Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На Германия вече й плащат, за да й дават заеми

За пръв път доходността по облигациите на ключовата икономика падна под нулата

4 коментара
На Германия вече й плащат, за да й дават заеми

За първи път в историята 10-годишните германски облигации са с доходност под нулата, предаде "Блумбърг". Това означава, че инвеститорите плащат на германската държава за заемите, които са ѝ отпуснали.

По данни на "Блумбърг" във вторник доходността по 10-годишните книжа е паднала до ниво минус 0,004% - най-ниското, откакто агенцията събира подобни данни, т. е. от 1989 г. насам. Неотдавна подобен необичаен спад се случи и с облигациите на Япония и Швейцария.

Според агенцията до тенденцията се стига заради политиката на Европейската централна банка (ЕЦБ) на отрицателни лихви и покупка на активи и заради проучванията, сочещи, че има голяма вероятност Великобритания да напусне ЕС. В резултат от несигурността инвеститорите търсят по-сигурни вложения, в резултат от които се стига до отрицателна доходност по дългосрочни ДЦК.

"Никой не купува бундове (германски ДЦК, б. р.), мислейки, че те са привлекателни. Търсенето на активи-убежища е движено от страха от "Брекзит" и притесненията за икономическия растеж. Инвеститорите купуват бундове като застраховка срещу несигурността", коментира Юси Хилянен, ръководител на SEB AB в Стокхолм.

Докато сривът в доходността е добра новина за правителствата, които имат ниски разходи по заемния ресурс, а в някои случаи дори събират "такса", за да взимат парите на инвеститорите, това е също знак, че дори след наливането на рекордни стимули, централните банки все още се борят да увеличат растежа и инфлацията, коментира "Блумбърг".

Със спада от вторник германските книжа се присъединяват към евродълговете в размер на около 2,8 трилиона долара, които вече са с доходност под нулата според изчисленията на "Блумбърг". Това значи, че инвеститорите, които купуват тези дългове, ще получат на падежа по-малко, отколкото са платили.

ЕЦБ стартира последната си програма за изкупуване на активи, или т. нар. количествено улеснение, през март 2015 г., за да повиши ценовото равнище близо до целта си за около 2%. Въпреки това обаче цените в еврозоната спаднаха на годишна база през последните два месеца, а инфлацията не е достигала 2-процентовата цел вече над три години. От началото на годината централната банка дори увеличи покупките си до 80 млрд. евро месечно поне до март 2017.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. e-mil
    #4
  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3
  3. pinocchio
    #2

    за да има за мигрантите :-)

  4. tim
    #1

    Още едно дървено желязо. Разбирам, когато централна банка има отрицателни лихви. Тя подтиква банките да кредитират, вместо да държат парите си в централната банка. Но защо един човек с пари ще ги даде на Меркел и ще и плати за това?????

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.