Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МЗ е купило предпазни маски с ниска защита за държавни служители

4 коментара
МЗ е купило предпазни маски с ниска защита за държавни служители

Министерството на здравеопазването е купило предпазни маски от Китай за нуждите на държавни служители от митниците, здравните инспекции, МВР и др., които осигуряват ниска защита според изследване на Американския център за контрол и превенция на заболяванията (CDC). Това показва разследване на сайта "Биволъ".

По информация на Mediapool до момента са пристигнали 720 000 от общо поръчани 1 176 770 броя маски от този тип. Договорът за покупката им е на обща стойност 1 412 124 евро, което прави 1.20 евро или 2.40 лв. за маска.

Предпазните маски са купени със средства по оперативна програма "Региони в растеж" и доставката им беше договорена лично от премиера Бойко Борисов. Те са доставени в изпълнение на две решения на Министерския съвет – от 27 март и от 31 март. Първото решение е за покупката на медицински маски от Китай. Съгласно него трябва да получим 1 млн. маски KN95 на стойност 1 670 000 лева или 1.67 евро за брой. Този тип маски все още обаче не са пристигнали от Китай.

Второто решение на кабинета е от 31 март и е за покупката на лични предпазни средства и медицински изделия от Китай. Именно въз основа на него е направена доставката на въпросните предпазни маски с ниска защита за нуждите на държавните служители от различнни ведомства на първа линия. Освен 1 176 770 броя предпазни маски на стойност 1 412 124 евро, в същото решение фигурират и 50 респиратора за 1.5 млн. евро.

Разслледване на "Биволъ" разкри, че референтна американска лаборатория е тествала десетки модели китайски маски и дава на купения от България модел на производитея Ryzur най-ниската оценка за филтрация – максимум 34%, вместо очакваните 95%.

Засега от МЗ нямат коментар дали ще разпределят маските за ползване или ще ги върнат предвид ниското ниво на защита.

Обикновените хирургически маски филтрират около 30% от вдишваните частици и микроби и на практика не защитават този, който ги носи от вируса, а защитават само околните. Маските от висок клас, т.нар. респиратори, филтрират 95%. Те се обозначават с FFP2 (EN 149-2001) по европейски стандарт, или N95 (NIOSH-42C FR84) по американски или KN95 (GB2626-2006) по китайски. На теория маска FFP2 спира всички частици, бактерии и вируси и е достатъчно добра защита за носещия я, ако той я слага и използва правилно.

До момента са пристигнали две пратки с маски, като втората от тях дойде на 2 май със самолет на България Ер. Пресцентърът на МВнР разпространи снимки, от които се вижда, че става дума за маски тип KN95 от производителя Ryzur, пише "Биволъ".

Логотипът FFP2 също се вижда ясно на кашоните с пристигналите от Китай маски. Пълното име на производителя им е Anhui RYZUR Medical Equipment Manufacturing Co., Ltd. Той прави хирургически маски,  предпазни KN95 маски-респиратори по стандарта GB2626 и медицински KN95 маски-респиратори по стандарта GB19083-2010. Референцията на производителя за обикновените маски е RZ95B, а за медицинските RZ95A.

Маските, кацнали на 2 май, и описани в правителственото прессъобщение като "предпазни", са RZ95B. Това е видно и от надписите на кашоните – disposable particulate respirator Face Mask KN95, а не medical respirator.

Точно този модел респиратор по стандарта GB2626 е тестван от американската Национална лаборатория за персонални защитни технологии (NPPTL), която е част от Центъра за контрол на заразни заболявания (CDC). Изследването е извършено в края на април т.г. и засяга само филтрацията на частици и микроби, а не дали маската приляга плътно по лицето.

Сред 92 изследвани модела (виж тук), маската на Ryzur се представя най-зле. Максималната ефективност на филтъра на тази маска е едва 33.9%! Това е скандално ниско спрямо заявените 95% за този клас респиратори. На практика тази маска не предпазва от вдишване на коронавируса.  Пълният доклад от проучването може да бъде видян тук.

FDA е публикувала официален списък  с оторизираните респиратори от Китай, в който изобщо не фигурира производител с име Ryzur.

Маските обаче имат сертификат за продукт, оторизиран в Европейския съюз, който изглежда автентичен. Той е съвсем пресен, от 17 март 2020 г. Издаден е преди американската лаборатория да тества маските и да установи мизерното качество на филтрирането, което предлагат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Диана
    #4

    "За държавни служители"-лошо! Но най-лошо - за медиците, които първи посрещат, преглеждат и обгрижват неуточнени болни, сред които и заразени с корона вирус-2! Тук това минава някак между другото. После медиците не знаели как да се предпазват, били немърливи и безотговорни! А властите - целите в бяло! Поне едно "благодаря" да им бяхте казали, нещастни поданици!

  2. Big Bang
    #3

    Ние изтребители купихме по този начин, а вие сега за едни маски го правите на въпрос... Не качеството е важно, а комисионната...

  3. .text
    #2

    Не стига че усвояваме пари ами вие искате и маските да работят! Не може две неща! Изберете си :)

  4. Авакум Захов
    #1

    Спокойно! Маските може да са с ниска степен на защита, но са с висока цена. Това е типична особеност на обществените поръчки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.