Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МЗ готви по-строги Covid-мерки от началото на следващата седмица

Нивата на ваксинирани и преболедували са твърде ниски, за да осигурят защита

9 коментара
МЗ готви по-строги Covid-мерки от началото на следващата седмица

Министерството на здравеопазването (МЗ) подготвя въвеждането на допълнителни противоепидемични мерки от началото на следващата седмица на национално ниво. Те все още са в процес на уточняване, но като цяло ще следват приетия от правителството план. Това съобщи пред журналисти зам.-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов в сряда, когато ръководството на МЗ се срещна с имунолози и епидемиолози по въпроса с мерките. 

Сред предложенията на специалистите са били ограничаване посещенията в нощните заведения, участието в обществени прояви и групови събирания. Отчетен е и рискът за повишаване нивата на заболяемостта след началото на учебната година, ако учениците и студентите се обучават в присъствена форма.

Мерките все още се уточняват от МЗ, експертите и главния държавен здравен инспектор. По принцип планът предвижда намаляване на капацитета на закритите обществени места като заведения, фитнеси, кина, театри от 50% на 30%. И освен това: разширяване на легловата база за лечение на Covid в болниците. Златанов каза, че паралелно с това ще бъде засилен контролът по спазването им, за да има резултат от тях. Той съобщи, че мерките ще бъдат въведени на национално ниво, тъй като страната ни вече попада в оранжевата зона с над 100 заразени на 100 000 души. Областите с по-малко заразени ще могат обаче да забавят налагането на мерките.

"Мерките ще бъдат насочени към тази група, която е най-силно засегната от новата вълна (20-39-годишните), защото посещават места с повече хора при малка дистанция и има условия за разпространение на вируса", обясни Златанов.

МЗ вече проведе поредица от срещи с РЗИ, болнични асоциации и лични лекари относно подготовката за новата вълна.

На въпрос какво ще стане ако има протести срещу мерките, Златанов каза, че водещо е здравето на хората и справянето с пандемията.

"Преди 2-3 седмици удвояването на заболелите ставаше за 2 седмици. Сега случаите се удвояват за една седмица. Увеличава се и броят на хоспитализираните в рамките на седмица от 1300 на 1800. Хората, нуждаещи се от интензивни грижи от 100 вече са 160 души. В средата на юли британският вариант на вируса беше изместен от индийския, който заразява два пъти повече", коментира Златанов.

Същевременно той отчете, че не може да се разчита много на нивото на имунизационно покритие у нас, тъй като то е ниско. Имунизираните са около 20% от пълнолетното население. Преболедувалите по последни данни на МЗ достигат до 40% от населението, което също е твърде ниско ниво, за да се разчита на защита. "Затова единственото, което остава ефективно и трябва да се ползва разумно и адекватно, са противоепидемичните мерки", посочи Златанов.

Освен, че най-засегната от вируса е възрастовата група от 20 до 39 години, все повече боледуват и децата под 18 години, съобщи още той.

При част от тях вече се наблюдават и симптоми, а някои боледуват и тежко и биват приемани в болница. Затова се подготвят и болниците за прием на деца, но Златанов призна, че педиатричните места за интензивно лечение са малко. Затова като цяло здравните власти разчитат да на превенцията и бързата реакция при децата, за да не се стига до усложнения. 

Същевременно новите случаи на коронавирусна инфекция в страната продължават да нарастват на дневна база. Заразените за изминалото денонощие са 1405 души при направени 21 906 теста. Процентът на положителните проби е 4.6% с тенденция за нарастване.

Общият брой на потвърдените случаи на заразяване с коронавируса у нас е 435 940. Активните случаи са 16 983.

Общият брой на хоспитализираните пациенти с коронавирус е 1832. Пациентите в интензивни отделения са 160. 

Излекуваните за последното денонощие са също 160, а починалите пациенти са 19.

За последното денонощие са поставени 12 219 дози от разрешените ваксини. Темпото на ваксинация остава без промяна, въпреки скоростното разпространение на вируса. Поставените ваксинни дози са общо 2 176 168. Напълно ваксинирани са 1.08 милиона българи.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dante Alighieri
    #9

    Абсолютно съм съгласен за въвеждане на строги мерки, но ако и те не се следят от властите дали се изпълняват, всичко е безсмислено. Ако се следяха и тези леки мерки, които действат от пролетта до сега, всичко щеше да е далеч по-добре. Ако имаше реални глоби за стотиците деб*или без маски в магазините или в транспорта, сега процентите положителни вместо 4 - 5 да са около единицата. Само едно питане имам към д-р Златанов: как разбра, че 40% от населението е преболедувало от вируса?! Според почти всички

  2. Хитър Петър1
    #8

    Като почнат да измират деца пред интензивните отделения, поради липса на болнични легла и апаратура за лечението им, ще има писъци и клетви защо не са се ваксинирали на време, не са спазвали дистанция и носили маски...то пенсионерите кучета ги яли. Ама така е на българина да му имаш акъла, дето му идва после и винаги друг му е виновен, но поумнява чак след като загуби най-скъпото си!

  3. дреалист
    #7
    Отговор на коментар #4

    Да. Обърках антителата от друга статия.Но и ти си се объркал с активната фаза, каквато не се вижда с тест. Той дори заразеност не показва, камо ли болест.

  4. рептилиан
    #6

    Броят на антиваксърите намалява с добро темпо.

  5. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #5
  6. A.Petrov
    #4
    Отговор на коментар #3

    Антигенните тестове определят активна фаза на заболяването. Тестовете за Антитела определят дали тялото има произведени антитела срещу Covid-19. Научете са да правите разликата преди да коментирате глупости...

  7. дреалист
    #3

    Твърдението "Заразените през изминалото денонощие са" е лъжа. Антигенните тестове не отчитат заразени, а хора с имунитет. Наличието на антитела означава наличие на имунитет. Безобразие.

  8. Valpet
    #2

    Неонормалниците да вземат пример от Израел. Там фарма-имунизацията вече е навлязла във фаза когато 95% от ковид-болните са били напълно ваксинирани (2 дози) преди да се заразят отново! Впечатляващо, нали? Ето и линка към съобщението:

    https://www.newstarget.com/2021-08-11-95-severe-patients-israeli-hospitals-are-vaccinated.html

    Заслужава внимание и предложението на неонормалника Соломон Паси в неговата страница на Фейсбук - ваксинирани и неваксинирани да живеят (както и да работят, пътуват и пр.

  9. Leonsio
    #1

    Давай, малко са още. До октомври да са 4000 на ден и локдаун. Изчезнаха настинките и грип-а. Температура - ковид, кашлица-ковид, мускулни болки-ковид, общо взето всичко е ковид и се съобщава в медиите по 5 пъти на ден. Само не им е дошло на ум да обявят и катастрофите по пътищата за следствие от ковид.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.