Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МЗ отхвърли нападки в парламента, че здравната карта цели икономии

2 коментара
МЗ отхвърли нападки в парламента, че здравната карта цели икономии

Здравният министър Кирил Ананиев и екипа му отхвърлиха обвиненията на опозиционни депутати и представители на лекарското съсловие,че с проекта за нова Национална здравна карта се цели икономия на пари.

Според новата здравна карта, която определя необходимостта от лечебни заведения, лекари, сестри и медицинска апаратура в различните области на страната, близо 6 000 са излишните болнични легла за активно лечение във всичките над 340 лечебни заведения. Идеята е занапред здравната каса да финансира само нужния брой лечебни заведения и отделения в тях и на местата с излишък, някои структури ще останат без финансиране.

Пресяването ще става по специално разработени критерии, приети преди ден от Министерския съвет, които дават предимство на големите болници, осигуряващи многопрофилно и комплексно лечение 24 часа в денонощието за сметка на някои малки, по-тясно специализирани клиники.

Според здравната карта за удовлетворяване потребностите на населението са необходими 32 913 легла за активно лечение, докато в момента у нас са разкрити 38 803 или с 5890 легла над нужното. Направен анализ на здравното министерство дори показвал, че през 2017 г. за осъществяване на медицинските дейности в 28-те административни области са били необходими общо 24 723 легла. Тоест, в окончателния вариант на картата са предвидени над 8000 легла за активно лечение повече, за които НЗОК ще сключва договори с болниците.

Здравният министър Кирил Ананиев обясни в четвъртък пред депутатите, че резервът от 8000 легла дава спокойствие на системата, че може да покрие нуждите на населението при по-голяма натовареност. Той отхвърли обвиненията на опозиционни депутати в ”счетоводство” и ”фискализъм”.

"През 2017 г. българските граждани са лекувани на близо 25 хил. болнични легла. Това е при 100% използваемост. Общият брой на леглата за болнично лечение на територията на страната е около 39 хил., т.е. през 2017 г. усвояемостта е 64%. В проекта на Национална здравна карта ние взимаме 100% от лекуваното през 2017 г. и осигуряваме над 8100 резервни легла. Това означава, че в никакъв случай не може да се говори за намаляване правата на хората“, каза той.

Ананиев заяви, че с картата не се съкращават легла, отделения, болници, а броят на леглата служи единствено като инструмент за балансиране бюджета на НЗОК спрямо потребностите на населението от здравни грижи по области. Той посочи, че направените в рамките на общественото обсъждане конкретни забележки, ще бъдат взети предвид.

Неговата заместничка Жени Начева обясни, че включително в рамковия договор за тази година е предвидена по-голямата сезонна натовареност на болниците през зимата заради грипните заболявания.

Председателят на БЛС Д-р Венцислав Грозев обаче заяви, че ще има между 20 и 30% съкращаване на леглата в болниците и упрекна МЗ, че не се е съобразило с предложенията на областните администрации при изготвянето на картата.

Според зам.-председателя на парламента Нигяр Джафен (ДПС) е объркана цялата философия и не може всичко да се върти около легла. ”Ако продължаваме така след пет години ще има здравеопазване само в пет големи университетски града”, посочи тя.
  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olja501013
    #2
  2. trezwomislesht
    #1

    Ами да не бяха разрешавали на сульо и пульо да разкриват частни болници и после касата да сключва договор с тях и да закрива общинските и държавни заведения. Или да ги оставя недофинансирани с което ги обрича на фалит. Малките и тясно специализирани болници са точно тези частни заведения, които се цитират.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.