Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На България май ще й се размине евроглобата заради мръсния въздух

1 коментар
На България май ще й се размине евроглобата заради мръсния въздух

Съдът на ЕС следва да отхвърли иска на Европейската комисия срещу България заради качеството на въздуха, препоръчва генералният адвокат на Европейския съд Жюлиан Кокот. Според заключението на Кокот, публикувано в сайта на Съда на ЕС, комисията и нашата страна трябва да си разделят разноските по делото.

Препоръчва се да бъде призната единствено оценката на ЕК, че към 9 февруари 2019 г. България все още не е изпълнила изцяло решение от 5 април 2017 г. за задължението си за качеството на атмосферния въздух и за по-чист въздух за Европа. Европейският съд обичайно се съобразява със заключенията на генералния адвокат в решенията си, отбелязва БТА.

ЕК бе поискала България да бъде глобена еднократно с 3156 евро на ден просрочие от датата на постановяване на решението (5 април 2017 г.) до деня на определянето на решението по воденото дело, или, ако неизпълнението на задълженията спре по-рано, до 31 декември на последната година на неизпълнение, но с не по-малко от 653 000 евро. Комисията очакваше също нашата страна да бъде осъдена да плати 5677.20 евро на ден за всяка от зоните, където се отчита неспазване на изискванията (София, Пловдив, Варна и няколко региона) от датата на постановяване на решението по делото до годината на пълно изпълнение на задълженията.

България възрази, като определи иска за недопустим заради опорочена досъдебна процедура, отчита генералният адвокат. Отбелязва се, че няма причина за определяне на глоба, а еднократно плащане на сума е нецелесъобразно, доколкото за България би било по-добре да насочи оскъдните ресурси към подобряване на качеството на въздуха.

През декември 2020 г. Брюксел съобщи, че дава страната ни в Съда на Европейския съюз заради това, че три години нищо не е направила за да изпълни задълженията си за намаляване запрашаването на въздуха. Те бяха поети при предишното осъждане на страната ни през април 2017 г., когато на България ѝ се размина финансова санкция. Еврокомисията обаче отчете, че те не се изпълняват, а обещанието на предишното ръководство на Министерството на околната среда и водите бе да предприеме нещо чак през 2024 г. Това доведе и до завеждане на второто дело, заради отчетени наднормени прахови частици в 90 дни годишно, т.е. над 2.5 пъти повече от разрешеното съгласно правилата на Евросъюза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. John Doe
    #1

    Българската мафия плати на един продажен адвокат в европейския съд, за да може необезпокоявано да продължи да обгазява и трови хората с отровен пушек от коли таралясници, кюмбета в които се горят гуми и боклуци, въглища и какво ли не. В България масово се премахват филтрите от ауспусите дори и на новите модели коли, което е строго забранено в Европа, но техническите прегледи си затварят очите и не упражняват емисионен контрол. Две трети от колите в българската държава бълват пушеци и сажди, а българите са на първо място по рак на белия дроб.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.