Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На среща с Шрьодер и Ширак, Путин призова за съвместни усилия за стабилизиране на Ирак

0 коментара

На обща пресконференция с френския президент Жак Ширак и с немския канцлер Герхард Шрьодер, руският президент Владимир Путин призова в неделя международната общност да положи съвместни усилия за стабилизиране на Ирак. "Предишните спорове по иракския проблем трябва да останат в миналото", каза руският лидер, цитиран от ИТАР-ТАСС и АП. "Всички страни трябва да обединят усилията си за стабилизиране на Ирак, така че иракският народ да може да поеме съдбата си в свои ръце."

На брифинга канцлерът Шрьодер отбеляза, че и сега смята за правилно решението Германия да не участва във войната в Ирак.

Немският и френският лидери бяха гости на Путин на тържествата по случай 750-та годишнина от основаването на Калининград. Тримата са обсъдили актуални международни въпроси, сред които Ирак, Иран, Северна Корея, ЕС и ООН.

По въпроса за реформата в ООН Владимир Путин изтъкна, че има съвпадение на позициите на трите страни и заяви:  "Искам да потвърдя, че ние ще подкрепим кандидатурата на Германия за постоянен член на Съвета за сигурност."

Френският президент Жак Ширак изказа пожелание решение по въпроса за ядрената програма на Иран да бъде намерено "в духа на нормалните отношения на европейската тройка". Той заяви, че одобрява политиката на Русия спрямо Иран.

Спирайки се на положението в Европейския съюз, канцлерът Шрьодер призна, че в съюза има криза, но подчерта, че не вижда в това заплаха за стратегическото партньорство на съюза с Русия. Отношенията между Русия и Европейския съюз са от първостепенно значение за световното равновесие, заяви Ширак.

На предстоящата среща на високо равнище на Г-8 Русия ще подкрепи всеки проект за финансова помощ на най-бедните страни в Африка, заяви Владимир Путин. Но той изказа мнението, че най-добрият начин за решаване на проблемите им е промяната в икономическата политика спрямо тях. Развитите страни според него трябва да отворят пазарите си за стоките на тези страни.

Президентът Жак Ширак изказа надежда, че на срещата си идната седмица страните от Голямата осморка ще могат да се споразумеят по въпроса за Протокола от Киото.

Анклавът Калининград - най-западният  руски регион, бе предаден на Русия през 1945 година според решенията на Потсдамската конференция. Основан от тевтонските рицари, бившият Кьонигсберг неведнъж е бил пресечна точка между Русия и Германия. Сега Калининградска област  е заобиколена отвсякъде  от държави-членки на ЕС. Затова Путин се опитва да  убеди европейските лидери да предоставят облекчен визов режим за пътуване на местните жители  до Русия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.