Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На шестима пациенти бяха имплантирани кардиостимулатори в болница "Чирков"

0 коментара
На шестима пациенти бяха имплантирани кардиостимулатори в болница "Чирков"

Шестима пациенти с много рядка и сложна сърдечна патология получиха шанс за живот в университетската многопрофилна болница "Проф. д-р Александър Чирков" чрез имплантиране на ресинхронизираща система за стимулация с кардиовертер-дефибрилатор (СRТ-D).

Устройството е приложено в случаи, при които няма нормална анатомия на сърцето, пациентите страдат от сърдечна недостатъчност, причинена от сърдечна аномалия и не подлежат на трансплантация, заради допълнителни сърдечни структурни увреждания.

Диагностиката и оценката на шестимата пациенти е направена от д-р Незабравка Чилингирова от Клиниката по кардиология и доц. Виолета Грудева от Отделението по образна диагностика. При тези случаи, преди процедурата по имплантиране на CRT-D, е проведена компютърна томография на сърце. Методът визуализира промените при вродените сърдечни малформации, изобразява детайлно анатомията на сърцето и съдовете и така подпомага за планирането на интервенцията. Кардиостимулаторите са поставени от проф. Свeтослав Йовев, завеждащ Отделение по кардиостимулация, имплантиране на кардиовертер-дефибрилатори и ресинхронизиращо лечение.

Първият случай е на 37-годишна жена с дисфункция на лявата камера, AV блок и имплантиран пейсмейкър от ранна детска възраст. Тя е с непокрит коронарен синус, който е най-редкият вид дефект на предсърдната преграда. Пациентът е постъпил в УМБАЛ "Проф. д-р Александър Чирков" с оплаквания от задух при минимални физически натоварвания. След направени пълни изследвания, компютърната томография установява дефекти по дясното предсърдие и множество извити малки венозни съдове, които затрудняват достъпа до коронарния синус и цялата сърдечна система. Поради това се взема решение за хирургична имплантация на СRТ-D кардиостимулатор, а резултатът е успешен.

При втория пациент се наблюдава аномалия на венозната система, при която липсва нормална комуникация в ляво до сърдечните кухини и наличие на туморно образувание по кожата. Дефектът на венозната система затруднява имплантирането на СРТ-D устройство, тъй като имплантацията на ресинхронизиращ пейсмейкър с кардиовертер-дефибрилатор изисква определен стандартен достъп, като предпочитано място е лявата страна.

Когато вениозната аномалия е такава, че не дава възможност за пласиране на стимулиращи електроди от тази страна, се изисква обсъждане на алтернативен достъп, като най-често това е контралатералната страна. При имплантация на CRT-D с десен достъп, остава въпросът за ефикасността на шоковата терапия и на процедурата. След подходящо програмиране, правилно пласиране на всички електроди и мултидисциплинарен подход от екипа на проф. Светослав Йовев, крайният резултат е успешен.

В съвременната литература няма описан такъв клиничен случай с имплантация на CRT-D в дясно, поради липса на венозен достъп в ляво и придружаващо кожно заболяване на мястото на имплантацията.

Вродените сърдечни малформации при останалите четирима пациенти се изразяват в транспозиции на двете камери на сърцето. При всички тях няма нормално разположение на сърдечната кухина и достъпът до нея е затруднен. Въпреки това, специалистите от УМБАЛ "Чирков" прилагат мултидисциплинарен подход в методите на диагностика, оценка, манипулация, лечение и всички процедури по имплантиране на CRT-D на хора с вродени сърдечни малформации са с отлични резултати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.