Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Мюсюлманската забрана" на Тръмп всява хаос и конфликти

Президентът се опита да прехвърли вината върху една авиокомпания и протестиращите, но все пак даде на заден за имигрантите със зелени карти

14 коментара

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се опита да прехвърли на други отговорността за хаоса, предизвикан от имиграционния му указ и отново защити решението си за временна забрана на влизането в САЩ на граждани от 7 мюсюлмански страни и бежанци от цял свят. В понеделник сутринта той написа серия коментари в Туитър, в които минимизира проблемите, възникнали при прилагането на забраната, предизвикала многохилядни протести в САЩ и остри реакции от Европа и САЩ. В неделя вечерта представители на Белия дом увериха, че прилагането на забраната е "огромен успех".

Виновни са една авиокомпания и протестиращите

Тръмп посочи в понеделник, че объркването в работата на летищата през уикенда е било по вина на авиокомпанията "Делта еър" и на протестиращите. Президентът изтъкна, че според министъра на вътрешната сигурност Джон Кели прилагането на новите ограничения върви добре.

"Само 109 души от общо 325 000 са били задържани и оставени за разпит. Големите проблеми на летищата бяха предизвикани от спиране на компютрите на "Делта",. . . на протестиращите и на сълзите на сенатор (Чък) Шумър. Министър Кели каза, че всичко върви добре и има съвсем малко проблеми. ДА НАПРАВИМ АМЕРИКА ОТНОВО БЕЗОПАСНА!", написа Тръмп в Туитър.

Авиокомпания "Делта" имаше в неделя вечерта компютърен проблем, което предизвика отмяната на 250 полета.

Тръмп освен това увери, че указът му "не е мюсюлманска забрана".

Въпреки това обаче остават въпроси за точния обхват на забраната, за противоречията ѝ с конституцията и дали администрацията на Тръмп ще се съобрази със разпорежданията на няколко федерални съдии за временно блокиране на въведената забрана. Адвокати, представляващи засегнатите от ограничителните мерки хора, заявиха, че някои представители на властта в неделя не искали да изпълнят решенията на съдиите.

Мюсюлманските страни, в които Тръмп има бизнес, са извън списъка

Указът бе издаден в петък и незабавно приложен от американските власти. Забраната възпламени масови протести, които са важен знак за първите две седмици от президентството на Тръмп.

Решението на президента, което забранява приемането на сирийски бежанци и влизането в САЩ на пътуващи от Ирак, Иран, Йемен, Либия, Сирия, Сомалия и Судан, доведе до арестуването и депортирането на стотици хора, пристигнали на американски летища.

В първия ден след въвеждането ѝ, "мюсюлманската забрана" бе оспорена от няколко федерални съдии на основание на това, че е представлява неконституционна намеса в правото на свободно изповядване на религия, както и отказ от прилагане на дължимите процедури.

Друг тревожен момент е, това, че президентът Тръмп е пропуснал да включи в списъка с предимно мюсюлманските страни онези от тях, където неговите компании имат бизнес. Саудитска Арабия, Обединените Арабски Емирства и Египет не са попаднали в списъка, макар че техни граждани съставляват по-голям риск за износ на тероризъм в САЩ, писа "Ню Йорк таймс".

Главни прокурори от 15 щата осъдиха президентския указ

Не само гражданските демонстрации се противопоставиха на Тръмп, но и главните прокурори на 15 американски щата и на окръг Колумбия, представляващи близо една трета от населението на САЩ, осъдиха антиимигрантския указ.

В общо комюнике главните прокурори, всички номинирани от Демократическата партия, наричат указа на Тръмп "антиамерикански и незаконен" и изразяват увереност, че той ще бъде анулиран от съдилищата.

"Ние осъждаме указа на президента Тръмп, който противоречи на конституцията, на ценностите на Америка и е незаконен, и ще работим заедно, за да гарантираме, че федералното правителство се подчини на конституцията, уважава нашата история на нация, основана на имиграцията и не визира никого единствено заради неговата националност или вяра", посочват главните прокурори в комюникето, цитирано от Франс прес. По думите им, "религиозната свобода е била и винаги ще бъде основен принцип на нашата държава и никой президент не може да промени тази истина".

Християнски религиозни водачи определиха забраната като "дискриминационна, погрешна и нехуманна".

Премиерът на Канада Джъстин Трюдо обеща да вземе бежанците, отхвърлени от Тръмп. "Канадците ще ви приветстват, независимо от вашата вяра", написа той в Туитър. Държавните ръководители на Германия, Великобритания, Франция и Италия изразиха несъгласие с подхода на Тръмп, а Ирак, който е ключов съюзник на САЩ в Близкия Изток, бе изненадан, научавайки от медиите за попадането си в списъка.

Тръмп отстъпи за имигрантите със зелени карти

В отговор администрацията на Тръмп даде леко на заден и смекчи ключов елемент от "мюсюлманската забрана", като позволи на притежателите на зелени карти да могат да влизат в САЩ. Указът налагаше забрана и върху хората, които имат зелена карта, но са граждани на седемте изброени страни.

Началникът на кабинета на Тръмп Ринс Прибъс заяви, че тези хора няма да бъдат засегнати, макар че ще бъдат подложени на повече проверки от страна на американските митнически и гранични власти, когато се опитат отново да влязат в САЩ. Секретарят по вътрешната сигурност Джон Кели също заяви, че според него допускането в страната пълноправни постоянни нейни жители е "в национален интерес".

Притежателите на зелени карти са постоянни жители на САЩ, ползващи се с правото да работят и живеят там.

Веднага след ревизията на указа притежателите на зелени карти от седемте страни, които са били пристигнали в САЩ и задържани на летищата, са били освободени.

Висши републиканци настояха за корекции и възобновяване на програмите

Забраната за хората със зелени карти предизвика критики и от страна на републиканците - например Боб Коркър, председател на комисията по външна политика в Сената и привърженик на Тръмп. Той настоя администрацията незабавно да предприеме съответните корекции. Надявам се, че след цялостен анализ и засилване на мерките за сигурност, много от тези (преустановените временно) програми ще бъдат подобрени и възобновени, коментира той.

Критиците на наложената забрана, включително и тези в Републиканската партия, казват, че тя несправедливо е насочена само към мюсюлмани, че нарушава законите на САЩ и конституцията.

Тръмп каза, че във всички седем страни издаването на американски визи ще бъде възобновено отново след 90 дни, през което време се въведат допълнителни мерки за сигурност.

Масови протести в големи градове и на летища

Десетки хиляди демонстранти излязоха по улиците на американските градове и на летищата в САЩ в неделя, за да протестират срещу указа на президента. В Ню Йорк, Вашингтон и Бостън втора вълна на протести започна след спонтанните митинги на много летища в събота, когато имиграционните власти започнаха да прилагат президентския указ.

Един от най-големите протести се състоя в Батъри парк в долен Манхатън, недалеч от Статуята на свободата в пристанището на Ню Йорк, един от най-популярните американски символи и първият, който милиони емигранти са виждали, прекосявайки океана от Европа и пристигайки в Америка.

Главният оратор, сенаторът демократ от Ню Йорк Чарлз Шумър заяви, че указът на Тръмп е антиамерикански и е в разрез с основните ценности на страната.

Във Вашингтон хиляди се събраха на площад "Лафайет" близо до Белия дом, с викове "Няма омраза, няма страх, бежанците са добре дошли тук". Демонстрантите бяха запълнили цялото пространство около Белия дом и Министерството на финансите.

Шествието потегли от Белия дом по Пенсилвания авеню и спря пред Международния хотел Тръмп, където викаше "Срам, срам, срам". По данни на полицията в протестите са участвали близо 8000 души. По същото време близо 200 души участваха в протестен митинг на международното летище Дълес край Вашингтон, където много по-голям брой протестиращи се бяха събрали на шумна демонстрация в събота вечерта.

Няколко стотин души протестираха и на нюйоркското летище "Джон Ф. Кенеди", където разтревожени семейства чакаха близки, задържани с часове след пристигането си от страни, засегнати от президентския указ.

Над 10 000 души участваха в демонстрацията на площад Копли в Бостън. Пред събралите се говориха няколко оратори, сред които сенаторът Елизабет Уорън, лидер на либералното крило на Демократическата партия и яростен критик на Тръмп.

В Хюстън близо 500 души преминаха в протестно шествие през центъра на града.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #14

    представям си ги колко ша са надъхани, ако някой шегобиец се развиха АллахуЕкбер...

  2. Преслав
    #13

    По всичко изглежда Тръмп получава подкрепата на голямата част от Америка , тази работещата която няма време по сред бял ден да вее лозунги по летищата и не е така креслива. Истинската Америка. По тия протести виждаме разни цветнокожи и разни безделници либерали. Всеки бил в САЩ знае колко трудно е за нормален човек да отдели от времето си в работен ден , та да се включи в измислен протест

  3. Васил Митов
    #12
  4. Васил Митов
    #11

    Мони, правилно отбелязваш, че всички протестиращи главни прокурори са от Демократичната партия. По-точно е да се каже, че те са от градове или щати, управлявани от Демократическата партия, така че са назначени от нея.

  5. Васил Митов
    #10

    "Пред събралите се говориха няколко оратори, сред които сенаторът Елизабет Уорън, лидер на либералното крило на Демократическата партия и яростен критик на Тръмп". Някой виждал ли е по телевизията сенаторката Елизабет Уорън?

  6. Peter Popov
    #9
  7. Знайко
    #8
  8. milan
    #7

    Понякога,в екстремни ситуации се вземат екстремни речения,но след това,всичко си идва на мястото.

  9. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #6
  10. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #5

    В съвместни комюнике главните прокурори, всички от Демократическата партия, наричат указа на Тръмп "антиамерикански и незаконен" и изразяват увереност, че той ще бъде анулиран от съдилищата. "Ние осъждаме указа на президента Тръмп, който противоречи на конституцията, на ценностите на Америка и е незаконен, и ще работим заедно, за да гарантираме, че федералното правителство се подчини на конституцията, уважава нашата история на нация, основана на имиграцията и не визира никого единствено заради неговата националност или вяра", посочват главните прокурори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.