Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МЗХ не смята да праща повече посланици на българското вино и сирене

10 коментара
Париж и Берлин са едни от любимите дестинации за посещения на изложения от земеделските министри, сн. БГНЕС

Министерството на земеделието и храните не планира на този етап да изпраща повече земеделски аташета и така България ще остане официално с двама "посланици" на българските храни и земеделски продукти зад граница.

От министерството посочиха в отговор на запитване на Mediapool, че аташетата във Франция и Германия - Веселина Евдокимова и Петя Стелиянова, са назначени без конкурс със заповед на земеделския министър Мирослав Найденов, което е позволено от закона.

Идеята за изпращането на агроаташета, чиито задължения на практика се припокриват с тези на търговските аташета, бе лансирана от Найденов в началото на миналата година. Така правителството назначи за земеделски представител в Париж през март 2011 г. Веселина Евдокимова, която ръководеше дирекцията "Връзки с обществеността и протокол" в Министерството на земеделието и храните (МЗХ). На същата позиция в Берлин бе пратена Петя Стелиянова, която бе шеф на отдел "Международни отношения" в агроведомството. През април миналата година Найденов дори реши да трудоустрои бившия ръководител на фонд "Земеделие" (ДФЗ) Светослав Симеонов като земеделски аташе в Брюксел, но срещна отпора на финансовия министър Симеон Дянков, който стоеше и зад махането на Симеонов от поста в ДФЗ. Така оформената позиция обаче остава празна, според отговорите на МЗХ аграрни аташета има само в Париж и Берлин.

Говореше се, че аташета може да бъдат изпратени и в Лондон и Москва, но това не се случи и явно развитието на институтът на "аграрното аташе" вече не е на дневен ред.

От МЗХ отказаха да съобщят колко струва "средно месечната издръжка на един земеделски аташе и какви са направените разходи за тяхната дейност досега", като посочват само методиката по-която се определя заплащането им.

Средната годишна издръжка на един български търговски аташе, според официална информация, например е между 80 хиляди и 120 хил. лева

На въпрос как се оценява работата на двете аташета от министерството посочиха, че се отбелязва "значим напредък в развитието на двустранните отношения със съответните страни в селскостопанския сектор".

Според министерството аграрният стокообмен между България и Франция бележи тенденция на нарастване: от 203.052 млн. долара през 2009 г. до 266.430 млн. долара за 2010 г. и 386.089 млн. долара за предходната 2011 г.

Стокообменът между България и Германия в областта на земеделската продукция също бележи тенденция на нарастване: от 399.608 млн. долара през 2009 г. до 426.640 млн. долара за 2010 г. и 539.697 млн. долара за предходната 2011 г.

Сред свършената от представителя на МЗХ във Франция работа от министерството посочват "придобити отлични контакти на сътрудничество на ниво министър и политически кабинет с Френското министерство на земеделието", договорено изпращане от френска страна на постоянен съветник, експерт по въпросите на Общата селскостопанска политика, който ще работи към кабинета на министър Найденов, подписано е споразумение за сътрудничество с ФРАНСАГРИМЕР, участие в България в международни изложения и други.

Агроаташето в Германия пък е подготвила поредица посещения на министъра на земеделието и храните и други представители на ръководството на МЗХ в Германия, респективно на техни колеги в България, изготвят се периодични анализи и информация от конференции и срещи, оказано бе съдействие за организиране на презентация на българско сирене и кашкавал и други, сочи справката на ведомството на Найденов.

След командироването на аташето по земеделски въпроси в Германия се наблюдава засилване на интереса към българските вина и храни от страна на германския бизнес. Организирани са и публикации за България в сектор Земеделие във немски медии “Bayerisches Wirtschaftsblatt”, “Osnabrücker Zeitung” и Agra Europe, 31.10.-03.11.2011 г. и от Südwest Rundfunk, посочват от МЗХ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Лъжа е измислената активност на агроаташето в Германия. Бг делегации се канят по автоматизма на дългогодишните панаирни контакти и посолството няма никакъв принос за това. Изброените медии са треторазреден клас и БГ е включена като част от отразяването на агрофоруми. Т нар. представители на министерства като МЗХ и МТСП просто уреждат далаверите на началниците си и това се брои като инвестиция за България. Харчат се огромни пари, дават им се завишени дипроматически рангове, членовета на семействата им без да работят получават по 500 евро, а децата им по 250. велика висококалорична далавера

  2. Анонимен
    #9

    От изнесеното разбирам, че аташето в Германия организира воаяжи на министъра и антураж, пише безмислени информации и презентира сирене и кашкавал, които вече са презентирани в Германия (ФРГ)още през 70-те години от българската държава.

  3. Анонимен
    #8

    До 4 Мнението ти е много субективно, явно имаш лична изгода от цялата работа. Истината е, че съставът на дипломатическите ни мисии в чужбина с всяка измината година е все по-неподготвен и това се отнася най-вече за младите, които идват без необходимата подоготвка, но с необходимата протекция.

  4. Анонимен
    #7

    Все повече се наблюдава шефове да изпращат приближени и най-вече любовниците си на постове в чужбина. Ако са шефове на частни фирми, тяхна работа, но да се харчат държавни пари за капризите на удостоилите ги с ласки госпожи и господа, на бедна страна като България е срамота и подигравка с българските граждани.

  5. Анонимен
    #6

    Уреждане на близки и любовници е цялата работа с разните аташета и тем подобни от отделните министерства. Харесали са си Германия и Франция и хоп там са, а че може и местният език да не знаят - няма значение. Те знаят интернационалния език на LOVE.

  6. Анонимен
    #5

    Тоя луд ли е?! Ще продава българско сирене и вино във Франция?!

  7. Анонимен
    #4

    Като чета коментарите се чудя на вас пишещите критикари... все едно за вас да кажат, че не си върщите работата, как ще с почувствате. напротив аташетата са много добре приети и имат много повече задачи от някои чиновници тук дето търкат столовете и вземат не по-малки заплати. Освен това, ако си спомняте и двете говорят по три езика, имат и по минимум две висши образования. какво искате повече, няма да пратят нас дето още българския пишем с грешки...Затова държавата ни е на този хал, защото не даваме

  8. Анонимен
    #3

    Да бе- да. Сега излиза модата на луанките. Иначе Миро нямаше да праща в Брюксел протежето на "Меком" Надежда Димитрова- за наказание чдето за 2 години във Фонд Земеделие се убедиха, че не става за нищо...

  9. Анонимен
    #2

    Това са си обикновени синекурни длъжности - високо заплащане, охолен живот в уредени държави и никакава, ама ни-и-и-икаква работа! Явно сладураните късметлийки имат силни хора зад гърбовете си!

  10. Анонимен
    #1

    Симеонов си е аташе в Брюксел.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.