Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На "Газпром" Черно море му е до коленете

15 коментара
На "Газпром" Черно море му е до коленете

"Газпром" за първи път обяви прогноза за понижаване на експортните си приходи. По изчисления на държавния монополист падането на цените на петрола ще намали през тази година приходите му от износ на газ за европейските страни с между 18.8 и 25.6 милиарда долара. При тези условия "Газпром" започва строителство на най-скъпоструващия в неговата история газопровод "Южен поток", който се оценява на 19-24 милиарда долара. Експертите изразяват съмнения в рентабилността на проекта, отчитайки факта, че предназначените за "Южен поток" обеми газ, могат да продължат да бъдат транспортирани през газопреносната мрежа на Украйна.

През 2008 година "Газпром" е изнесъл 179 милиарда кубически метра газ на средна цена от 409 долара за хибяда кубически метра. Тоест, приходите от продажби в Европа би трябвало да са 73.2 милиарда долара.

През тази година продажбите на "Газпром" ще намалеят до 170 милиарда кубически метра при понижена цена от 280 далора за хиляда кубически метра. Тоест, експортните приходи на компанията ще достигнат максимум 47.6 милиарда долара. При това в петък заместник-директорът на "Газпром" Александър Медведев не изключи вероятността приходите да се окажат още по-ниски и да стигнат до около 42 милиарда долара.

Освен това "Газпром" допуска и понижаване на добивите през тази година от 550 на 510 милиарда кубически метра заради намаленото потребление на газ В Украйна и страните от Европейския съюз през януари.

На фона на резкия спад в експортните приходи "Газпром" пранира най-скъпоструващия в своята история проект. На среща с инвеститори в петък Александър Медведев за първи път разкри общата стойност на "Южен поток", който през 2015 година по дъното на Черно море трябва да съедини Русия с Южна Европа. Досега тези данни се пазеха в тайна. В презентацията на Медведев строителството на "Южен поток" се оценява на 19-24 милиарда долара. От тази сума не по-малко от 4 милиарда долара ще отидат за подводната част на газопровода, която в съотношение 50 на 50 ще се строи от "Газпром" и италианската компания ENI. Останалите 15-20 милиарда долара ще са за сухоземната част – от България до Австрия (1300 километра) и до адриатическото крайбрежие на Гърция (990 километра).

В крайна сметка стойността и дължината на газопровода ще зависят от избрания маршрут. Най-краткият маршрут минава през морския шелф на Русия, Украйна, Румъния и България. Вторият вариант е да бъде заобиколен румънският шелф. Останалите два възможни маршрута, в случай на конфликт с Украйна, предполагат прокарване на тръбата през шелфа на Русия, Турция и България.

Вече са сключени междуправителствени споразумения за строителството на газопровода с България, Сърбия, Унгария и Гърция. Остава да се съгласуват документите със Словения и Австрия. По-рано "Газпром" оценяваше проектната мощност на газопровода на 31 милиарда кубически метра годишно. Миналата седмица обаче Александър Медведев каза, че "Южет поток" може да доставя до 47 милиарда кубически метра.

В презентацията му пред инвеститорите, бе посочено, че при завършването на "Южен поток" и "Северен поток" (по дъното на Балтийско море) сумарната мощност на експортните газопроводи заедно с украинската газотранспортна система през 2015 година ще бъде 304 милиарда кубически метра годишно. В същото време износът на руски газ за Европа няма да надхвърля 220 милиарда кубически метра годишно. Тоест, както отбелязва Максим Шеин от "Брокеркредитсервис", "Южен поток" ще отнеме обемите газ, предназначени за транспортиране през Украйна.

В събота министър-председателят на Украйна Юлия Тимошенко заяви в Мюнхен, че газопроводите трябва да се строят за "допълнителни обеми газ", а не, за да се дразни партньора".

"Южен поток" не е единственият скъп проект, запланиран от "Газпром" за близките години. На държавния монополист му предстои строителството на "Северен поток", на газопроводната система Бованенково-Ухта- Грязовец от Ямала в Сибир до европейската част на Русия, предстои усвояването на най-големите находища на газ - Щокманското в арктическия шелф и Бованенковското – в Ямала.

По време на срещата с инвеститорите топ-мениджърите на "Газпром" не съобщили как ще бъдат разпределени приходите на компанията, така че да стигнат за всички проекти. Директорът на East European Gas Analysis Михаил Корчемкин смята, че строителството на "Южен поток" в условията на световна криза и понижени приходи ще струва на "Газпром" прекалено скъпо.

"Заради девалвацията на рублата дълговият товар на "Газпром" стана преколено тежък, за да се вземат нови заеми. През четвъртото тримесечие на тази година "Газпром" може да излезе на загуба. Ако пък бъде намалено данъчното бреме на монополиста, тогава държавният бюджет ще остане неизпълнен. Нито една компания в света не строи "резервни" или "политически" газопроводи, особено ако стойността им е 25 милиарда долара", казва експертът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. твѫрд
    #16

    http://voffka.com/archives/gooppppf.jpg

  2. Иван Кръстев
    #15

    Руснаците отдавна имат трудности с добива - находищата се изчерпват, за нови няма пари и е трудно да се разработват, защото са в райони с лоши условия, технологично са изостанали и са зависими от Запада и САЩ в това отношение. Те затова закупиха на висока цена газа на Туркменистан за 30 години напред. Цената на Туркменистанския газ е 350 рубли за 1000 куб. метра, а сега цената е много по-ниска и те ще трябва да продават на загуба.

  3. Гоце
    #14

    !

  4. Осведомен
    #13

    на всички, които се интересуват от ГАЗПРОМ, да прочетат доклада на Немцов и Милов от февруари 2008 година. Още преди всякакъв помен от световна финансова криза те предсказаха това, което се случва днес (и недостига на газ, и недостига на средства, и огромните дългове на газовия монополист). Още тогава те писаха, че ЮЖЕН ПОТОК е блъф, предназначен за сплашване на Украйна. Още тогава те предрекоха евентуалното спиране на износа през най-студените дни, за да не спрат доставките вътре в страната и да не се предизвикат вътрешни вълнения

  5. boby1945
    #12

    ... просто или Украйна трябва да се разформирова, както в 1922 или Газът трябва да мине извън Украйна, Украйна е несериозна дърава, въобще не е била държава, като се вгледаме в историята и няма как да е държава на запад униати и утгарци католици, на север мешаница от шляхта и хохли, на изток руснаци на юг Крим и пак руснаци! Май най-просто е да се разформирова!

  6. Отбелязвам
    #11

    за да пълнят Северен и Южен поток.Всичко е блъфиране с цел сплашване на Украйна.Сега вече се разбира ,че целите на това блъфиране не са постигнати.Само наш Гоце ще си остане с големия член,пардон шлем.

  7. Карина
    #10

    в очакване сме и на ОНД :))))

  8. Румънския шелф...
    #9

    Румънския шелф е опасен поради подводнити лавини пред делтата на р.Дунав. Това отдавна е известно на океанолозите, а руснаците са едни от най-запознатите по темата... Пътя през Турския шелф не подлежи на коментар, прекалено дълго е, а и Турция не е в ECC (а най-вероятно няма е да бъде, макар това да е ртуга тема). Абисалната долина на Черно море е на дълбочина над 1000 м и тръбите стават МНОГО, ама наистина много СКЪПИ. Viva BG!!!

  9. поп Грую
    #7

    просто.Типичен кремълски помияр.От тези дето не ги държат дори и на каишка,защото хем лаят ,хем гледат да не стоят далече от господарите си. Мекерето се упражнява в история и определя ,кои даржави трабва да съществуват ,и кои да станат част от руската империя. Трябва да е от някое семейство рожба на българо-съветската дружба и по точно жертва на тази дружба.А и е получило мундщровка в съветски ВУЗ,или спецшкола.Такива са политически невменяеми и неспасяеми.

  10. поп Грую
    #6

    В Кавказ тя е завоевател,който и до ден днешен е нежелан от всички племена и нации и затова и до ден днешен воюва ,за да запази имперските си граници.В средноазиатските държави ,влиянието и се крепи на корумпирани тоталитарни режими ,подкрепяни от москва с оръжие ,пазени от армия и купувани с долари(не със рубли).В Сибир ,етническият състав на тази рядко населена част от огромната страна ,в последните години рязко се променя от китайските гастарбайтери ,които и постоянно ще заживеят там ,без да могат да ги върнат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.