Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На 17 септември КС ще решава за конституционните промени

1 коментар
Снимка: БГНЕС

Проектът за решение по делото за конституционните промени вече е написан и внесен за обсъждане сред съдиите в Конституционния съд (КС) от докладчика Румен Ненков. Това съобщи в понеделник самият той пред сайта "Правен свят". Както Mediapool писа преди седмица, очакването е КС да отхвърли като недопустимо питането на Народното събрание дали бъдещите промени в основния закон биха представлявали промяна във формата на държавно устройство.

Подобно решение би оставило отговорност за съдебната реформа изцяло в ръцете на политиците. КС ще се произнесе по делото на 17 септември, когато е насрочено следващото заседание на институцията, става ясно от сайта на съда. Това означава, че обсъждането на конституционните промени може да се отпуши още в началото на есенната сесия на Народното събрание.

"Написал съм проект за определение и от днес (понеделник) той е на разположение на колегите ми. Прекъснах си отпуска за две седмици, но вече отново съм в отпуск", казва Румен Ненков пред "Правен свят", но отказва да коментира какво гласи проектът за определение.

Самият Ненков смята да се върне на работа на 9 септември.

В края на юли с подписите на 144 депутати парламентът попита Конституционния съд (КС) дали двете най-важни поправки, свързани със съдебната власт, засягат "формата на държавното управление". КС бе сезиран под натиска най-вече на ДПС и АБВ, които се противопоставят на по-радикални промени в съдебната система, но в същото време не желаят да изглеждат като открити противници на реформата.

Идеята на питането бе да се установи дали разделянето на ВСС на две колегии не представлява промяна на държавното устройство, за което може да се произнесе само Велико Народно събрание.

Мнозинството бивши конституционни съдии и преподаватели по конституционно право вече се обединиха около тезата, че промените могат да се приемат и от обикновен парламент. Въпреки това темата бе вкарана в КС.

Разделянето на ВСС на две колегии се определя от Реформаторския блок и правосъдния министър Христо Иванов за "сърцевината" на съдебната реформа. Другият голям въпрос за решаване остава премахването на тайния вот във ВСС, който дава възможност за прикриването на зависимостите в институцията. Това предложение отпадна от проекта за конституционни промени, но Реформаторският блок обяви, че ще го внесе отново между първо и второ четене.

Премиерът Бойко Борисов също каза, че ще работи за премахването на тайното гласуване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ARROGANT
    #1

    "...становището на докладчика по делото - Румен Ненков, е вече внесено в Конституционния съд и че според него искането за тълкуване е недопустимо." ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– Гербоухи малоумници!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.