Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Набира скорост идеята за комисар по бюджета и изключване на страни от еврозоната

15 коментара

Холандия има известна подкрепа от Германия и Финландия за предложението си да бъде избран специален еврокомисар по бюджетните въпроси с правомощия да предприема наказателни мерки срещу страни, които нарушават бюджетните правила. Това съобщи холандският финансов министър в четвъртък.

Холанското правителство, което става все по-критично към спасяването на закъсали страни от еврозоната, преди ден предложи откриването на нов пост на еврокомисар, който да следи прилагането на бюджетните правила и предотвратява възникването на дългови кризи като сегашната.

Финансовият министър на Холандия Ян Кеес де Ягер освен това не изключи възможността страни членки, които нарушават бюджетната дисциплина, да бъдат изгонени от еврозоната.

"Най-важното е стабилността. Стабилността е всичко, а не броят (на страните членки), каза той.

Германия и Финландия приветстват плана за еврокомисар по бюджета, заяви Де Ягер, който в четвъртък посети Финландия.

"Позицията на Германия е много близка до холанската. Ние се опитваме да поддържаме единна позиция с тези страни, както и да включим Франция", добави той.

Холандия, която има кредитен рейтинг тройно "А", използва високата си репутация, за да лобира за по-строги условия по отношения на спасителните мерки за страни в криза. Миналата година Хага настояваше за включването на МВФ в спасителния план за Гърция, а сега поиска участие на частния сектор във втория спасителен пакет за Гърция, припомня Ройтерс.

Холандският министър каза, все още не е чул какво мисли Франция за бюджетния еврокомисар, като добави, че Франция, естествено, е много резервирана относно въвеждането на независим контрол.

Той каза още, че за създаването на пост на еврокомисар по бюджетните въпроси не е необходима промяна на договора на ЕС, докато за изгонването на страна от еврозоната такава промяна е нужна.

Същия ден герамнският финансов министър Волфганг Шойбле заяви, че гръцкият народ трябва да реши дали иска да остане във валутния съюз.
"Аз разбирам, че има съпротива сред гръцкото население срещу мерките за икономии", каза той пред немско радио. "Но в крайна сметка зависи от Гърция дали ще изпълни условията, необходими за членството в единната валута", добави Шойбле.

Европейската комисия заяви в четвъртък, че никоя страна не може да напусне еврозоната, след като Германия и Холандия за пръв път потвърдиха официално, че подобна изключителна мярка действително ще бъде обсъдена. В свое проучване от 2009 г. Европейската централна банка твърди, че няма законов начин страна членка да напусне доброволно еврозоната, докато изключването е възможно.

Германия и Холандия са на мнение, че държави, които не спазват стриктно бюджетната дисциплина, трябва да бъдат заставени да напуснат зоната на единната европейска валута. По този повод говорителят на еврокомисаря по икономическите въпроси Амадеу Алтафаж-Тардио заяви в четвъртък, че в момента в Европейската комисия на никакво ниво не се обсъжда въпроса с евентуалното изгонване на Гърция от еврозоната.

"Нито излизането, нито принудителното напускане на еврозоната е възможно, според Лисабонския договор, според който участието в еврозоната е неотменимо", заяви той.

Независимо от уверенията на ЕК, че оттеглянето или изключването от еврозоната е законово невъзможно, в самия Лисабонски договор за пръв път бе включена клауза, която третира напускането на самия Европейски съюз.

Междувременно германският финансов министър Волфганг Шойбле обяви в реч пред долната камара на парламента Бундестага, че положението в Гърция е "сериозно" и настоя, че страната няма да получи нова помощ, докато не изпълни бюджетните си задължения, поети към международните кредитори, предаде Ройтерс.

"Дами и господа, положението в Гърция е сериозно", заяви министърът в речта си пред Бундестага. "Към този момент мисията на "тройката" (експертите на ЕК, ЕЦБ и МВФ – бел. ред.) преустановява дейност. Не трябва да си правим илюзии. Докато мисията не потвърди, че Гърция е изпълнила условията, следващият транш (в размер на 8 млрд. евро – бел. ред.) няма да бъде отпускан. Тук няма място за шаване", каза министърът.

"Разбирам, че има известна съпротива сред гръцкото население срещу мерките за затягане на коланите. В крайна сметка обаче зависи изцяло от Гърция дали може да изпълни условията, необходими за членство в зоната, споделяща единната европейска валута", каза по-рано през деня Шойбле. "Няма да правим никакви отстъпки", заяви той.

Еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен даде знак, различен от Шойбле. Той изрази увереност, че следващият транш от заема за Гърция ще бъде отпуснат в срок, за да продължат икономическите реформи в страната.

На този фон в четвъртък Гърция бе залята от нова стачна вълна. Лекарите в страната организират 48-часов протест заради реформите в здравната система. Стачката си подновяват и таксиметровите шофьори, които са недоволни от отказа на правителството да отвори професията за по-голяма конкуренция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    Най-добре ще е да ги изключат от ЕС!

  2. emma
    #14

    Да го взимат мръсното долно джудже и да се маха.Като обърка Европа може и да го затворят......

  3. Анонимен
    #13

    30-40 години гърците плюскат на държавна,т.е. европейска,т.е. германо-френска ясла.На всичкото отгоре се държат арогантно с немците когато дойдат в Гърция на почивка.Ако някой наивен бюрократ от Европейския съюз си мисли,че за 3-4 години ще ги отучи да плюскат наготово...се лъже.Трябват и 30-40 години за отучване.

  4. Баба Гицка
    #12

    Истината е, че за гърците "голямото плюскане" свърши

  5. Анонимен
    #11

    изклю4ването е тъпо предложение.по скоро замразяване докато наберат определен брои то4ки.

  6. Emil Mitkov Zahariev
    #10

    КОГА НАЙ ПОСЛЕ ЩЕ НАПРАВЯТ СЪЕДИНЕНИ ЕВРОПЕЙСКИ ЩАТИ?!?

  7. BabaGuna
    #9

    Прави са холандците! В ЕУ няма място за комунизъм, а само комунистическата измет иска да живее на гърба на другите!

  8. tim
    #8
  9. Анонимен
    #7

    По бързо да изхвърлят и България

  10. Анонимен
    #6

    Не само по бюджета но и по финансовата политика следва да има такъв. Изводите от кризата в САЩ следва да се имат впредвид. Както и особеностите от които изхождат САЩ и ЕС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.