Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На борсата за ток – двойно по-високи от ЕС цени и взаимни обвинения

Дни след поредните промени в търговията парламентът пак се събира да търси законодателни решения на проблема

2 коментара
На борсата за ток – двойно по-високи от ЕС цени и взаимни обвинения

Положението на българската енергийна борса става все по-нажежено, въпреки постоянните законови промени с цел осигуряване на достатъчно предлагане на ток и приемливи цени на тока за стопанските потребители. Дни след влизането от 1 юли на поредните такива промени, тарифите за бизнеса у нас са много по-високи от средноевропейските. Работодателите отново обвиняват правителството, че все още не си е свършило работата и позволява манипулации в търговията с ток, от които се възползват определени фирми, купувайки евтина енергия от държавни електроцентрали в нагласени търгове и продавайки я после скъпо.

В обвиненията към правилата на борсата се включи и директорът на "Националната електрическа компания" Петър Илиев, който преди две седмици подаде оставка заради обвиненията на бизнес организации в борсови манипулации. Оставката обаче не бе приета от принципала – "Българския енергиен холдинг", където самият Илиев е председател на борда на директорите. Във вторник в интервю през БНТ той нарече "скандали" и "извращения" случващото се на борсата за ток.

И пак законови промени

За успокояване на страстите за четвъртък в парламентарната комисия по енергетиката е насрочено заседание, на което да се обсъди състоянието на свободния пазар на ток у нас и да се търсят поредните евентуални законодателни решения на проблемите.

Темата с високите цени на българската енергийна борса отново бе провокирана от постигнатата при доставките на ток за 3 юли средна цена от 195.40 лв./МВтч. Договорените количества са сериозни – над 29 хил. МВтч, което обаче е под рекордните 31 267 МВтч спазарени в предишния ден. За пиковите часове на потребление сделките за сряда са станали при цена 246.72 лв., а тарифата за времето на малка консумация е 144.08 лв.

"Това ценово ниво надхвърля средноевропейското 2 пъти, а спрямо пазарите с най-развити икономики – Германия и Франция превишението е 3 пъти", възмутиха се от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОРБ) в писмо до енергийния министър Теменужка Петкова, разпространено в сряда.

По информация на Mediapool обяснението за тези нива е голямото спрямо предлаганите обеми в предишните дни търсене на електроенергия на фона на внезапно изтеглени от пазара големи количества от един от продавачите.

Вероятно този играч е НЕК, става ясно от писмото на АОРБ до Петкова. В него, заедно с поредните твърдения за манипулации на свободния пазар на ток, се посочва, че държавната електрическа компания продължава да е пасивна в борсовата търговия, въпреки исканията на бизнеса и препоръките на държавния енергиен регулатор.

"Частично това бе постигнато за 1 и 2 юли, но след реализираните продажби на електроенергия, генерирана от ВЕИ с мощност между 1 и 4 МВ през НЕК (което ние настоявахме да не се прави), среднодневното предлагане бе съкратено с 2.5 ГВтч", пише асоциацията до министъра.

Става въпрос за влязлото в сила от 1 юли 2019 г. законово изискване на борсата да предлагат електроенергията си всички производители с инсталирана мощност над 1 МВ като това от преди година правят тези над 4 МВ. Има обаче преходен период, в който енергията на централите между 1 и 4 МВ може да се предлага на борсата през НЕК, докато производителите сключат договорите за изплащане на разликата между техните преференциални цени и постигнатите на борсата.

Цената остава най-високата в ЕС

Ден по-късно – в сряда, при търговията за следващия ден, 4 юли, са продадени 24 316 МВтч като средната цена на тока пада с 32.5 процента, но отново остава най-високата в страните от ЕС. При средна борсова стойност у нас от 131.96 лв./МВтч или 67.47 евро, във Франция цената е 31.28 евро, в Швейцария – 32.42 евро, а в Германия – 33.98 евро за мегаватчас.

Според експерти обаче свободният пазар в тези държави е много по-добре развит и конкурентен и директното сравнение на борсите не е коректно.

Това обаче е знак, че има още какво да се направи за по-доброто функциониране на пазара и за предотвратяване на всякакви възможности за манипулации. Съмнения за манипулации се появиха още преди старта на борсата у нас в началото на 2016 г., но те се задълбочават все повече. След рязък скок на цените през декември 2018 г. Комисията за енергийно и водно регулиране обяви,че ще извърши проверка за машинации и измами. След някакво удължавания на срока за приключването ѝ, председателят на регулатора Иван Иванов обяви пред журналисти, че констатациите са изпратени до борсовия оператор, за да предприеме мерки, но така и не обяви какво е установено. Иванов каза, че не бил длъжен да оповести резултатите от инспекцията.

Тя очевидно не е променила нищо, тъй като в последния месец работодателите продължават да негодуват от поведението на държавните производители на електроенергия и неколкократно поискаха оттеглянето на шефа на НЕК Петър Илиев. След обявен в средата на юни търг от НЕК, а след това отменен, Илиев внесе оставката си в "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), но тя не беше приета.

Не е изолиран случай

Сега от АОРБ заявяват, че високите цени за сряда не са изолиран случай. "Системно от началото на 2019 г. или 183 последователни дни средната цена на електроенергията за индустрията в България е по-висока от тази във вече споменатите Германия и Франция, че и Австрия, Чехия, Словакия, Швейцария. А като се добавят доплащанията за преференциалните цени на т.нар. "американски централи“ /каквито доплащания няма в нито една друга европейска страна/, се получава като краен резултат това, че българските предприятия получават най-скъпата електроенергия в цяла Европа", пише в писмото на организацията до министър Петкова.

"Всъщност на пазара се случи това, за което предупреждавахме в медиите през последните седмици – при настоящите трудности в генерацията на електроенергия от въглища и скъпите емисионни квоти, ако и допълнително се създадат условия за концентрация, респективно контролирано ограничено предлагане, пазарът ще изпитва хроничен недостиг на електроенергия, а цените биха били лесно манипулируеми", посочват от АОРБ.

Според работодателите завишеното търсене на електроенергия на борсата за доставка на следващия ден е било лесно прогнозируемо от данните за търговията в първите дни на юли, когато са спазарени 30.4 ГВтч и 31.3 ГВтч. Те са очаквали адекватно структурирано предлагане, каквото обаче не се е случило.

Къде е държавната ТЕЦ?

В писмото до Петкова се акцентира, че именно при такава ситуация е важно адекватното управление на електрогенериращи мощности, съобразено с рационално предлагане, а от държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" не са реагирали, макар цената на нейната енергия да е под постигнатите на борсата. Според работодателите въглищната централа е можела да осигури "дефицитните“ 100 МВ мощност, но не е сторила това въпреки препоръката на Комисията за енергийно и водно регулиране да е активна при борсови цени над 93.33 лв./МВтч.

А НЕК е невинна

Позицията на работодателите относно борсовата търговия е последователна, но изненадващо се оказа мнението на шефа на НЕК Петър Илиев. Той обяви, че на свободния пазар има манипулации, а липсата на адекватно законодателство може да остави бизнеса у нас без електроенергия. Пред БНТ Илиев каза, че не НЕК е виновна за високата цена на електроенергията продавана на бизнеса, а липсата на правила на държавно ниво.

"Търговците писаха, че има манипулации, но досега никой не им обръща внимание, в България имаме Закон за енергетиката, имаме Комисия за енергийно и водно регулиране, които определят правилата на регулирания пазар, но никъде в тези правила не се говори за свободния пазар. Никой не защитава родното производство", възмути се Петър Илиев.

Той нападна борсовия оператор, че правилата му за търговия, позволяващи само седем търга дневно, пречели на пазарните участници да договарят реални цени. Така след обявена ниска цена от страна на НЕК, фирми били блокирали сайта на борсата и на практика търговията била спряла, каза Илиев, но не обясни механизма на измамата и не назова фирмите.

"С атака срещу мен искаха да се прикрият тези скандали и извращенията, които имаше на борсата. Няколко фирми са се възползвали от ниските цени. Проблемът, след като освободихме пазара, ние така го освободихме, че за година и половина от България е изнесен ток за 10.7 млн. мегаватчаса, За този ток, всички вие сме платили над 700 млн. лв.", заяви още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #2
  2. Лизи Гугуткова
    #1

    С една дума МАФИЯ....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.