Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВР става все по-малобройно и все по-скъпо

Вучков анонсира реформа, премахваща социалните компенсации за чиновниците

8 коментара
Веселин Вучков Сн.БГНЕС

Броят на реално работещите служители в МВР е намалял с близо 10 000 души през последните пет години, докато за същия период годишните разходи на силовото ведомство са се увеличили с над 220 млн. лева.

Това показват разчетите, представени от вътрешния министър Веселин Вучков, който анонсира в понеделник идеите на екипа си за административна реформа в министерството.

Тя има за цел да раздели служителите на МВР на две групи – тези с полицейски, разследващи и пожарникарски функции, и тези с чисто чиновнически задължения, като първите да останат първа категория труд, а вторите – да минат към разпоредбите на Закона за държавния служител.

"От една страна, реформата в МВР е крайно необходима, поне като начало, тъй като е отлагана 25 години. От друга страна пък, МВР трябва да работи, а не само да се реформира и поради това предлагаме новоназначените служители на административни длъжности, конкретно посочени дирекции в МВР, след определена дата, вероятно 1 април, да се подчиняват на Закона за държавния служител. Всички действащи служители и държавни, и по трудов договор си запазват всички бонуси, които имат в момента. Това е идеята и не виждам защо трябва да има сътресения във вътрешното министерство", коментира Вучков.

Според данните, представени от него в понеделник, реално работещите служители в системата на МВР през 2010 г. са били 56 441 души. През следващите две години те намаляват с около 3000 души, а най-голямата вълна от напускащи е през 2013 и 2014 г., когато заетите места във ведомството намаляват с общо над 8700.

Така, към 31 декември м.г. в МВР са работят 47 134-ма служители, от които 28 781 са с полицейски функции, 6750 са пожарникари, а над 11 500 са чиновници. От тях 6668 души работят в типичната за МВР администрация, а останалите 4935 в звена като спешния телефон 112, дирекция "Български документи за самоличност", специалната куриерска служба и други.

Въпреки очевидното намаляване на работещите в системата на силовото ведомство, разходите му устойчиво растат през последните пет години. Докато през 2010 г. МВР е похарчило за 12 месеца над 1.03 млрд. лева, сметката през следващите години постепенно расте до над 1.2 млрд. лева през м.г.

Както е известно бюджетите на МВР никога не остават в рамките на първоначално предвиденото и се актуализират неколкократно през всяка следваща година. Според приетия преди празниците бюджет за т.г., министерството трябва да получи 1 031 760 000 лева. От тях близо 936 млн. лева са заделени за заплати и осигуровки, близо 83 млн. лева – за издръжка на ведомството и близо 13 млн. лева – за капиталови разходи.

"Ние ще се опитаме да го изпълним (бюджета – бел.ред.), макар че тази рамка не ни харесва", коментира по време на презентацията Вучков, допълвайки, че "няма да бъде пресилено, ако кажа, че МВР в момента се задъхва от собствената си административна тежест и много трудно изпълнява елементарните си законови функции".

Вучков не пропусна да обърне внимание на отговорността, която носи ведомственото ръководство в кабинета "Орешарски" за настоящето състояние на системата.

"Особено през 2014 г., най-много расте делът за разходи за персонал. Двукратно през 2014 г. бяха увеличени трудовите възнаграждения с новия Закон за МВР. Това беше и причина на 7 ноември да установим с огромна изненада, че във вътрешното министерство дефицитът към месец ноември е бил около 213 млн. лева, само благодарение на актуализацията на бюджета. 936 млн. лева са разходите за персонал – заплати и осигуровки", заяви вътрешният министър.

"Най-важният акцент е, че ако се вгледаме в административната картина, в човешките ресурси и във финансовото състояние на МВР, ще забележим един огромен недостатък, който трудно може да намери подкрепа. В МВР липсва вътрешно степенуване и диференциране на държавната служба. Всички държавни служители, към момента около 41 000 души, независимо от тежестта на службата, която изпълняват, са първа категория труд. Основната идея е да се постигне, чрез промяна в няколко закона, вътрешно степенуване на държавната служба в МВР, диференциране. Първа категория труд да остане само за служителите, които работят в най-тежки условия", обясни идеята си за административна реформа Вучков.

Според плановете на екипа му въпросните законодателни промени трябва да бъдат приети от парламента до началото на февруари, а реалното им действие да влезе в сила от 1 април т.г. Вучков обаче настоя подобно диференциране на служителите да се извърши и в останалите служби в сектор "Сигурност" – ДАНС, ДАТО, както и Главна дирекция "Охрана" и служителите в затворите към правосъдното министерство.

"Ние си даваме сметка, че тази реформа не е толкова лесна, но е необходима", заключи Вучков, отбелязвайки, че първа категория труд в различните държавни звена и служба трябва да има еднакви критерии при назначаване и пенсиониране, за да не се натрупва напрежение в системата, както например по оста МВР – ДАНС.

"За пръв път чуваме идеите за реформи в цялост и доста от тези неща са нови. Това, което прави впечатление, е че нещата се случват по обратния процес. Получаваме нещо, което очевидно вече е обмислено от ръководството на МВР. Ние ще го обсъдим с представители на политическото ръководство още тези дни", коментира пред медиите Валентин Попов, председател на най-големия полицейски синдикат – Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР).

Предстоят разговори по темата между политическото ръководство на ведомството и шестте профсъюза в него. Освен това екипът на Вучков ще търси в следващите дни подкрепа за планираната реформа и от парламентарните групи, както и неправителствения сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Apostol
    #8

    В разделението на категориите труд няма лошо. Да бъде както в МО, където само военните са първа категория. Всичко цивилно, независимо дали е държавен служител или по Кодекса на труда, е трета категория. А в МВР какво стана - когато свалиха пагоните през 2007 година, счетоводителят полковник стана някакъв комисар или нещо подобно, но пак първа категория. Та зори пресцентъра - защо там трябва да са първа категория, да не би да воюват по улиците с бандити или по границата с имигранти? Тогава направиха

  2. tim
    #7

    И все пак предложенията звучат смислено. От нещо трябва да се започне.

  3. Himler
    #6

    То нещата бяха много прости - година и половина пълчищата милиционери и червени жандарми трябваша да пазят изверга Орешарски от народната любов! На тези пълчища се плащахакомандировъчни, а МВР реално не вършршрнищо друго! България се напълни с джихадисти, които хрантутим, а след вреще те ще ни избиват, както сториха това във Феанция...

  4. robin
    #5

    Крайно време беше да го направят. Не само , че не трябва да са първа категория , но и трябва да се осигуряват сами. За да има ефект трябва да се напра сега , а не за новопосъпили, то просто няма да има никакъв ефект. Същото трябва да стане и за военните. За новопостъпилите не трябва да се дава нищо допълнително ,20 заплати , 2 % клас на година, ранно пенсиониране. Държаната ги издържа докато учат, толкоз.

  5. Борето от София
    #4

    Е как става така, че ем намалява бройката на личния състав, ем масрафа по поддържането му се увеличава, ем заплатите им не са мръднали много (поне на тия, дето са на улицата), ем има корупция, ем няма наказани, ем ВИДИМО полицията ни не върши кой знае каква работа.

    Аз ще се опитам да дам обяснение, защото министърът на вътрешните работи видимо е негоден за това:

    1.) Бройката на личния състав не мърда особено, защото говорим основно за места, а не за човеци. Тоя трик и Цветан Цветанов го прилагаше

  6. Boriana Boneva
    #3

    малобройно, малобройно, малобройно... чувате ли как гласът ми се извисява с всяка дума? Той за какво този гербар, приятел на ЦвЦв, мечтае- за времето на Тато.

  7. Майтапчия
    #2

    В замяна на това престъпниците стават все повече и по-нагли. И понеже никой не ги закача, броят им расте по геометрична прогресия!

  8. Ангел Христов
    #1

    Но пък образованието е все още ненужно и незначително, защото трябва обществото да се чалгаризира и да се манипулира лесно. МВР ако си вършеше работата щеше да е добре вместо това снощи го мобилизираха за лични цели за да търсят гепената кола на племенника на Тиквата. Затова ли плащаме? Защо позволяваме партия с по-малко от 12% гласували за нея от имащите право да гласуват да ни управлява дори и с купен и корпоративен вот? Кой фалшифицира изборите и позволи ДПС да е водеща партия с най-много гласували от чужбина за тях и то от Турция!? Защо позволиха само в Турция да се гласува навсякъде удобно, а в другите държави се опитваха по всякакъв начин да затруднят желаещите да гласуват българи?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.