Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Мюсюлмански братя" предупредиха за "огромна революция"

10 коментара

Конституционният съд на Египет нареди да бъде разпуснат парламентът, в който доминират ислямистите, а кандидатът за президент на "Мюсюлманските братя" Мохамед Морси предупреди, че евентуалните измами на балотажа от изборите ще бъдат последвани от "огромна революция".

Той каза още, че ако властта в Египет се върне в ръцете на хора, свързани с бившия режим на Хосни Мубарак, страната я очакват "опасни дни".

Леви и либерални активисти в Египет пък призоваха към протестни демонстрации срещу "преврата" на управляващия военен съвет, който пое законодателните правомощия, след като с решение на Конституционния съд вчера бе разпуснат парламентът. В обща декларация група леви, светски и либерални партии обвииха армията, която управлява страната след падането на режима на Хосни Мубарак, че извършва контрареволюция.

Конституционният съд реши, че начинът, по който преди шест месеца е избран парламентът, е неконституционен и обяви за незаконен избора на една трета от депутатите. В резултат на това формирането на целия състав на долната камара е незаконен, се казва в обосновката на решението на съда, разпространено от официалната египетската информационна агенция МЕНА и цитирано от БТА.

В същото време стана ясно, че балотажът на президентските избори в Египет ще се състои в събота и неделя, както бе предвидено.

Съперници на втория тур на изборите през уикенда ще бъдат Ахмед Шафик (последният премиер при управлението на принудения да се оттегли през февруари миналата година под натиска на народните протести президент Хосни Мубарак) и Мохамед Морси.

Конституционният съд на Египет отмени действието на приет от доминирания от ислямистите парламент през май закон, който забраняваше на висши кадри на стария режим да заемат изборни постове. В противен случай Ахмед Шафик щеше да загуби правото си да продължи участието си в изборите.

САЩ призоваха Египет да спазва демократичния процес, а говорителката на Държавния департамент на САЩ Виктория Нюланд заяви, че правителството на президента Барак Обама проучва решението на Конституционния съд.

Тя изрази надежда египетският народ да получи това, за което се е борил по време на народните протести, които доведоха до оттеглянето на президента Хосни Мубарак през февруари миналата година.

През февруари миналата година народното недоволство свали режима на Хосни Мубарак, който води Египет в продължение на 30 години. Той бе признат за виновен в превишаване на правомощията си и в корупция, но едно от основните обвинения срещу него е свързано с издадена заповед, позволила на полицията да открие огън по демонстрантите, в резултат на което загинаха 800 души.

Събитията в Египет бяха катализатор на Арабската пролет, донесла политически промени в няколко държави в региона, включително Тунис и Либия. Египет обаче все още не може да се стабилизира.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    египет не иска да има съдбата на Иран с религиозно правителство.И в израел религиозните имат силно влияние, но ги държат на дистанция от изпълнителната власт.

  2. Анонимен
    #9

    До 8: напълно прав сте. Пакистан е най-яркият пример.

  3. Анонимен
    #8

    До №6. Не сте прав защото по тази логика колко години чакаме Иран да се провали? Египет го очакват дълги години хаос, който ще съсипе всичко и на първо място туризма. №1 е абсолютно прав, че демокрацията не може да вирее във фанатизирано от религията общество.

  4. Анонимен
    #7

    A, щото Либия много се стабилизира!

  5. Анонимен
    #6

    Колкото повече се страхуват от ислямистите, толкова по-страшни те стават. Ако наистина Египет иска да се оттърве от ислямистите, да им даде властта и ги изчака да се провалят. Както е известно вярата помага, ама само с гола вяра нищо не става. Просто е нужно време и най-глупавите, оповаващи се само на вяра да го разберат. Ако бяха разрешили на ислямистите да управляват когато се зародиха движенията им през 70години на миналия век, досега това увлечение по религията да е преминало.

  6. Анонимен
    #5

    М.Н. Бедата е, че бай Хосни, който с оръжие крепеше просветския облик на Египет, ще бъде заместен от ислюмски братя, които все си мислят дали не избият останалите свои човешки събратя, които на са във възторг от шериата и не си падат по ислямизма.

  7. Анонимен
    #4

    Няма и да се стабилизира. Народните митинги са възседнати и там както и тук от измислена опозиция. А левичарите се крият зад ислямизма. Големи артисти са.

  8. Ганий
    #3

    Нали тук сме се сбрали все геополитици... Ако някой се загледа в картата на Земята, ще открие едно интересно нещо... Давам ичмар - основните геоконкуренти на САЩ са ЕС, Русия, Индия, Китай (особено доставките му за ЕС)... И ся кво се оказва!? Мчи съвсем географски погледнато около конкурентите на САЩ ври и кипи... Спомняте ли си какво рекох, га обявиха революция в Египет!? Казах следното: `Става дума за Суецкия канал!`... И сега не се отмятам от думите си...

  9. Анонимен
    #2

    САЩ по-добре да се въздържат от приказки. Нека говорителката на Държавния департамент да се опита да научи първо мечките гризли от Йелоустон на демокрация, ей така за проба.

  10. Анонимен
    #1

    Демокрацията е противопоказна на подобни общества. Всяка революция се изражда. Накрая идват на власт главорезите с чалмите. Опитът на съда да се противопостави е последната възможност за някакво цивилизовано развитие, за сметка на демокрацията и гражданските права. Така и Турция десетилетия се придържаше насилствено към прозападния път на развитие. Там това се вършеше от военните.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.