Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МЗ работи по национална програма за превенция и контрол на вирусните хепатити

0 коментара
МЗ работи по национална програма за превенция и контрол на вирусните хепатити

Министерството на здравеопазването работи по създаването на национална програма за превенция и контрол на вирусните хепатити за периода 2019-2023 г.. Досега такава програма не е имало. В работната група по изработването ѝ са включени национални консултанти, експерти, представители на всички заинтересовани институции и неправителствени организации. Срокът за работата на експертите е 1 март 2019 г., след което проектът ще бъде публикуван за обществено обсъждане, съобщи в четвъртък зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова по повод Европейската седмица на тестването за ХИВ, хепатит В и хепатит С и Световния ден за борба срещу СПИН, който тази година ще премине под мотото “Узнай своя статус“.

Седмицата за тестване е инициатива, стартирана в Европа през 2013 г., която цели да се разшири обхвата на изследваните лица, както и да повиши осведомеността за ползите от ранното тестване за ХИВ. От 2015 г. към тестването за ХИВ се включва и тестването за хепатит В и С. През 2017 г. повече от 600 организации от 53 държави са участвали в седмицата на тестването и хиляди хора са узнали своя статус за ХИВ и хепатит, стана ясно от думите на Светлана Йорданова.

По експертна оценка на СЗО в европейския регион на СЗО приблизително 13,3 милиона души живеят с хроничен хепатит В (1,8% от възрастните) и около 15 милиона души с хепатит С (2,0% от възрастните). 2/3 от инфектираните лица в региона живеят в Източна Европа и Централна Азия. Хепатит В причинява около 36 000 смъртни случая, а хепатит С около 86 000 смъртни случая годишно в европейските държави, в региона на СЗО.

По данни на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC) общата  честота на разпространение на хепатит В е 1,49 на 100 000, а на хепатит С от 8.7 на 100 000 в държавите-членки на Европейския съюз (ЕС). Висока е степента на разпространение при хората, които инжектират наркотици.

Сред 36.7 милиона души, живеещи с ХИВ в света, приблизително 2.7 милиона са имали хронична HBV инфекция и 2,3 милиона са били инфектирани с HCV. Чернодробните заболявания са една от основните причини за смъртност сред живеещи с ХИВ и коинфектирани с вирусен хепатит. Тези хора трябва да бъдат диагностицирани и осигурени с подходящо и ефективно лечение както за ХИВ, така и за хепатита.

По експертна оценка на СЗО 1,2 милиона души живеят с ХИВ в Европейския регион и 25% от тях не са наясно, че са ХИВ позитивни, а почти 50% от тези, които са положителни, се диагностицират късно и така се забавя стартирането на лечение и профилактика.

В страната има разработена и действаща  "Национална програма за превенция и контрол на ХИВ и СПИН за периода 2017-2020 г.“. България е страна с ниско разпространение на ХИВ сред общото население – 2.8 на 100 000 население, което е два пъти по-малко от средното за Европейския съюз, което е 5.7 на 100 000 население. В изпълнение на дейностите по Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции и в резултат на предоставяните услуги в страната, се постигна устойчиво задържане на ниското ниво на разпространение на ХИВ сред общото население.

Към 30 октомври 2018 г. общо 1 473 лица с ХИВ се проследяват в 5-те сектора за лечение на пациентите с ХИВ/СПИН в София, Пловдив, Варна, Плевен и Ст. Загора, а 1 391 (94%) от тях получават съвременна антиретровирусна терапия.

Прилагането на антиретровирусната терапия удължава живота на пациентите и подобрява качеството им на живот. Осигурени са всички необходими тестове и консумативи за провеждане на безплатни изследвания за ХИВ и мониторинг на терапията.

"От началото на годината до м. октомври над 242 000 лица са се изследвали за ХИВ. През периода 1986 – 16.11.2018 г. в България са регистрирани общо 2 984 лица с ХИВ инфекция. От началото на 2018 година до средата на месец ноември са открити нови 269 ХИВ–серопозитивни, а до края на годината се очаква техният брой да нарасне с още 30“, посочи д-р Тонка Върлева. Годишният брой на регистрираните случаи се увеличава постепенно в годините, като през 2017 г. новорегистрираните са 241. Запазва се тенденцията от последните години броят на новорегистрираните мъже да е многократно по-голям от инфектираните жени. Съотношението на инфектираните мъже и жени през настоящата година е 8:1 (240 мъже и 29 жени).

По път на инфектиране се запазва тенденцията от последните години. И през настоящата година 88% от новорегистрираните  са се инфектирали по сексуален път, а 10% са инфектирани при инжекционна употреба на наркотици. 54% от новорегистрирани са от групата на мъжете, които правят секс с мъже.

Тази година най-засегната е възрастовата група 30-39 г. - 38%, следвана от възрастовата група 20-29 г. – 29%. Данните показват още, че 97% от новите случаи през 2018 г. са български граждани, а останалите 7% са граждани на други държави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.