Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На Балканите границите са начертани

Решението на проблемите е в изграждането на модерни мултиетнически държави

13 коментара

Как германската политика вижда проблемите на Балканите и балканските страни и каква е позицията ѝ за тяхното решаване? Не тези въпроси донякъде дава отговор в интервю за Дойче веле специалният отговорник на германското външно министерство за Югоизточна Европа Николаус Граф Ламбсдорф.

Той отбелязва, че влизането на България и Румъния в Шенген е въпрос, свързан с условия, каквито ще има и за всички бъдещи кандидати за членство в зоната без граници. В този смисъл влизането на България и Румъния в Шенген зависи от самите България и Румъния, защото има условия, които двете страни трябва да изпълнят, преди да последва отговорът на ЕС.

"При това е много важно всички страни-членки да бъдат убедени, че поставените условия са изпълнени. Това е, тъй да се каже, условната част от сделката. Но не по-маловажно е и това, че ЕС трябва да спази дадените обещания, когато имаме задоволително изпълнение на условията", казва Николаус Граф Ламбсдорф.

И докато България и Румъния се борят с Шенген, край границите им остава неспокойно. На юг от България гърците се борят за оцеляване в най-тежката в историята им криза, а на запад македонците се борят с гърците за името на страната. И така вече 20 години. Проблемът с името е проблем най-вече между двете съседни страни, участващи в този спор, казва Николаус Граф Ламбсдорф, запитан за официалната германска позиция по въпроса.

"Многократно сме заявявали на двете правителства, че този въпрос най-накрая трябва да бъде решен. И най-вече защото наблюдаваме как всичко това блокира пътя на Македония към ЕС и защото това крие опасност от вътрешнополитическа дестабилизация на Македония. Това ни притеснява и е крайно време нещо да се случи. Което обаче не означава, че има друг път за решаването на проблема, различен от пътя на компромиса между двете страни. Нито международен съд, нито международната общност могат да предложат решението. То трябва да бъде взето в Атина и Скопие", казва германският дипломат.

Що се отнася до Хърватия, Граф Ламбсдорф очаква, че не само тя, но и всички следващи поканени да се присъединят към Общността страни ще влязат в нея с механизъм за контрол и наблюдение. "Доколкото съм информиран, не се очаква този мониторинг да се превърне в пречка пред присъединяването на Хърватия", казва германският политик.

Той смята за напълно погрешна позицията на онези политици, не само в Сърбия, но и в Косово, които пледират за обединяването на всички албански територии на Балканите. "Това няма да доведе до решение, а до нови проблеми в региона", казва Граф Ламбсдорф.

Наскоро берлинската фондация "Наука и политика" оповести свое изследване, според което обединяването на всички територии, населянави от албанци, няма да задейства ефекта на доминото. Авторите на този труд смятат, че Македония би могла да бъде склонена да отстъпи част от западните си територии заради многото проблеми там с албанското малцинство. В същото време за Босна и Херцеговина не съществувала опасност, ако се стигне до прекрояването на границите на Балканите. Граф Ламбсдорф вижда нещата по съвсем друг начин.

"В крайна сметка зад всичко това стои идеята за Велика Албания. Твърдо съм убеден, че дори в самата Албания въпросът не е актуален. Преместването на граници води след себе си и преместване на големи групи от хора. Всичко това е крайно неевропейско и несъвместимо с принципите и нормите в ЕС. А що се отнася до ефекта на доминото, никой не може да каже какво би се случило, ако бъде позволено подобно нещо, а и кой ли би поел риска да го изпробва на практика? Германия със сигурност не би подкрепила подобно развитие и ще продължи да настоява, че границите на Балканите са начертани, и че сега всички усилия трябва да бъдат хвърлени в изграждането и утвърждаването на модерни мултиетнически държави в региона", казва пред Дойче веле Николаус Граф Ламбсдорф.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Нека първо западна европа ни даде пример за това как функционира една мултиетническа държава и ние на Балканите ще го последваме -- само дето до сега не виждам успешните мултиетнически държави в западна Европа: Белгия е пред разпадане, в Испания нещата не стоят никак добре, в Швейцария последният двуезичен кантон се разпадна на френска и немска част.....

  2. Анонимен
    #12

    Първо :
    Идеята "Велика Албания" съществува, но никой анализатор/коментатор не обяснява за какво става въпрос. В основата на тази доктрина стои претенцията, че албанците са потомци на древните илири - автохтонно (т.е.коренно) население на Балканския полуостров, каквито са били траките, а всички останали, вкл. елини и славяни са нашественици. Не съм запознат с ДНК изследванията, но е вероятно и да е така. Проблемът е, че тази доктрина се следва от албанското население още от турското нашествие, когато

  3. Анонимен
    #11

    №10-присъединявам се към коментара ви. Тази "антикомунистическа" риторика вършеше работа до едно време, обаче още я предъвкват!

  4. Анонимен
    #10

    До Крум С. Ами в Синя София управлението ви енормално вече 22 г.При вас БСП традиционн губи. Е от 1989 г само циганите и кучетата са се увеличили и търговията с дрога също.Продължавайте да гласувате все така правилно.

  5. Ради
    #9
  6. Анонимен
    #8

    Между другото по време на втората светожна война германците преначертават границите на балканите според етническата принадлежност. Германците загубват войната и великите сили възстановяват барутния погреб на балканите. Голямо късогледство според мен. Днес обаче ситуацията на балканите е различна, нито Германия нито така наречените велики сили имат желанието да се разправят с промяна на граници. Промяна на границите може да бъде положително явление само ако се направи доброволно от самите балкански държавици. Което към този момент е до голяма степен утопия.

  7. Анонимен
    #7

    Границите не само на Балканите, но и в Европа са начертани произволно и крайно несправедливо след двете световни войни.Хелзингската конференция от 1975г. определи тези граници за окончателни и неотменими.Затова ме учудва обстоятелството,че в някаква фондация са умували за "Велика Албания", обединяване на земи и прочее.Великите сили направиха така,че на Балканите всяка народност да има две държави.Същтите велики, но с глупостта си и с лицемерието си сили, сега имат наглостта,без да се извинят на балканските народи за причинените им от тях велики страдания и разпокъсване, да проповядват морал и да дават съвети.

  8. Крум С.
    #6

    За 5 Бих искал да направя малка поправка в заключението Ви. Ние не трябва да се сърдим на управляващите ни, а на самите нас. Защото ние сме тези, които си избираме управляващите. Ние си избрахме БСП, която унищожи всичко нормално у нас и чието половин-вековно управление докара страната ни до фалит да ни определя правилата на прехода. Ние сме тези, които продължаваме да я държим в състоянието на най-голяма и влиятелна партия. Можехме да се сърдим на управляващите ни до 1990-та година. Докато продължаваме да не виждаме винага си, нигога няма да се оправим. Необходимото условие да бъде излекувана една болест е да бъде поставена правилна диагноза.

  9. Анонимен
    #5

    До 2 През 2007 година към шенгенското пространство се присъединяват девет нови страни - Естония, Латвия, Литва, Малта, ПОЛША, Словакия, Словения, Унгария и ЧЕХИЯ. Западно двуличие може да е налице по различни въпроси, но конкретно за Шенген не ни е там мястото и това е ясно на всеки разумен българин. Достатъчно се нагледа Европа на българските мутри и бандюги, дето я обикалят, а като се вземе предвид и положението с престъпността вътре в страната, няма защо да се сърдим на т.нар.западноевропейци, а на нашите управляващи.

  10. Анонимен
    #4

    Прав беше Кадафито,няма нужда от религиозна война.След 15-20г. Европа ще стане мюсюлманска.Изобщо целия ЕС е една тъмна Индия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.