Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МЗ "пусна" инфосистема за Covid-19, която гражданите само захранват с данни, без да получават

8 коментара
МЗ "пусна" инфосистема за Covid-19,  която гражданите само захранват с данни, без да получават

Здравният министър Кирил Ананиев издаде късно в понеделник вечерта поредната си заповед, този път за въвеждането в експлоатация на Национална информационна система за борба с Covid-19. На хартия, системата, която е плод на доброволен труд на частни софтуерни фирми и държавната "Информационно обслужване", се състои от пет части: информационен уеб портал за граждани с актуална информация за епидемичната обстановка; мобилно приложение за граждани (ViruSafe), където могат да отразяват здравния си статус; регистър на поставените под карантина, софтуер за прогнозни анализи за развитие на заболеваемостта от Covid-19 и географски карти за визуализация на броя на карантинираните.

Само първите две опции – уеб порталът и мобилното приложение ще бъдат достъпни за граждани, гласи заповедта на Ананиев. Останалите функционалности ще бъдат достъпни само за компетентните институции за обмен на данни между тях. Не е ясно защо на гражданите не може да се даде достъп например до географски карти или поне до част от прогнозните анализи.

Засега гражданите само дават, без да получават

Въпреки че въвеждането в експлоатация на информационната система беше обявено в понеделник вечерта, реално към вторник до обяд гражданите могат да изтеглят само мобилното приложение. Те все още нямат достъп до информационния уеб портал, нито от МЗ могат да посочат адреса му.

Мобилното приложение ViruSafe пък събира само лични и здравни данни за гражданите, без да им предоставя никаква актуална информация освен отдавна публикувани и достъпни на сайта на МЗ общи данни и препоръки от Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) – какво представлява вируса, откъде идва, как се предава, симптоми, начини за предпазване и др. Т.е. то е изцяло ориентирано към събиране на данни от потребителите и предоставянето им на властите без никаква обратна връзка и информация за гражданите.

Регистрацията в него става чрез въвеждане на телефонен номер, ЕГН или данни от лична карта, както и данни за локацията на потребителя. След което той може да попълва и актуализира по всяко време състоянието си според това дали има някой от следните симптоми: температура до 38 градуса; суха кашлица; трудност при дишане и недостиг на въздух; постоянна болка или напрежение в гърдите; посиняване на усстните или лицето; гадене, повръщане или диария; тежко и постоянно виене на свят или замаяност.

Нагласите спрямо новото приложение в обществото са противоречиви след печалния опит с теча на лични данни от НАП през лятото.

Невидимият софтуер, достъпен за институциите, работел

Съгласно заповедта на здравния министър до регистъра на поставените под карантина ще имат регионалните здравни инспекции (РЗИ), МВР, общопрактикуващите лекари, болниците и лабораториите.

До софтуара за прогнозни анализи и географските карти пък достъп ще имат само Министерството на здравеопазването и Националния оперативен щаб (НОЩ). Достъпът на институциите е с квалифициран електронен подпис след предварителна регистрация.

От МЗ обясниха, че функционалностите, до които достъп имат институциите, вече работят.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ImBlack
    #8

    Причината да ограничават информацията от анализите е, че преднамерено лъжат от ефира.

  2. Jimi
    #7

    Смисълът на подобна система (особено ако се разреши и геолокацията) е да се наблюдава почти онлайн (защото трябва време за обработка на трафичните данни от телекомите) движението (преди и след предполагаемото установяване на заразяването) на определен номер и след анализ (пак трафичните данни) да се установи кои са евентуалните контактни лица (ако са се регистрирали и те). Най-трудната част от такава система е попълването на данните за всяко лице-ползвател на системата. За сметка на това този (телеком,

  3. Коментарът е изтрит в 08:47 на 2 октомври 2023 от автора.
    #6
  4. ktn
    #5

    Преливане от пусто в празно.

  5. QMTIKVA
    #4

    Човек трябва да е луд по цялата си глава за да си свали това приложение за проследяване и "търгаж" на личните си данни, тези хора за GDPR очеизвадно или не са чували, или не ги интересува.

  6. .text
    #3
    Отговор на коментар #2

    Как да има смисъл като няма мисъл?

  7. Естествено
    #2

    И какъв е смисъла от всичко това?

  8. Авакум Захов
    #1

    В географските карти се пропуска най-важното - летищата продължават да работят и се изпълняват полети. А ако гражданите не виждат смисъл да предоставят информация, защото нямат достъп до информация, ще си остане само усвояването на пари за безполезната "система". Нищо, че софтуерните компании дарили труд в замяна на скъпа поддръжка впоследствие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.