Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На Русия й било все едно за енергийните проекти в България

70 коментара

Отсъствието на по-ясна и еднозначна информация за резултатите от първата лична среща между новия български министър-председател Бойко Борисов и руския му колега Владимир Путин, състояла се във вторник вечер в полския град Гданск, доведе до различни интерпретации, най-вече в руските медии.

Русия може да се откаже от някой проект в България, е съобщил Путин, цитиран да изразява недоумението си от липса на напредък по петролопровода "Бургас-Александруполис".

Към момента София е замразила и този проект, и "Южен поток", и АЕЦ "Белене", тъй като се извършва анализ на сключените от предишното правителство договори и доколко в условията на финансова криза България може да си позволи тяхната реализация.

Досега най-спорна изглеждаше съдбата на АЕЦ "Белене", тъй като за изграждането ѝ не може да бъде осигурено проектно финансиране, а стойността ѝ, първоначално обявена 4 млрд. евро, вече лети към 10 млрд. евро и не е ясно дали втората атомна централа ще е рентабилна. Именно за "Белене" обаче и Путин, и Борисов, запазиха пълно мълчание.

Руският премиер е призовал българското правителство да вземе решение по съвместните проекти възможно най-скоро. "Ако по някаква причина вашето правителство сметне, че даден проект не е в интерес на България, аз съм сигурен, че това няма да създаде проблеми в нашите отношения", каза Путин на срещата с премиера Бойко Борисов, цитиран от в. "Комерсант". По думите на Путин Москва ще намери друг път и ще намери други проекти за сътрудничество със София.

Борисов е заявил, че кабинетът ще анализира целесъобразността на АЕЦ "Белене" и "Бургас-Александруполис", защото досега министрите нямали възможност да се запознаят детайлно със съответните междуправителствените споразумения. България не вижда проблем за реализацията на "Южен поток" на своята територия, каза Борисов, цитиран от руския в. "Ведомости".

За "Бургас-Александруполис" той е изтъкнал като проблем екологичното равновесие на крайбрежните зони и предстоящите два местни референдума.

Путин от своя страна казал, че Русия се отнася към това с разбиране и няма да осъществява проект, който не устройва България.

Според Борисов България ще има окончателно становище по трите съвместни проекта с Русия до два-три месеца.

Борисов твърд за "Южен поток", но не и за "Бургас-Александруполис"

Единствените по-конкретни думи на Путин – че е възможно да отпадне един от проектите, бяха интерпретирани в руските медии като проблем с газопровода "Южен поток".

Изявленията на Борисов след завръщането му в София обаче сочат, че безпроблемен от негова гледна точка е именно "Южен поток", докато съмненията са за нефтената тръба до Александруполис.

Борисов заяви в сряда пред БНТ, че предишното правителство не е плащало таксите по "Бургас-Александруполис". Той също така определи проектите “Южен поток“ и подкрепяния от ЕС газопровод “Набуко“ за ефективни и добри за България. Според него обаче “Южен поток” ще стане много по-бързо и затова България трябва да продължи да държи на него.

За “Бургас-Александруполис“ руските технолози трябва да убедят българското общество, че проектът е изгоден, няма да повлия на българския туризъм и няма да създаде опасност от екокатастрофа, коментира Борисов.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков подкрепи тази теза, като заяви в сряда пред репортери, че ако България бъде убедена в безопасността и ефективността на проекта, той ще се реализира.

Проектът за тръбата, която трябва да транзитира руски нефт от пристанището в Новоросийск до Бургас и оттам до гръцкия порт Александрупорис, още преди изборите бе сочен от ГЕРБ като неефективен и ненужен на България.

Междувременно обаче МРРБ прави опит да прати проекта в “Българския енергиен холдинг“ (БЕХ), който преди три месеца излезе от съвместното дружество с друга държавна фирма “Техноекспортстрой“.

В БЕХ не са очаровани от перспективата, тъй като не искат да харчат 4 млн. евро за неплатените такси за участието на страната в тръбата. Освен това ръководството на холдинга в момента нито има мандат, нито готовност да взема решения от подобен порядък. Преди малко повече от месец Борисов даде картбланш на БЕХ да "работят спокойно", защото няма да ги закрива, но преди дни заяви, че ще закрива БЕХ, тъй като е абсолютно ненужен.

Ако това е последната му дума, остава висящ въпросът кой ще поеме “Бургас-Александуполис“, след като мотивът на регионалния министър Росен Плевнелиев да настоява за прехвърляне на проекта в БЕХ е, че “Техноекспортстрой“ няма капацитет и специалисти да участва в него.

Друг момент е несъгласието с проекта на голяма част от общините, през чиито територии се планира да минава трасето на петролната тръба. Оценката за въздействие върху околната среда още не е изготвена, но според анализи на БАН предвиденият маршрут засяга не само голяма част от защитените от еврозаконодателството зони от НАТУРА 2000, но и стотици археологически паметници.

Силно оспорвано и доколко печеливш за България е този петролопровод.

Според прогнози на предишните две правителства, всичките ползи се свеждат до 35 млн. долара годишно като приходи от транзитни такси. При планирания капацитет на тръбата това прави долар за тон, което е стойност доста по-ниска от плащаната за транспортираните на нефт по други петролопроводи.

Голямата печалба ще е за оператора на съоръжението – руската “Транснефт“, и за гръцката страна, чиито корабособственици ще поемат транспорта на суровината от Александруполис.

Вариант за оцеляването на “Бургас-Александруполис“ е предоговаряне на условията за българското участие или просто продажбата на дела на страната и прибиране само на транзитните такси, чиито стойности също може да бъдат подложени на ново обсъждане.

Путин даде да се разбере, че му е все едно

Русия обаче от своя страна даде знак, че ѝ е все едно какво ще реши България и коя от двете тръби ще отпадне. Путин преди месец подписа в Анкара аналогичен пакет енергийни проекти с Турция, каквито Москва иска да реализира в България.

Едното от парафираните споразумения е за преминаването на “Южен поток“ през турска територия, което се приема като осигуряване на трасето през нейните води на Черно море, за да се заобиколи Украйна. Като нищо обаче тръбата може и да не излезе при Варна, както се планира сега, а на турското крайбрежие и от там да продължи към Гърция. Набелязаният сега маршрут през България лесно може да се промени, като двете разклонения на юг към Италия и на север през Сърбия до Австрия се разделят в Гърция.

Договорката за включването на Москва в петролопровода “Самсун-Джейхан“, по който в момента работят италианската ЕНИ и турската “Челик енерджи“, още при подписването ѝ бе разтълкувана от експертите като осигуряването на заместител на “Бургас-Александруполис“. Целта и на двете съоръжения е избягването на задръстените черноморски проливи, които обаче вече не са толкова задръстени, а в същото време турският проект е в по-напреднала фаза.

Договрките на Путин от Анкара обаче все още са само принципни, а условията, които трябва да даде на Турция, са далеч по-неизгодни за Русия от тези, които вече са договорени с България.

Предстои да се види как Борисов ще разчете политиката на блъфиране от страна Путин. И дали, вместо да отстоява икономическите интереси на България, ще се поддаде на кампанията на БСП, на президента Първанов и на мощното руско енергийно лоби у нас, което ще продължи да настоява, че ако не приемем безусловно това, което иска Москва, ще изпуснем шанса да станем енергиен център на Балканите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

70 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. КПСС-БСП
    #71

    Каквото сме СЕГА,това е резултат от УПРАВЛЕНИЕТО НА БКП,сменила си от срам името на БСП.СЕГА е резултат от УПРАВЛЕНИЕТО НА СТАНИШЕВ и БСП.СЕГА президент е ПЪРВАНОВ от БКП.За какво ПРЕДИ,и какво СЕГА ни дърдориш.

  2. Щирлиц
    #70

    Друго си беше СерГей...него направо не го пускаха да влезе в Кремъл. Стоеше пред вратата и скимучеше като изгонено кутре Медведев да го приеме.Без съмнение Путин е респектиран от интелигентния вид на българския премиер и понеже КГБ всичко знае, всички коли се заключват здраво когато СИК и мутрата са наблизо.

  3. Профан2
    #69

    Дали са ви ясни сметките? Белене ще произвежда при пълно натоварване (7000 часа/год)около 15 млрд. квтч по цена между 6-8 цента/квтч. По разчети на МИЕТ тази енергия не е нужна на страната в близките 15 години. Белене ще трябва да изнася (прословутия износ) базова енергия на пазарни цени по 3 - 3.5 цента/квтч. Къде е сметката? Вие така ли си водите домакинството?

  4. АНДРЕШКО
    #68

    У.., ТО ТОЗ БОРИСОВ МНОГО СТРАШЕН БИЛ БЕ. СИГУРНО Е УПЛАШИЛ ПУТИН С ТОЯ ЧЕРЕН ПОЯС. ХВАЛА ТАКЪВ ЮНАК. ДОБРЕ Е ЧЕ Е НАШ.

  5. Да!
    #67

    Продажниците от БСП държат да хвърлят България в краката на Русия!

  6. Джони
    #66

    уж да пазят тръбите си. А така или иначе ако има работни места те ще са само за комунистите.Да ходят в румъния или гърция

  7. консилуере
    #65

    ВСЕ НЯКОЙ Е ВИЖДАЛ НААКАНО ДЕТЕ В ЪГЪЛА, НЛИ.

  8. УИ..§..
    #64

    ХЕМ СЪРБИ, ХЕМ БОЛИ.

  9. neutralen
    #63

    Владислава Пеева е направила едно много издържано и добро есе, но това са много много смесени и неверни твърдения. Нека все пак да не коментираме неща, които правителството има възможност да реши не както журналистите смятат, не както и им се иска, а каквато е икономическата логика.

  10. Migrant
    #62

    За Азиатския Департамент (Русия),България никога не е била(и няма да бъде!)държава,с умен, изстрадал ,малък народ...,а територия ,на която може да живеят цигани ,татари,черкези и....малки дребни псета,които да лаят забавно и безопасно...!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.