На осминафинал са Уругвай-Южна Корея и Аржентина-Мексико

3 коментара

Уругвай- Южна Корея и Аржентина-Мексико са първите две осминафинални двойки на Мондиал 2010. Те бяха определени след последните мачове във вторник в две от групите на първенството.

Отборът на Франция отпадна още в груповата фаза на Модиал 2010, след като загуби третия си мач на първенството от домакина ЮАР с 1:2. Въпреки победата домакините също не се класират за фазата на директните елиминации, след като другите два отбора в група "А" Уругвай и Мексико завършиха 1:0.

Французите, които са финалисти от предишното първенство, в досегашните си два мача дори не успяха да отбележат гол – 0:0 срещу Уругвай и загуба с 0:2 от Мексико. Затова пък скандалите в отбора изобилстваха. Най-напред от отбора бе изгонен Никола Анелка, след като се скара жестоко с треньора Доменек в почивката на мача с Мексико. Ден по-късно футболистите напуснаха демонстративно тренировката на отбора, след като капитанът Патрис Евра и кондиционният треньор Робер Дюверн се сбиха на терена. Дюверн захвърли акредитацията си, а по-късно оставка подаде и директорът на състава Жан-Луи Валантен.

Във вторник африканците поведоха срещу французите в 21-та минута с гол на Хумана. Пет минути по-късно французинът Йоан Гуркюф получи директен червен картон заради удар с лакът при въздушен двубой със Сибая.

В 38-ата минута Мфела отбеляза и втори гол, след слаба игра на френската защита. Французите успяха да отбележат единствения си гол на първенството в 70-ата чрез Малуда след подаване на Рибери.

В другия мач, който се игра по същото време, Уругвай победи Мексико с гол на Луис Суарес в 44-та минута. Равенство в срещата също осигуряваше сигурно класиране на двата отбора.

В група „В” Аржентина спечели третата си поредна победа срещу Гърция с 2:0 и с пълен актив оглави класирането. Техен съперник в следващия кръг ще е вторият от група „А” Мексико.

Гърците удържаха атаките на съперниците си, водени от Меси и Верон, през по-голямата част от мача с надеждата, че при загуба на Южна Корея в другия мач равенството ще ги класира напред. Всичко обаче рухна, след като в 79-тата минута след ъглов удар защитникът на Байерн (Мюнхен) вкара за 1:0. В 89-тата появилият се като резерва ветеран Мартин Палермо оформи крайното 2:0 за Аржентина.

В другия мач в групата Нигерия и Южна Корея изиграха оспорван мач, в който африканците трябваше задължително да победят, за да получат шанс да продължат на осминафиналите. Те откриха резултата още в 12-тата минута. После азиатците изравниха и излязоха напред. Крайното 2:2 бе оформено от дузпа в 69-тата минута.

Равенството прати Южна Корея с 4 точки на осминафинал срещу победителя от група „А” Уругвай.