Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На изпроводяк парламентът реши да се захване с главния прокурор

7 коментара
Снимка: БГНЕС

Дни преди да бъдат разпуснати, депутатите решиха да обсъждат и гласуват законови промени, които създават механизъм за контрол над главния прокурор. Текстовете обаче бяха приети само на първо четене. За окончателното им одобряване в този мандат на Народното събрание има само малка теоретична възможност.

В четвъртък бяха приети предложенията на правителството за промени в Закона за съдебната власт. Те бяха изготвени от екипа на правосъдния министър Надежда Йорданова по времето на кабинета "Петков", след това изпратени за становище до Венецианската комисия и сега финално внесени от служебния кабинет.

Както е известно, приемането на мехавизъм за разследване на главния прокурор е едно от условията България да получи плащанията по Плана за възстановяване.

Измененията предвиждат правомощие на двете колегии на Висшия съдебен съвет (ВСС) поотделно да приемат кодекси за етично поведение на съдии, прокурори и следователи

"Необходимостта от два кодекса се обосновава от различния професионален статус на съдиите и прокурорите и следователите, както и от различните им служебни задължения. Законопроектът оставя свобода тези отлики да бъдат съобразени и при необходимост - да намерят отражение в отделните кодекси. Регламентира се, че в едномесечен срок от влизането в сила на закона съдийската колегия на ВСС приема Кодекс за етично поведение на българските съдии, а прокурорската колегия на ВСС приема Кодекс за етично поведение на българските прокурори и следователи, които внасят за одобряване от пленума на Висшия съдебен съвет", заявиха от министерството на правосъдието.

Отделяне на Националното следствие от прокуратурата

Бе приет и законопроект на "Възраждане", с който се предвижда отделяне на Националната следствена служба от прокуратурата. В момента следователите са подчинени на прокурорите, а началникът на службата е заместник на главния прокурор.

Според "Възраждане" правомощията на шефа на следствието трябва да бъдат разширени и той да може да разследва главния прокурор. Това обаче означава, че делото ще се води от приближен и избра на поста си с подкрепата на началника на държавното обвинение.

Висящи

Промените в НПК, които регулират наказателната отговорност на главния прокурор, все още не са приети дори и на първо четене. Според текстовете шефът на държавното обвинение ще бъде разследван от специално назначен за целта съдия. Освен това се променя и редът за назначаването и отстраняването му от длъжност. Дори тези промени да бъдат одобрени, до окончателното им приемане вероятно няма да се стигне, тъй като парламентът ще бъде разпуснат идния петък.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ефрейтора
    #7

    Случайните пРезидентски ненормалници от пп и марионетките на задкулисието психодесни от дб не искат правосъдна реформа . Те не искат и механизъм за отчетност и разследване на Главния прокурор . Те искат единствено и само отстраняването на ИВАН ГЕШЕВ . Независимо по какъв начин и с какви средства . Защото така искат менторите им и ако не изпълнят поставената им задача , ще станат непотребни и персонално излишни...

  2. bgp
    #6

    През 2002 г прокурорът Иван Колев излиза от домът си до близкия магазин за цигари !

    Убийци пратени от гл. прокурор на държавата България , никола филчев го застрелват !

    Иван Колев има писмени доказателства за филчев и коонтактите му с групировките , бъдещата Мафия !

    За филчев , не следват никакви последствия , въпреки , че има свидетели и доказателства ,
    за тази негова поръчка !
    филчев е недосегаем ....... така е до днес когато виждаме престъпникът ПРЕСТЪПНИКГЕШЕВ
    , как се гаври с 5 милиона

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  4. Ощавен маркиз
    #4

    Въпросът е не как да контролираме Главния си прАкурорИН, а КАК /и от КОГО/ ще бъде ТОЙ избиран. Когато си го избира ОБРЪЧОВА Мафия /парт-чингиджийска и правьно-хинституционална/ е едно. Ако се намери широко-ДЕМОКРАТИЧНА и професионално издържана ПРОЦЕДУРА за избор на глав. прока, т.е. с допитване до цялата юридическа, право-раздаватлена, право-охранителна и адвокатска колегия, вероятно ще можем /сред десетки кандидати за поста/ да изберем един ЧИТАВ БЪЛГАРИН, който 7 години да не НИ прави на луди задунайски калинки и слепи "евроатлантски" попови прасенца. Хо-хо.

  5. обикновен
    #3

    Предложението на копейките, цапащи смисъла на думата възраждане, е абсолютен популистки кьорфишек! Трябва да минат много години, докато Следствието - дори и отделено от Прокуратурата, се очисти от влиянието и зависимостите от прокурорите. Безпристрастно, независимо и авторитетно разследване на главния прокурор може да извършва единствено Съдът! А това Народно събрание, освен икономически въпроси, трябваше най-малкото да започне отстраняването на главните вредители на България - путлеристкия пРезидент Радев и главния прокурор Гешев и на търсенето на отговорност за 12-годишните безобразия на Борисов и присъдружната Мафия!

  6. Rolo Tomassi
    #2

    Определено това не е нищо повече от предизборен PR на изпроводяк.

  7. Калико Джо
    #1

    И вълка сит и агнето цяло! Но за предизборна пропаганда става.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.