Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На изборите за Европейски парламент броят на негласуващите не спира да расте

0 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Гласуване след гласуване, изборите за Европейски парламент са все по-малко мобилизиращи: в ЕС средно всеки втори гласоподавател не влиза в кабината за гласуване - въздържане, което е особено впечатляващо на изток, но засяга и страните основателки.

Непрекъснато увеличение

През 1979 г., по време на първите избори за Европейски парламент, 38 процента от гласоподавателите не отидоха до избирателните урни. Оттогава делът на негласувалите се увеличава с всеки следващ вот, за да достигне 57,4 процента на последните европейски избори през 2014 г.

Парадоксално, въздържането от гласуване нарасна успоредно с правомощията на Европарламента. Камарата, чийто прерогативи бяха твърде ограничени през 1979 г., сега, по редица теми, е съзаконодател на равни начала със Съвета на Европейския съюз.

Една далечна Европа

В почти всички държави броят не негласуващите на европейски избори е по-висок от този на националните. "Разликата е средно 25 пункта и се наблюдава както на запад, така и на изток", отбелязва Оливие Розенберг, преподавател в института за политически изследвания "Сианс По" в Париж, интервюиран от АФП.

Става дума за "нормално явление при избори, които се произвеждат на "федерално" равнище, т. е. не толкова близо до избирателите, колкото националните и местните избори", се казва в анализ от 2014 г. на института "Жак Делор" - мозъчен тръст, създаден от бившия председател на Европейската комисия.

През септември 2018 г. само 48 процента от европейците имаха усещането, че техният глас "има значение" в ЕС, срещу 62 на сто в собствената им страна, според последното проучване Евробарометър, поръчано от Европейския парламент.

Намаляване на страните със задължително гласуване

През 1979 г. гласуването беше задължително в три от деветте страни в Европейската икономическа общност - Италия, Белгия и Люксембург, които представляваха една четвърт (26 процента) от избирателите.

Тази пропорция спадна през 90-те години на миналия век до около 5 на сто след премахването на задължителното гласуване в Италия, което "вероятно е изиграло важна роля за намаляването на общия процент на участие" на европейските избори, анализира през 2014 г. институтът "Жак Делор".

Въпреки това задължителното гласуване невинаги е гаранция за масово участие, тъй като избирателите не се колебаят да нарушат закона. Въпреки че въздържането от гласуване остава много ниско в Белгия и Люксембург (между 10 и 15 процента), през 2014 г. то достигна 40 на сто в Гърция и 56 процента в Кипър.

През май тази година гласуването ще е задължително в пет страни: Белгия, Гърция, България, Кипър и Люксембург.

Рекорди на изток

През 2014 г. Словакия постави рекорд с 87 процента въздържали се от гласуване. Като оставим настрана този конкретен случай, сред 12-те държави, където избирателната активност е най-ниска, 10 са от бившия Източен блок. След като са били под комунистическо управление, тези млади демокрации влязоха наскоро в Европейския съюз при разширяванията през 2004, 2007 и 2013 г.
Там актът на гласуване е "малко по-малко свещен", отколкото в другите европейски държави, според Оливие Розенберг.

"За нас гласуването е синоним на демокрация, докато тази връзка е по-малко очевидна в страните на изток, където още съществува споменът за неплуралистичните избори" през комунистическия период.

Нещо повече, "в тези държави има силна нестабилност на партийната система, като партии сменят своите имена, съюзници и т. н. Това не благоприятства партийната идентификация, а оттам - и гласуването".

Страните основателки не са пощадени

С изключение на Белгия и Люксембург, страните основателки на ЕС също регистрират повишаване на равнището на въздържащите се от гласуване. Във Франция и Холандия делът на негласуващите се увеличи от около 40 процента през 1979 г. до около 60 на сто през 2014 г. Този дял е нараснал от 14 на 43 на сто в Италия и от 34 на 50 процента в Германия.

Ерозията на участието засяга не само европейските, но и националните избори.

От 2004 г. делът на въздържащите се от гласуване във Франция и Германия обаче се стабилизира. "Достигнат е нов етап", смята Розенберг. Това се обяснява най-вече, според него, с "определено осъзнаване от страна на населението, особено с кризата, при която Европейският съюз беше част от проблема и може би е част от решението". 

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.