Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На тъмно и без конкурс СОС одобри партийни "контрольори" на поликлиниките

Квотата този път е разделена само между три партии – 17 за ГЕРБ, 6 за СДС и 1 за Д21

0 коментара
На тъмно и без конкурс СОС одобри партийни "контрольори" на поликлиниките

На тъмно, без правила, конкурс и дори представяне на кратка автобиография Столичният общински съвет разпредели контрольорските места в 22 медицински центъра и болници и в две търговски дружества.

И ако при първото раздаване на директорски бордове назначенията макар и формално ставаха след проведен конкурс и свои хора успяха да вкарат БСП и ВМРО, сегашното раздаване на "най-сладките" длъжности (не работиш, но получаваш между 1000 и 1500 лв. месечно) е станало след договорки по кьошетата на "Московска" 33 между три политически сили – ГЕРБ, СДС и "Движение 21", разказаха пред Mediapool общински съветници, възмутени от начина на назначаването на партийни кадри.

Квотното разпределение на 24-те места е 17 за ГЕРБ, 6 за СДС и едно за партията на Татяна Дончева, която поне на думи обеща да работи за "смяна на политическия модел на прехода и мутренско-олигархичното управление".

След протест от страна на БСП и искане за въвеждане на правила и конкурсното начало, на което ГЕРБ държаха много, когато дойдоха на власт през 2009 г., управляващите отстъпиха и решиха новите контрольори да работят до провеждането на конкурси. ГЕРБ обаче не се съгласи да бъде въведен срок за провеждането им. За това настояха от Реформаторския блок, коалиция "Сердика" и "Патриоти за София".

Така на практика бетонираха контрольорите с безсрочен мандат, отбеляза Анета Григорова от "Български социалдемократи", която е част от коалиция "Сердика". Колегата ѝ от "Нормална държава" на Георги Кадиев – Войслав Тодоров даде пример със "Славейковото място" в кв. "Лозенец", което от осем години чака провеждането на конкурс за избор на наемател, но той не се случва и старият продължава да го стопанисва.

Ръководствата на общинските фирми и болниците са доминирани от представители на ГЕРБ и тук-там СДС, сега техни съпартийци ще ги контролират. "Получава се нещо като ние ще си управляваме и сами ще се контролираме", отбеляза Николай Пехливанов от "Атака", който е зам.-председател на СОС.

Какво прави контрольорът

Изискванията към контрольорите на общинските лечебни заведения са да имат висше образование и 5 години трудов стаж по специалността си.

Договорът за контрол се подписва между контрольора и кмета, след като бъде избран от СОС.

Контрольорът трябва да следи дали в повереното му лечебно заведение се опазва общинското имущество и дали се спазват правилата. В случай на пропуски е длъжен да информира столичния кмет и ресорната комисия в СОС.

По време на дебата не стана ясно дали е имало такъв случай, но се разбра че контрольорите на практика не работят нищо, но получават възнаграждение по-високо от средната работна заплата за страната. Заплатата на контрольора е до 50% от възнаграждението на директорите, което означава между 1000 и 1500 лв. месечно.

За да се преустанови тази порочна практика, СОС реши контрольорите да дават на всеки три месеца отчет пред ресорната комисия, както и на заместник-кмета по финанси Дончо Барбалов.

Съпругата на началника на кабинета на Лукарски пое венерическите заболявания

Едно от любопитните назначения е това на жената на началника на политическия кабинет на икономическия министър Божидар Лукарски – Вася Тодорова Кирева. След като съпругът ѝ Филип Кирев влезе в управлението на "София Тех Парк", сега с решение на СОС г-жа Кирева става контрольор на Центъра за кожно-венерически заболявания.

СДС прави страхотен пробив сред контрольорите с общо шест души, като нито едно място не са дали на партньорите си от другите политически партии в Реформаторския блок. Бившият икономически министър в първия кабинет на ГЕРБ и настоящ общински съветник Трайчо Трайков (гражданска квота в РБ) и Марта Георгиева (ДСБ) заявиха, че научават за назначенията от Mediapool и въпросът не е обсъждан в групата.

Част от останалите контрольори на СДС са свързани чрез неправителствената организация "Национална младежка мрежа", чийто председател е Филип Кирев. Такива са назначенията на Станислава Груйчева Славчева (Дентален център ІІ) и Елена Маркова Балджиева (ДКЦ ХVІІІ), която е и сред дарителите на партията.

Красимир Георгиев Сираков, който е дарил 9500 лв. на СДС през 2014 г., става контрольор на болницата в Кремиковци.

Пресаташето на депутата от СДС Румен Христов Анна Стефанова Гочева, която е и нещатен негов сътрудник и получава заплата и от парламента, беше избрана за контрольор на детската болница за церебрална парализа "Света София".

Като контрольор се завръща и Валентин Бориславов Костов, който поема ДКЦ ХХІІ, което контролира и до 2013 г. Преди това по времето на кмета Стефан Софиянски беше управител на "БКС Център", а при кметуването на Бойко Борисов бе в директорския борд на "Лозана" през 2008 г.

Работа за активисти на ГЕРБ

Бивш районен кмет, координатори на ГЕРБ, служители в общинската администрация, кандидати за общински съветници и за депутати попълват контрольорските места в поликлиниките.

Бившият районен кмет на Слатина Антоанета Давидова Апостолова, която по настояване на кмета Фандъкова подаде оставка след обвинения на нейни подчинени за семейни поръчки, е избрана за контрольор на ДКЦ ХХІV.

Координаторите на ГЕРБ Надежда Стефчова Дамянова и Гергана Валентинова Велинова поемат съответно ДКЦ VІІ и ДКЦ ХХVІІІ.

Кандидатката за депутат от ГЕРБ Дарина Кръстева Стоилова е избрана за контрольор на болницата за онкологични заболявания.

Десислава Василева Радулова, която по време на местните избори събра 1139 преференции с листата на ГЕРБ – толкова, колкото и председателя на СОС Елен Герджиков, но спази партийната дисциплина и не влезе в СОС, сега става контрольор на ДКЦ VІІІ.

На практика само в две от 22-те лечебни заведения за контрольори са назначени лекари. Това са хирургът Веселин Илинов Илинов, който поема болницата за пневмо-фтизиатрични заболявания, и д-р Николай Костадинов Зутрев - ДКЦ V. Според съветници от опозицията двамата най-вероятно са близки на д-р Веселин Милев, председател на здравната комисия в СОС.

За контрольори бяха избрани още Николай Стоянов Николов (ДКЦ ІІІ), Петър Тодоров Попов (ДКЦ ХІ), Иво Василев Гогов (ДКЦ ХІІ), Камелия Димитрова Вълчева (ДКЦ ХІV), Борислав Иванов Пелов (ДКЦ ХV) и Валентин Николов Терзиев (ДКЦ ХVІ). За тях в регистрите не беше открито да са били свързани по някакъв начин с ГЕРБ, но от другите партии – БСП, ДСБ, "Патриоти за София" и коалиция "Сердика" казаха, че не са техни представители.

За Д21 фаталното ДКЦ ХІІІ

След като вкара кума си в директорския борд на най-печелившото общинско пазарно дружество "Пазари Юг" общинският съветник от "Движение 21" Симеон Славчев сега успя да извоюва и едно място на контрольор за съпартиеца си Георги Росенов Кардашев - на ДКЦ ХІІІ.

Георги Кардашев е юрист и води листата на партията на Татяна Дончева на парламентарните избори през 2014 г. в Силистра, а година по-късно беше кандидат за кмет от Д21 на столичния район "Красна поляна".

Да не спазиш собствените си правила

И ако наредбата за лечебните заведения, която регламентира избора на контрольорите, разрешава това да се прави и без конкурс, не така стоят назначенията за общинските търговски дружества. В наредбата, регламентираща тяхната дейност, изрично е посочено, че контрольорите се избират след "публичен подбор", какъвто нямаше.

Така на практика СОС избра двама активисти на ГЕРБ за контрольори в общински фирми в нарушение на правилата, които сам е създал и написал.

Бившият зам.-кмет на район "Студентски" и преподавател в Националната спортна академия Кръстьо Стоянов Кривов става контрольор на "ГИС-София" - дружеството, което отговаря за кадастъра.

Неуспелият кандидат за депутат, а след това и за общински съветник от ГЕРБ Александър Койчев Иванов става контрольор в "Софинвест", което контролира качеството на строежите.

"Обединени земеделци" ще одитират "Метрополитен"

Партийно-квотният принцип беше спазен и при назначаването и попълването на одитните комитети на общинските дружества.

Така лидерът на "Обединени земеделци" Петя Ставрева влезе в одитния комитет на едно от печелившите дружества "Метрополитен", което годишно върти стотици милиони оборот. Нищо че самата тя няма подходящото образование.

В новия 3-членен одитен комитет на "Столичен автотранспорт" беше сложен поне един квалифициран одитор – Иван Валериев Петков, който не е партийно оцветен, според регистрите. Той е собственик на одиторската компания "Петков и партньори" и е независим проверител по Закона за публичното предлагане на ценни книжа в КФН.

Другите двама одитори по професия са лекар и бивш районен кмет и настоящ строител. Това са шефа на комисията по здравеопазване в СОС д-р Веселин Милев и бившият районен кмет на Нови Искър Светослав Величков Тодоров, чиято съпруга Мария Тодорова е зам.-кмет на район "Илинден".

Одитните комитети следят финансовото отчитане в предприятието, което извършва дейност от обществен интерес, както и ефективността на системите за вътрешен контрол и за управление на рисковете.

Подходът при назначенията

Още от зората на демокрацията след 1990 г. назначенията в общинските фирми ставаха чрез договорка между представените политически сили в СОС. Управляващи и опозиция се договаряха по отработената от Стефан Софиянски схема "всички на масата", така че всички да са доволни. Дори възникна и общинарски жаргон за типажа на ръководните кадри в общинските дружества – "бордовици".

ГЕРБ обеща да сложи край на този модел, определяйки го като порочен, и въведе конкурсното начало. Първоначално освен патрийни назначения имаше шанс в ръководствата да попадне и мениджър с по-независим профил.

В третия си мандат обаче ГЕРБ, въпреки че не им достига един глас за пълно мнозинство, окончателно загърбват тази практика, след като спряха да спазват дори и собствените си правила.

Има няколко подхода при назначенията, каза съветникът от БСП Борис Цветков. Според него СОС е в правото си да назначи политически лица в директорските бордове, които добиха славата на "партийни хранилки" сред обществеността. Това обаче трябва ясно да се каже и да се поеме политическата отговорност.

Вторият подход е назначаване на експерти след провеждане на конкурси, на което поне на думи залагаше и ГЕРБ.

Третият е смесен вариант – квота за партийни назначения и конкурси за експерти, така както е при избора на дипломати зад граница.

И последният вариант е без правила и ясни ангажименти, по който очевидно върви ГЕРБ, коментира Цветков.

Изказването му видимо подразни ГЕРБ и по предложение на зам.-председателя на СОС Николай Стойнев в зала беше допълнено, че контрольорите ще се избират вече с конкурс по правила, изготвени от СОС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.