Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На децата с тревожност в САЩ се предписват предимно лекарства, но твърде малко терапия

2 коментара
На децата с тревожност в САЩ се предписват предимно лекарства, но твърде малко терапия

Ако децата и тийнейджърите с тревожно разтройство в САЩ получават някаква помощ, това обикновено е лекарство, а не консултиране. Това показва проучване, публикувано в научното педиатрично списание Pediatrics, съобщава NBCnews.

Въпреки че броят на младежите с тревожни разстройства непрекъснато нараства от 2006 г. насам, броят на тези, получаващи психотерапия, намалява.

"Дори когато са в състояние да се ориентират в системата на здравеопазването и да посетят лекар в кабинета му, те може да не получат лечението, от което се нуждаят“, казва авторът на изследването Лора Чавес, старши научен сътрудник в Центъра за справедливост в детското здраве и изследване на резултатите в Националната детска болница в Кълъмбъс, Охайо.

Чавес и нейният изследователски екип са разгледали данни за 46.4 милиона посещения в педиатрични кабинети от 2006 г. до 2018 г. Те са разделили тези посещения в кабинети на периоди от време: 2006-2009 г., 2010-2013 г. и 2014-2018 г.

Посещенията на терапевти за тревожни разстройства са се утроили в разглеждания период от време. Делът на посещенията в лекарския кабинет за тревожност, които включват терапия, намалява от 48.8% през първия период на проучване до 32.6% през последния. Но делът на лекарствата за тревожност, предписани по време на тези посещения, се е запазил стабилен във времето - около 60%. Това означава, че се е увеличил броят на децата, на които лекарите са изписали само лекарство, без терапия.

"Това е истински проблем", каза Джанин Домингес, психолог в Центъра за тревожни разстройства. "Причината, поради която не препоръчваме само лекарства, особено при деца и юноши, е защото знаем, че уменията, придобити чрез терапия, са важно допълнение.“, обясни тя. Уроците, научени чрез терапията могат да помогнат на младежите да намерят начини да се справят или да преодолеят безпокойството си.

"Не само искаме да видим деца, които не страдат от симптоми на тревожност, ние също искаме да ги видим активни, да ходят на училище, да имат приятели“, каза Домингес.

Приблизително 5.8 милиона деца в САЩ са имали диагностицирано тревожно разстройство през 2019 г., според Центровете за контрол и превенция на заболяванията (СDC).

Но тъй като наличието на услуги за психично здраве намалява в много области, каза Чавес, изследването подчертава необходимостта от получаване на повече подкрепа за педиатрите и другите лекари, които се грижат за деца в нужда.

"Трябва наистина да помислим внимателно как можем да предоставим инструменти на лекарите в кабинетите им, така че да могат да се грижат по-добре за своите пациенти“, каза тя. "Не искаме да видим толкова много пропуснати възможности за тези пациенти да получат грижите, от които се нуждаят.“

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Г. Димитров
    #2
    Отговор на коментар #1

    Политиката не е социална, а фискална. Излекуваните пациенти (например чрез терапия) и мъртвите такива не носят никаква печалба на Биг Фарма. Тези в средата с хронични симптоми и медикаментни нужди са шопара, който се угоява чрез гарантитраните средства покрити от застрахователи, и чиито пържоли в крайна сметка яде Биг Фарма и "законодателите" (чрез лобисти) осигуряващи живот на цялата система...

  2. Мислимотор
    #1

    Това е стара история. Допринасяща за лош имидж на социалната политика в САЩ. Много жалко е, че веднъж поставена диагнозата ADHS, следва автоматично предписване на сериозни психотропни "медикаменти" и задължителното им прилагане - с кръвни тестове и наказания за родителите, вкл. извеждане на децата от семейството. Непонятна за европейците практика, напомняща руzzките методи. Дано се сложи край на тази нехуманна практика.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.