Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На Европа не й трябват Меркел и Саркози

19 коментара
На Европа не й трябват Меркел и Саркози

Преди шест месеца изглеждаше сякаш Никола Саркози и Ангела Меркел ще останат на власт завинаги. От макроикономическа гледна точка това беше силно обезсърчително, тъй като кризата в еврозоната е до голяма степен криза на слабото ръководство. Оттогава популярността и на двамата претърпя спад, макар и по различни причини.

Меркел е смятана във все по-голяма степен за тактик и манипулатор, стремящ се по-скоро към печалба в краткосрочен план, вместо към защита на дългосрочните интереси на страната си, а Саркози, със своята хиперактивност, заприлича на палячо. Въпреки тези различия и факта, че двамата очевидно не са особено близки, обаче, съществува един общ фактор, повлиял за спада на  тяхната популярност. Нито един от тях няма убедителна стратегия за преодоляване на кризата. Изборите във Франция са след две години, а в Германия след повече от три - с други думи твърде рано е да се правят прогнози. Спадът в популярността на двамата лидери обаче не се дължи на случайност.

В момента Саркози е затънал в скандал с финансирането на своята партия. Трудно е да се прецени как ще свърши всичко това, но изглежда нещата тепърва ще се точат. Дори да не падне от власт, а това е напълно възможно, той няма да може да изтрие петното от аферата Бетанкур-Вьорт, наречена така по името на наследницата на империята "Л'Ореал" и министъра на труда.

Ако беше възприеман като успешен президент, на Саркози нямаше да му е трудно да се измъкне от този скандал. Вътрешнополитическата му програма обаче се провали. Преди три години той обеща радикални реформи, но не извърши почти никакви. Професорите във френските университети ще ви кажат, че реформата на университетската система е важна, но от макроикономическа гледна точка тя е незначителна.

Той не извърши достатъчно реформи на пазара на труда, където големи групи работещи все още се радват на абсолютна сигурност на работното място, докато други, особено младите, нямат никаква. Той не реформира и държавния сектор - пропуск, който прави намаляването на дълга след кризата почти невъзможна задача. В късните етапи на кризата той заприлича повече на държавник, но това трудно ще компенсира пълната липса на посока.

Проблемите на Меркел са от друг тип, поне на повърхностно ниво. У дома тя е смятана за слаб лидер. Нейната десноцентристка коалиция разочарова дори верните ѝ поддръжници в бизнес общността и почти не извърши реформи. Кризата с гръцкия дълг ѝ отне подкрепата на много хора. В крайна сметка тя просто не успя да обясни на германския народ защо трябваше да подкрепи Гърция.

Налице са и признаци на разпад в нейната партия. Един от заместниците ѝ неотдавна загуби важни провинциални избори. Двама други подадоха оставка и се оттеглиха от политиката, а четвърти пое церемониалната длъжност президент на Германия. Въпреки че сега тя е неоспорим лидер на християндемократите, на върха на партията, която изглежда е загубила желание да управлява, става все по-самотно. През март предстоят важни избори в три провинции, които могат да решат съдбата ѝ. Дотогава тя ще трябва да измисли нещо.

При всичките им различия, Меркел и Саркози имат две общи черти. Първата е, че нито един от тях не го бива в изграждането на стратегически политически отношения. Всички знаем с кои световни лидери имаха и с кои нямаха добри отношения Жак Ширак, Герхард Шрьодер и Хелмут Кол. Когато неотдавна попитах високопоставен френски представител кого Саркози смята за стратегически партньор, той отговори - президента на Казахстан.

Втората обща черта е, че двамата се смятат на първо място за национални лидери, а не европейски. Френската и германската общественост са наясно, че претенциите за решаване на международна криза с национални средства са неоснователни. Простата истина е, че тази криза е глобална и за решаването ѝ са необходими лидери с глобална и европейска нагласа. С други думи необходими са политици, различни от Меркел и Саркози.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Thomas
    #21

    Даа....на англичаните не им трябват ,на турците ,на американците , на Файненшъл таймс , но на Европа трябват точно такива лидери.А на англичаните трябва да се поставят ясни условия или ще бъдат в ЕС с всички плюсове и минуси или вън,а това могат да го направят само хора като Меркел и Саркози.

  2. Дедо Тошо
    #20

    няма да ни стигне мястото.

  3. читател
    #19

    Умна и рядко срещана статия. Поздравления, Медиапул!

  4. Българин
    #18

    не харесват силните лидери в Европа - евтина емоционално-плювателска поръчкова статийка, манипулирала някий факти за да постине поставените цели. По добре да си погледнат какво става с имиджа на техния президент. Какво говореше и какво направи от това което говори - даже едно Гуантанамо (което няма почти никакво значение)не можа да затвори. Не обичат те независимите хора и държави, затова пък тези които ги слушкат са истински демократи и последователи на най-хуманната идеология - тази за US процъфтяването...пък останалия свят няма никакво значени за тях, там живеят дегенерати, който че ги има или че ги няма е без значение...

  5. Обама
    #17

    ще махне слугите си Меркел и Саркози като непотре-бни ,както обявява във вестника си.

  6. Апропо
    #16

    Агитпропчо,Европа се нуждае от Един Общ език.Единствено English e способен да запълни тази потребност.Не е немският, не е френският, нито испанският, италиански, български или савецки... Нищо друго не може да изпълнява за Европа такава роля освен световното Естествено "есперанто" - Английски.Относно: На кого какво трябваАвтор: ThomasПолучено на: 21 Юли 2010 13:19Даа....на англичаните не им трябват ,на турците ,на американците , на Файненшъл таймс , но на Европа трябват точно такива лидери.А на англичаните трябва да се поставят ясни условия или ще бъдат в ЕС с всички плюсове и минуси или вън,а това могат да го направят само хора като Меркел и Саркози.

  7. Разбира се
    #15

    "ФТ" ни напомня как сме знаели с кои световни лидери са имали добри отношения Ширак, Кол и Шрьодер. Знаем, разбира се. Особено за газпромовеца Шрьодер.

  8. emigrant
    #14

    Българин, Financial Times ne e US izdanie.

  9. скучаещ
    #13

    Не се учудвам, че статията се появява тъкмо в английския вестник. Въпросът е допринася ли нещо за европейското единство. Отговорът е не - повърхностност и клюки. Да му се чудиш на претенциите на Файненшъл таймс.

  10. Апропо
    #12

    Великобритания "Англия".Англия си е Англия, със свои интереси и кусури,един от колонизаторите на САЩ преди Независимостта...Става реч за Език който може да обедини Европа и я свърже по-добре вътрешно и с целия свят. Езиково Англия и англоезичните държави са в привилегировано положение, но това само по себе си не решава решава нищо.Адекватният език е въпрос на комуникация, а неадекватният... на изолация... още от времето След възприетия латински език когато се някои се "изхитрили" с друг...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.