Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На прага на новата учебна година отново се заговори за криза за учители

1 коментар
На прага на новата учебна година отново се заговори за криза за учители

Има сериозен недостиг на учители във всички направления, кризата ще се задълбочава през следващите десет години. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев седмица преди началото на учебната година.

Проблемът със застаряването на преподавателите и недостатъчния брой млади педагози, които влизат в системата, стои от години и традиционно за него започва да се говори около 15 септември.

В понеделник в Поморие Вълчев за пореден път обясни, че между 4000 и 4500 учители се пенсионират всяка година. Част от тях продължават да работят и след това. Младите преподаватели, които влизат в клас, обаче са едва две трети от тези, които навършват възраст за пенсиониране.

"За да се овладее кризата в системата, ежегодно трябва да постъпват два пъти повече учители. От друга страна възрастовата структура е такава, че младите хора, които постъпват на пазара на труда, са едва две трети от тези, които навлизат в пенсионна възраст. Т.е. ние имаме недостиг", обясни министърът.

Според него засега сериозен проблем с осигуряването на преподаватели няма, а основната причина за това е политиката на повишаване на заплатите на учителите през последните години. Това карало и хора, които са напуснали веднъж системата, да се връщат отново в нея.

Въпреки това традиционно има недостиг на учители по специалностите информационни технологии, английски език. Най-голямо е търсенето на преподаватели по математика, физика, химия, учители по професионална подготовка, природо-математическите науки.

"Важно е не само да обезпечим количествения недостиг, но и да мотивираме по-добрите ученици да се включат в педагогическата професия. В инженерните направления също сме предвидели стипендии. Имаме голяма нужда от педагози и инженерни специалисти", обясни Вълчев.

През последните години правителството се опитва да насочи кандидат-студентите към специалности, за които има недостиг на кадри или се очаква такъв. Сред тях е и педагогиката по определена специалност. Приемът в такива направления по правило не се намалява за сметка на специалностите, в които има свръхпредлагане. Освен това се отпускат стипендии, а с промени в Закона за висшето образование министерството предлага и обучението в такива направления да е изцяло за сметка на държавния бюджет и безплатно за студентите. И в момента някои университети предлагат по-ниски такси за приоритетни специалности, но въпреки това голям наплив от кандидати за тях няма.

"За да се стимулират все повече студенти да учат педагогически специалности, ще се въведат и допълнителни стипендии", каза Вълчев.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kaloto
    #1

    Класика!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам