Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На тръгване Петков договори 700 млн. куб. м втечнен газ от САЩ

Цената ще е поне 20 долара под европейската, служебният кабинет ще трябва да потвърди сделката

45 коментара
Кирил Петков. Снимка БГНЕС

С помощта на Европейската комисия България е успяла да договори с американска компания доставката на седем карго товара с втечнен природен газ за всеки месец от 1 октомври 2022 г. до края на април 2023 г. на цена, която ще е поне с 20 долара по-ниска от тази на европейските пазари. Това обявиха след последното заседание на Министерския съвет в сряда премиерът Кирил Петков и министърът на енергетиката Александър Николов пред журналисти.

Новината бе бегло анонсирана от Петков в началото на правителственото заседание, а след това дойдоха и подробностите.

Договорът между "Булгаргаз" и американската компания, чието име не бе обявено, ще бъде подписан още в сряда, но трябва да бъде потвърден до 19 август, което означава, че ако служебното правителство намери по-добра оферта за доставки или ако има проблем с осигуряването на инфраструктурата за регазификацията и преноса на синьото гориво, може да се откаже от сделката, обясни Петков.

По информация на Mediapool от два различни източника става въпрос за оферта под условие, която ще бъде приета от "Булгаргаз", но трябва да бъде потвърдена с конкретни места за доставка на всеки от товарите и капацитети за разтоварване на регазифициращи терминали.

Искаме да оставим гъвкавост на служебния кабинет да вземе решение дали офертата е рационална и дали да се продължи осигуряването на доставките на тази база, посочи Александър Николов.

Първият танкер с карго товарите, всеки от които е за 1.050 млн. МВтч – или общо 7.35 млн МВтч (около 700 млн. куб. м), ще пристигне през октомври, като е осигурен капацитет за разтоварването му на гръцкия терминал на остров Ревитуса, посочи енергийният министър. От думите му стана ясно, че "Булгаргаз" е купил вече резервиран от друга компания слот за разтоварване.

За следващите шест месеца до края на април обаче, ако служебният кабинет потвърди сделката, тепърва ще трябва да се търсят прозорци за разтоварване или в Гърция, или в Турция.

Според запознати обаче "Булгаргаз", за да подпише реално договора, трябва да фиксира и конкретни слотове за регазифициране – тоест осигуряването им не може да става месец за месец, а трябва да е ясно преди подписването на договора. Източници твърдят, че Европейската комисия се е ангажирала да помогне с договарянето на капацитет за разтоварването, но все още няма яснота как ще стане това. За терминалите в Турция е особено сложно гарантирането на слотове, което изисква политическа намеса, каквато по информация на Mediapool е имало при вноса на предишните два танкера с американски втечнен газ, доставени в началото и в края на юни.

По думите на Николов предлаганата сделка е в две части. Подсигуряват се три карга от октомври до края на декември при едни условия, а следващите четири ще са при нови търговски условия, които тепърва ще стават ясни, обясни той.

Цената на доставките ще е обвързана с основния репер за цените на газа в САЩ - Хенри хъб. Там цената е по-стабилна от тази на базовия за Европа нидерландски TTF, посочи енергийният министър. Той каза, че към момента на получаване на офертата цената е била приблизително с 30 долара по-ниска от европейската. Към нея обаче трябва да се прибавят разходите за регазификация и пренос, но при най-отдалечен сценарий "Булгаргаз" ще има ценово предимство от поне 20 долара, сметна той.

В четвъртък цената на природния газ на Хенри хъб беше около 8.5 долара за милион британски термални единици (MBTU), което прави около 30 долара за мегаватчас. Разходите по втечняване и пренос до Гърция са малко над 16 долара, по изчисления на енергийни експерти. На TTF спотовата цена бе около 200 евро/МВтч, но посочената от Николов средноевропейска цена на газа и по-ниска, тъй като е микс и от доставяния руски газ, катарски, норвежки, алжирски по различни с продължителност и цени договори.

Пазарни играчи допускат възможността офертата към България да е част от договорените между ЕС и САЩ допълнителни доставки на втечнен газ до края на 2022 г. в отговор на намерението на Брюксел да намали възможно най-много и най-бързо зависимостта си от руския газ. Според тях постигането на подобни ниски цени за България са възможни само, ако са част от по-големи количества за ЕС, които сега се разпределят.

След осигурения за първото карго капацитет за регазификация, за ноември и декември има множество решения, които могат да се вземат, заяви Николов. Той декларира, че цялата информация ще бъде предоставена на следващия министър, за да вземе той информирано решение с всички възможности за суапови сделки и за по-далечни дестинации.

Енергийният министър призна, че в момента е трудно намирането на инфраструктурни решения за газови доставки в условия на крайна непредсказуемост от страна на основен доставчик като "Газпром". Освен това капацитетите на терминалите се държат от преди това от търговци с цел максимална печалба. "Няма незакупени вече слотове, но те може да се търгуват", каза той.

По думите му не е добре в критичен период като настоящия с войната в Украйна да се вземат дългосрочни решения, свързани с форсмафорни обстоятелства,

Николов коментира също така, че ако следващото правителство реши да изпълни офертата за следващите две карга, ще трябва да търси къде да ги осигури. По думите му е възможно дори те да бъдат продадени срещу конвенционална доставка на газ. В момента са рекордно високи цените в ЕС, а в САЩ са достигнали 14-годишен връх, отбеляза той.

При тези договорени карга (които са приблизително около една трета от годишното потребление на страната – б.а.) покриването на потенциалния дефицит при много ниски температури ще бъде възможно чрез балансиране през газохранилището в Чирен и краткосрочни покупки от регионалния пазар, стана ясно от думите на Николов.

Той информира още, че предстоящата сделка е резултат от получаването и на други оферти в "Булгаргаз". Сред тях е имало и такива за по-големи количества и за по-дълъг период, което обаче изисква по-голям финансов ресурс, а има опасност част от клиентите на "Булгаргаз" да не могат да извършат плащания, което би застрашило осигуряването на доставките за всички.

"Опитите за създаване на страх и паника са чисто изборна ситуация. В глобален мащаб има достатъчно газ. С ЕК ще се търси общ подход, трасета и капацитети", заяви още Николов.

"Това е важна стъпка на екипа, съвместно с ЕК, за следващите тези месеца. Правителството решава съществена част от задачата за енергийната сигурност и следващото правителство, трябва да осигури приемственост", заяви Петков в началото на заседанието, който преди това посочи: "Имаме много добри резултати, с които да се похвалим".

"Въпреки че ни остават няколко дни, до последния момент ще решаваме големите задачи и предизвикателства пред българската икономика и българското общество", заяви още той.

Правителството прие на заседанието си и новата програма за компенсация на цените на електроенергията за небитовите потребители от 1 юли до 30 септември, която да покрива разликата при цени над 250 лв./МВтч..

150 млн. лв. са гласувани за мярката от 25 ст. отстъпка за литър гориво, каза още премиерът.

Създадена е и работна група между Агенция "Митници" и НАП за да измислят най-добрия механизъм ограничаване на износа на нефтени продукти с руски произход към ЕС и трети страни, считано от 5 декември, както е по дерогацията на ЕС.

"Изпълняването на условията по дерогацията на ЕС ще даде възможност за по-голямо предлагане на горива на българския пазар и реално това ще потисне цената на горивата", каза премиерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стефан Лесински
    #45

    Патологичен лъжец! Танкерите са само 3 до края на годината и само за първия е намерено място за разтоарване. Останалите 4 са опция за догодина!

  2. fantom
    #44

    Добре ще е по-често да си тръгва (ако може без да се връща) и всеки път да договаря от най-безплатния газ.

  3. fantom
    #43

    Тръгва си с поредната лъжа. В това отношеие е последователен. Както казваше Радой Ралин - Дето иде врана- все посрана.

  4. olele
    #42
    Отговор на коментар #39

    На есен Петков пак ще е премиер, този път обаче няма да има вгъзраждане и ИмаТакиваНаглеци да го свалят. След 4г. мандат, няма да има и дйеписе!

  5. olele
    #41

    русоробите се побъркват, макак така, а на България й трябват 3мил на година! Копейкин и ДЙеписе са в ступор, няма да има финансиране

  6. Entdecken
    #40
    Отговор на коментар #36

    До АниD - Вота е таен и да гадаеш кой как гласува е най малкото неразумно. А щом не те интересува дали ще се отърве БГ от руските обвързаности и обвиняваш околните в болшевизъм за да им наложиш как да прокарват идеите си май доста у лево си тръгнала да катастрофираш в нарцистчната си злобичка като смяташ че точно ти си обекта на нечии изявления -:))

  7. stol
    #39

    Капута си отива.Връщаме 70 руснаци и даза.

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #38
  9. Kiril Kovatchev
    #37

    Служебното правителство на Рундю ще се опита пак да ни обвърже с Газпром. Не бива да им позволим.

  10. АниD
    #36
    Отговор на коментар #34

    Я ела на себе си и прочети добре коментара ми, колкото до полезните идиоти май по голяеми от тези като теб, които излизат с болшевишки лозунги "който не е с нас е против нас", няма. И да ти кажа не плача, просто лично не ме засяга и няма за какво да плача, но няма и да ме накараш да вярвам в месии, който вярва в тях си заслужава управниците, за които гласува.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.