На шестата си Олимпиада Йордан Йовчев стана седми във финала на халки

Йордан Йовчев

На своята шеста Олимпиада легендарният български гимнастик Йордан Йовчев се класира седми във финала на халки.

След като вече беше постигнал целта на участието си – класиране за финал – 39-годишният българин изигра стабилно съчетанието си и получи 15.108. Решаваща за по-ниската оценка бе по-малката трудност на съчетанието в сравнение с останалите гимнастици. Йовчев успя да изпревари аржентинеца Федерико Молинари, който направи сериозна грешка при приземяването си.

Така българският гимнастик приключва с достойнство богатата си на отличия кариера, в която освен множество световни и европейски титли и медали има и един сребърен (на халки в Атина, където бе явно ощетен от съдиите в полза на представител на домакините) и три бронзови олимпийски медала - от Сидни на халки и земя, и от Атина – на земя. Йовчев е и българският гимнастик с най-силни класирания в гимнастическия многобой, включително с два медала от световни първенства.

Олимпийски шампион стана бразилецът Артур Набарете Занети, който изигра съчетание с изключителна трудност и получи 15.900. Това му позволи да изпревари само с една десета шампиона от Пекин и многократен световен шампион на халки, китаеца Чен Ибин - 15.800. Бронзов медалист стана италианецът Матео Моранди с 15.733.