Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МЗ се отказва да въвежда таван за доплащане на лекарства от пациента

1 коментар
МЗ се отказва да въвежда таван за доплащане на лекарства от пациента

Министерството на здравеопазването предлага отмяна на правилото пациентът да не може да доплаща за частично покриваните от здравната каса медикаменти повече от 60% от стойността на най-евтиното лекарство в дадена група - например за астма или за сърце.

Мярката, целяща да осигури по-евтини и достъпни лекарства за хората, беше залегнала в наредба на министерството и влизането ѝ в сила бе отлагано на няколко пъти миналата година. Последните планове на министерството бяха таванът за доплащането да влезе в сила от началото на 2017 година, но след оценка на въздействието, ведомството се е отказало от тази мярка.

Тя засягаше лекарства с едни и същи активни съставки и със сходен ефект при лечението на едно заболяване. Ако някой медикамент надхвърля тавана от 60%, нямаше да бъде покриван изобщо от касата и ако пациентът държи точно на него, трябваше да си го плаща изцяло.

В свой доклад здравният министър в оставка Петър Москов посочва, че допълнителният анализ на мярката показа, че голяма част от сега съществуващите лекарствени продукти на българския пазар няма да могат да отговорят на изискванията и ще бъдат изтеглени от него.

Това от своя страна може да доведе до компрометиране на започналото лечение или до неговото преустановяване.

“Не е възможно да се извърши количествено измерване в левове, доколкото се касае за големи групи продукти, с изключително голяма динамика на включване и изключване на продукти от тези групи и динамична промяна на цените им. Тези фактори допълнително се комплицират в резултат на това, че конкретната терапия за конкретния пациент може да бъде във всеки един момент променена от медицинския специалист, което от своя страна прави невъзможно адекватно количествено прогнозиране“, се казва в мотивите на министъра.

В доклада си Москов припомня още, че към момента има висящо дело пред Върховния административен съд, предмет на което е оспорване на предложената за отмяна разпоредба.

“Отмяната на правилото е необходима с оглед запазване на многообразието от лекарствени продукти на българския пазар, съответно широк кръг на избор на лечение от страна както на лекуващия лекар, така и на пациента. Допълнително положително въздействие ще се реализира и по отношение на запазване на основните принципи на свободна конкуренция между стопанските субекти“, казва още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #1

    DW, вести бг:Пороците на българското здравеопазване
    Повече от 17 хил. българи годишно нямаше да умират, ако се превентираха най-значимите заболявания
    05.12.2016| Коментари Новини10| видяна 3918
    Новини

    Най-високата в Европа преждевременна смъртност, причинена от неинфекциозни болести, сред хората в активна икономическа възраст е регистрирана в България.

    Годишно около 17 000 български граждани на възраст между 25 и 64 години приключват твърде рано жизнения си път. С 410 преждевременни смъртни случая

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.