техниката в САЩ и Япония, да се организира транспорта зад граница на съответната техника да избирателните

  9. Анонимен
    #6

    Трябва да предвиди и ролкови кънки, суха храна за три дни, презервативи и лопатка за...Срам ме е, че съм българин!

  10. Анонимен
    #5

    Обгрижват ги тия ксерокси, гаче са бебета. Мм, бебета, къде ти, гаче са нещо не от мира сего. Я, си ги заврете в такованката. Само гледайте да оцапате изборите и ще видите...както е изгладняла-озверяла паплачта...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.