Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На полско-беларуската граница: Водни оръдия срещу камъни (галерия)

Полски полицай е тежко ранен с хвърлен от мигранти предмет

14 коментара
На полско-беларуската граница: Водни оръдия срещу камъни (галерия)

Полските сили за гранична охрана съобщиха, че са били нападнати с камъни от мигранти по границата с Беларус и са отговорили с водни оръдия, предаде Асошиейтед прес.

Службата за гранична охрана помести видеоклип в Туитър, показващ как водните струи биват насочени през границата към група мигранти в импровизиран лагер. Всичко това става при изключително студено време.

Полската полиция заяви, че един неин служител е тежко ранен. Откаран е в болница с линейка и вероятно е с фрактура на черепа, след като е бил ударен с предмет.

Това е сериозно изостряне на миграционната и политическа криза, свързана с обстановката по границата, където животът на хиляди мигранти е изложен на опасност.

Полското министерство на отбраната съобщи, че военнослужещи и други сили за охрана на границата са били нападнати с камъни и други предмети.

То добави, че беларуските сили са опитали да разрушат заграждения по общата граница, а вътрешното министерство публикува видео, на което мигранти опитват да съборят ограда.

Няма никакъв начин, по който да може да се провери чрез независим източник какво се случва на границата, защото въведеното в Полша извънредно положение възпрепятства достъпа до района на репортери и правозащитници. В Беларус журналистите също се сблъскват със сериозни ограничения при отразяването, а на границата са само малцина от тях, отбелязва Асошиейтед прес.

Днес в един момент независимата полска телевизия Те Фау Ен 24 трябваше да разчита на кадрите на Си Ен Ен, за да покаже картина от границата, която да не е филтрирана от властите.

Също днес се очаква полският парламент да разгледа законодателно предложение, което да уреди режима за движение на гражданите в района на границата с Беларус, след като в края на този месец изтече срокът на извънредното положение.

То беше въведено в началото на септември с оглед на засилените опити на мигранти от Близкия изток да влязат в Полша през границата с Беларус.

Това е част от източната граница на Европейския съюз, а ЕС обвинява авторитарния режим на беларуския президент Александър Лукашенко в организиране на миграционна криза с цел да постави под напрежение Евросъюза.

ЕС настоява пред авиокомпаниите да спрат да превозват сирийци, иракчани и други към Беларус.

В същото време иракското правителство призова гражданите си, които са блокирани на полско-беларуската граница, да се приберат в родината си. Около 200 иракски граждани, пристигнали в Беларус с намерението да влязат в ЕС, са потърсили съдействието на иракското посолство в Русия, за да се върнат в Ирак, съобщи пред Интерфакс говорител на дипломатическото представителство.

Той добави, че в четвъртък ще има евакуационен полет, а всички желаещи да се върнат в Ирак в момента се намират в беларуската столица Минск и чакат полета. Не е имало никакви проблеми с превоза на мигрантите от границата към Минск, посочи дипломатът пред Интерфакс, а беларуските власти са оказали цялото необходимо съдействие.

Лукашенко уверява, че иска да избегне сблъсък

Беларуският президент Александър Лукашенко увери, че иска да избегне конфронтация с европейските си съседи заради кризата с мигрантите по границата с Полша, съобщи Франс прес.

"Най-важното днес е да защитим нашата страна, нашия народ и да избегнем сблъсъци", заяви той, цитиран от беларуската държавна агенция БЕЛТА. "Този проблем не трябва да се превръща в ожесточена конфронтация", добави президентът, който е обвиняван, че е предизвикал кризата.

Лукашенко заяви, че е бил информиран за "опити да се доставят оръжия в лагера на мигрантите" на границата с Полша, без да предостави повече подробности.

Според Минск над 2000 мигранти, опитващи се да достигнат ЕС, лагеруват в момента в трудни условия пред контролен пункт на границата, въпреки ниските температури и ограничените доставки на припаси и продукти от първа необходимост. Беларуският Червен кръст съобщи днес, че е доставил три тона помощи.

"Не виждам защо се разполагат самолети, хеликоптери и танкове срещу бежанци", добави Лукашенко. Според него Полша е разположила на границата 20 000 военни, самолети и танкове.

Страните членки на ЕС обявиха вчера нови санкции, но същия ден германската канцлерка Ангела Меркел разговаря с Лукашенко.

"Вместо да търсят решение с полската страна, ЕС слага край на проектите за трансгранично сътрудничество", заяви Лукашенко. "Освен това ни заплашват с нови санкции, да построят петметрова стена", добави той. "Ако нямат друго за вършене, да го направят, ние нямаме нищо против", отбеляза иронично беларуският президент.

Той заяви предишния ден, че работи по връщането на мигрантите в страните им на произход. Според него обаче те отказват, като много от тях са се отказали от всичко с надеждата за по-добър живот в Европа.

Лукашенко добави, че ще разговаря отново с Меркел. Той уточни, че след разговора им вчера тя е обсъдила с други европейски страни предложение на Минск за намиране на решение на кризата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Wollf
    #14

    Ян 3 Собиески Крал на Полша и Велик княз на Литва спасителят на Европа от Османците,сега отново поляците и литовците спасяват Европа-Напред дръж се дружина ПОЛСКА !!!

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #13
  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #12
  4. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #11
  5. Zlatan
    #10

    Поляците изпратиха над 2000 войници в Ирак и още търсят оръжията за масово поразяване, по-специално химическото на Садам. Но то се оказа в шишето на ген.Колин Пауъл което размаха пред целия свят в ООН, а се оказа пясък. Американския Райхстаг.
    В Белорусия са главно афганистанци и кюрди които САЩ продадоха на Турция а бяха техни съюзници.
    Поляците избиха маса цивилно население в арабските страни.
    Сега да приемат част от бежанците.Къде се скриха европейските ценности ?
    Полша първа подписва договор с

  6. Wollf
    #9

    егати смешниците ,значи по време на война трябвало да има независими наблюдатели ,за да се знае кой е прав и койкрив,независимо кой е агресора наблюдателите ще кажат кой прав и кой крив ,е точно на такива полезни наблюдателитоже разчитат Путин и Лукашенко

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  8. Wollf
    #7

    ,значи по време на война трябвало да има независими наблюдатели ,

  9. Wollf
    #6

    какво нецензурно има че само триете

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.