Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МЗ се отказа от кардиналните действия - ще укрепва и трите болници в Северозапада

Търсят се кредит за болницата във Враца и кадри за болницата във Видин

2 коментара
Кирил Ананиев, сн. БГНЕС

Само седмица след като обяви, че “няма време за отлагане“ и се изисква “кардинално решение“, защото в противен случай болниците от Северозападна България ще изпаднат в тежко финансово и икономическо състояние, здравният министър Кирил Ананиев рязко смени намеренията си под натиска на протести и опозиционни критики. Той обеща в четвъртък да укрепва и трите лечебни заведения – във Враца, Видин и Монтана. След среща с директорите на трите болници от здравното министерство съобщиха, че няма да се закриват отделения в лечебните заведения, каквото беше първоначално обявеното намерение.

Вместо това всяка от трите болници ще бъде подпомагана в областите, в които изпитва трудности.

Във Враца най-сериозно е финансовото състояние на болницата, тай като целият ѝ приход е под запор от кредитори. Във Видин най-сериозен пролем са кадрите, а в Монтана положението било стабилно и щели да са необходими само структурни промени.

От здравното министерство съобщиха, че усилията ще бъдат насочени към стабилизирането на определени структури, така че те да оказват качествена и навременна медицинска помощ на населението.

Търси се кредит за болницата във Враца

Ананиев е уверил, че в болницата във Враца няма да се закриват отделения, а дори се предвижда откриването на две нови – за инвазивна кардиология и съдова хирургия. Целта е по-комплексно обслужване на населението и увеличаване на приходите на болницата.

Освен това МЗ води нтензивни разговори с банки в страната, за да може да се рефинансират задълженията на лечебното заведение. В момента почти целият приход на врачанската болница е под запор от кредитори и поради тази причина се бавят възнагражденията на медицинския персонал.

Във Видин проблем са кадрите

Основният проблем на видинската болница са кадрите. За последната година финансовото състояние на лечебното заведение е стабилизирано, няма просрочени задължения и редовно се изплащат заплатите на медицинските специалисти. Целта, която МЗ и ръководството на болницата са си поставили, е да се подсили и мотивира медицинският персонал.

По този начин лечебното заведение ще може да извършва по-голям обем дейност, а това ще доведе до увеличаване на приходите и възнагражденията.

В момента болницата имала финансов потенциал, но той не можел да бъде реализиран поради липсата на медицински персонал.

Структурни промени в Монтана

Без просрочени задължения и дори с положителен резултат пък била болницата в Монтана.

В нея се предвиждат структурни промени, тъй като няма сериозни проблеми и с необходимия медицински персонал. Ръководството е планирало сега и увеличение на възнагражденията.

Преди седмица бяха нужни "кардинални действия" без отлагане

Само преди седмица след среща със същите болнични директори Ананиев заяви, че “трябва да се премине към комплексно разглеждане на медицинското обслужване на територията на целия Северозападен регион, а не на ниво отделни области“.

Тогава от МЗ казаха, че Ананиев е срещнал подкрепата на представителите на регионалните здравни инспекции, регионалните здравноосигурителни каси и директорите на болниците от Враца, Видин и Монтана за оптимизиране на медицинското обслужване на територията на региона.

“Това, което искаме да направим, е да подобрим обслужването на населението. Тези отделения и клиники, които са добри в дадената област, ще останат да работят, а тези, които са доказани, че са по-добри в другата област, там ще концентрираме нашите усилия като капацитет. Независимо от това дали говорим за Видин или Враца, това е един регион, в който хората трябва да получат най-доброто обслужване. Тях ги интересува да бъдат здрави и добре лекувани, а не дали това ще се случи в структурата, наречена МБАЛ-Враца или МБАЛ-Монтана. Най-важното, което трябва да знаят е, че по този начин ще бъде гарантирано комплексно обслужване на населението“, каза тогава здравният министър.

На срещата преди седмица от МЗ твърдях, че всички са били единни, че “обстоятелствата изискват кардинално решение, защото в противен случай болниците ще изпаднат в тежко финансово и икономическо състояние“. А за тази седмица беше насрочена първата среща, на която да бъде преструктурирането на лечебните заведения, от което междувременно Ананиев се отказа.

Това стана под натиска на граждански протести и хвърлени колективни оставки на над 100 медици в болницата във Видин. Протестите бяха оглавени от БСП, която се обяви за нов модел на здравеопазването и покани и останалите партии да си включат в дискусии по него.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Авакум Захов
    #2

    А на вниманието на другаря министър - има значение дали структурата е наречена МБАЛ Враца или МБАЛ Монтана, защото едната е във Враца, а другата е в Монтана и времето и разходите за пътуване до тях са различни.

  2. Авакум Захов
    #1

    Поредните безсмислени работни места в публичния сектор. Нищо няма да се промени докато не започне да се гледа качеството, а само се харчат пари за сгради, режийни разходи и някакъв персонал.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.