Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На Световната банка й омръзна да си играе на лъжливото овчарче

0 коментара

Г-н Божков, каква е причината, според Вас, за доста рязкото изказване на директорът на Световната банка за България Андрю Воркинг, в което той заплаши да не бъде отпуснат заема PAL 2, докато не се приватизира Булгартабак и не спре "гражданската война" между институциите по реформите в съдебната система?

Според мен на Световната банка (СБ) ѝ се наложи да заеме тази позиция.

Доскоро Международният валутен фонд и СБ работеха успоредно и имаха обикновено еднакви позиции. Но с установяването на една бюджетна стабилност в България, МВФ започна да гледа малко по макроикономически на страната, а както е известно, тази картина е добра. Това се дължи първо на постигнатото през четирите години управление на ОДС, и второ, поради напредналите реформи. В това отношение МВФ не може да има сериозни възражения. Световната банка обаче вече излиза от макронивото и влиза на микронивото, тъй като в проекта PAL 2, а и в други проекти на банката, става въпрос за много конкретни неща.

Раздразнението на Световната банка идва и от факта, че само преди две години, при прегледи на портфейла от проекти, България имаше винаги отлично представяне с много добре вървящи проекти. Докато днес страната ни е изпадна в лошото положение два от проектите - тези в здравеопазването и образованието, да са получили неудовлетворителна оценка, а същевременно да бъде поставен под заплаха големия проект PAL 2.

Това е един особен вид заем. Той не се дава за нещо конкретно, а се предоставя на бюджета срещу изпълнението на много конкретни задачи. Навремето такива заеми бяха FESAL 1 и 2, които нашето правителство взе и изпълни ангажиментите по тях.

PAL 1 бе отпуснат, въпреки че при него стоеше като условие приватизацията на Булгартабак. Правителството убеди тогава СБ, че има спънки от страна на съдебната система, но те ще бъдат преодолени с промените в закона за приватизация и Булгартабак ще бъде приватизиран. Но това не стана. Сега вече, взимайки парите от PAL 1, пред перспективата през есента правителството да може да вземе и парите за PAL 2, на Световната банка ѝ омръзна да си играе на лъжливото овчарче.

Цялостното неизпълнение на приватизационната програма, незавършването на приватизацията на миноритарните държавни дялове в множество дружества, новото разтягане на програмата за приватизация през следващите 2-3 години, след като тя трябваше вече отдавна да е приключила, и провала на Булгартабак и БТК всъщност накараха Световната банка да бъде за първи път толкова категорична, и бих казал дори малко по-груба, отколкото сме свикнали да очакваме.

Как си обяснявате, че Световната банка повдига проблема и с реформата в съдебната система?

Банката има съвсем ясно разбиране по въпроса. Нека не забравяме, че за разлика от други международни организации, Световната банка има голям офис в България, с доста сериозен персонал.

Освен това директорът Андрю Воркинк, съгласно новата схема на физическото разположение на директорите на банката, не живее във Вашингтон, а в Загреб, и това му позволява да си обикаля трите страни, за които отговаря - България, Румъния и Хърватска, постоянно и да бъде много близо и наясно с проблемите.

Това, което се вижда от страна на Световната банка, очевидно е невъзможността в България изобщо да стартира съдебната реформа, за разлика от другите страни в Централна и Източна Европа.

Това, което притеснява банката, е отказът на българските политици - на управляващите, на опозицията и на магистратите, да покажат единодействие дори и в малките неща, в това да започнат някакъв вид реформа. Да не говорим за голямата реформа.

Знаейки отлично, че няма функционираща пазарна икономика в една страна, в която няма защита на изпълнението на договорите, което се осигурява от съдебната система, банката не може да бъде сигурна, че в България промените, гарантиращи устойчивото развитие на пазарната икономика, са завършили необратимо.

Реална ли е възможността да се изпълни заплахата на Андрю Воркинг?

Да. Това е съвсем реално. Заемът няма да се прекрати, но ще се отлага, докато кабинета не изпълни изискванията така, както ги вижда банката.

Заемите PAL са нож с две остриета, що се отнася до матрицата по тях. Изискванията са точно толкова конкретни, че да може банката да посочва какво точно да бъде направено по тях и същевременно точно толкова общи, за да може бордът директорите и експертите у нас да могат да кажат дали са удовлетворени или не. Остава винаги този елемент на субективизъм, който е полезен, тъй като не всичко в една страна в преход може да се обясни с числа.

Доколко е политическа оценката на Андрю Воркинг и доколко тя ще повлияе на управлението?

Изкушавам да си поиграя малко с думата "политика". Тук говорим за политика, доколкото става въпрос за икономическа политика. Г-н Воркинг никак не се интересува коя партия е на власт, как се казва министър председателят и дали са снимали някой министър на някоя яхта - това, което ние ежедневно разбираме под политическо.

Него го интересува дали има здрава и устойчива икономическа политика, която се гарантира с твърдост и яснота по отношение на предприеманите мерки от страна на правителството.

То непрекъснато от две години насам твърди, че ей сега, едва ли не утре следобед, ще приватизира Булгартабак. И не го приватизира. Провали програмата за приватизация. Тоест, имаме сериозна пробойна в икономическата политика. В този смисъл позицията на Световната банка е политическа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.