Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Набуко" напредва с договарянето на суровини и осигуряване на трасето

52 коментара
"Набуко" напредва с договарянето на суровини и осигуряване на трасето

Проектът за изграждане на газопровода “Набуко“ се придвижи с още една крачка напред, след като приключиха консултациите с местните власти в деветте района на България, през които ще минава трасето на тръбата, считана за алтернатива на руските доставки у нас.

От компанията съобщиха в петък, че са приключили първата част от публичните дискусии и екологичната и социално-икономическа оценка на проекта, срещайки пълната подкрепа на общинските и областните администрации.

“В близко бъдеще ще започнем и срещи със собственици на земи, през които ще минава съоръжението в България, както и с неправителствени организации“, заяви  пред Mediapool мениджърът на проектната компания “Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл“ Райнхард Мичек. В консорциума с равен дял участват турската БОТАШ, “Български енергиен холдинг“, румънската “Трансгаз“, унгарската МОЛ, австрийската OMV и германската RWE.

Българската част на “Набуко“ е с дължина 412 км и диаметър на тръбата от 1.4 м. Експертите на компанията твърдят, че трасето на българска територия е подбрано много внимателно, за да бъдат избегнати всички гъсто населени територии и защитени екологични зони, както и защитени зони с културно наследство, а същевременно се търси най-краткия път и да се подсигури минимално влияние върху околната среда. Компанията вече е започнала процедура за оценка на въздействието върху околната среда на проекта и нейните резултати скоро ще бъдат предоставени на компетентните власти.

“В сравнение с останалите проекти от Южния газов коридор, “Набуко“ е най-напредналият, най-прозрачният и най-отворен проект“, каза Мичек.

По-рано тази седмица представителят на RWE Щефан Юдич заяви в Берлин, че конкурентният проект "Южен поток" е под въпрос. "Те нямат концепция за доставките, нямат никаква концепция за финансирането, нито за маршрута – те нямат нищо", заяви той, цитиран от германски медии.

Райнхард Мичек изтъкна пред Mediapool, че консорциумът "Набуко" предлага 60 процента от капацитета на тръбата за други доставчици. Така се спазва изискването на Европейската комисия за осигуряване на достъп до тръбата и на трети страни, не само на акционерите в газопровода.

“България пострада най-много от руско-украинската газова криза (през януари 2009 г – бел. ред.). Реализацията на “Набуко“ ще сложи край на опасността от други подобни прекъсвания на доставките, свързвайки страната с газови източници от Централна Азия през Турция до европейския газов център Баумгартен в Австрия. Така България ще може да получава газ и от Австрия, Унгария и много други източно и западно-европейски източници в допълнение към източниците от централна Азия и Близкия Изток“, каза още Мичек.

Той заяви, че продължават преговорите от страна на всички акционери в компанията за осигуряване на необходимите количества суровина, за да може да стартира проектът.

По-рано тази седмица от RWE обявиха, че са "много оптимистично" настроени за реализацията на "Набуко", тъй като на 12 ноември стартира третият кръг от преговорите с консорциума, разработващ най-голямото находище в Азербайджан – "Шах Дениз". RWE очаква контрактът за доставки на газ да бъде подписан в първото тримесечие на 2011 г., когато компаниите, участващи в "Шах Дениз" (сред които "Юропиън ойл" и BP), трябва да обявят крайното си решение.

Осигуряването на газ от това находище е ключово за проекта "Набуко", разглеждан като конкурентен на руския "Южен поток". Експерти смятат, че едва ли ще има достатъчно суровина и търсене, за да се реализират и двата газопровода.

Потенциалните договори на "Набуко" за доставки от Туркменистан и Азербайджан обаче се бавят заради твърдото намерение на Русия да запази контрола си в Централна Азия.

Отделно от това преговорите за доставки от кюрдския район на Ирак се бавят заради спорове между централното правителство и кюрдските власти. Кюрдското регионално правителство има желание да продава газ за "Набуко". В същото време вървят тежки разговори между различните партии и фракции в Ирак за съставяне на ново правителство.

Шефът на подразделението на RWE за търговия и доставки Щефан Юдич обаче заяви в четвъртък, че до края на тази година могат да подпишат споразумение с кюрдските власти за "Набуко".

Райнхард Мичек потвърди тези очаквания. “Преговорите с Азербайджан напредват", каза той и изрази надежда скоро след формирането на новото иракско правителство да има положителни сигнали и по сделката за кюрдкия газ.

Плановете са за включване на 8 млрд. куб. м от находището “Шах Дениз“ от 2015 г., когато се очаква да бъде пуснат с експлоатация газопроводът. Още толкова се чакат от Ирак и по този начин ще са осигурени половината от необходимите обеми за запълване на планирания годишен капацитет на тръбата 31 млрд. куб. м.

Шефът на проектната компания за “Набуко“ отбеляза пред Mediapool, че  се търсят максимално много възможности за доставки. “Туркменистан също е сред тях, страната е богата на газ, а и Русия тази година намали количествата за внос от там и Туркменистан установи, че европейските доставки са диверсифициращи и могат да получат по-големи ползи, разнообразявайки максимално експортното си фолио към Китай, Европа и Иран“. каза той.

Очакванията са преговорите на компаниите от консорциума за осигуряване на количествата газ за “Набуко“ да приключат успешно през първата половина на 2011 г. Веднага след като бъдат осигурени и самите търговски контракти, ще се вземе крайното решение за инвестицията. Строителството трябва да започне през 2012 г. . Първият газ от Турция за Европа по график се предвижда да потече през 2015 г.

По повод медийни публикации, че турската компания БОТАШ е предложила на останалите партньори, вместо да се строи нова система, да се използва съществуващата турска мрежа, Мичек каза, че “основната концепция на “Набуко“ е да се построи изцяло нова газова система - от азерската и от иракската граница през Турция и България, Румъния, Унгария до Австрия“.

Към момента няма официални предложения от съществуващи газови оператори да се използва тяхната инфраструктура. В същото време, посочи Мичек, консорциумът е готов да провери възможностите за това, състоянието на съоръженията и след това да  вземе решение.

Мичек определи като много добро предложението на българското правителство с отпуснатото от Европейската комисия финансиране за “Набуко“ да се изгради междусистемната българо-турска газова връзка като част от проекта.

“В момента се водят преговори между двете страни за това. Европейските фондове ще вземат крайното решение за финансирането на “Набуко“ скоро и след това акционерите ще решат как и къде да използват това финансиране“, каза той.

Представителят на международния консорциум отбеляза, че “Набуко“ е поел грижата за всички връзки между страните, през чиито територии ще минава газопроводът.

Мичек съобщи още, че предстои да бъдат подписани споразуменията за подкрепа на проекта между консорциума и правителствата на страните, през чиито територии ще минава тръбата. България ще е една от първите страни в която тези преговори бяха финализирани, но детайлите по документа все още се уточняват в някои от другите страни, допълни той. Той очаква  такива споразумения да бъдат подписани до Коледа.

“Наясно сме, че проекти като “Набуко“ се нуждаят от подкрепата на обществеността и много скоро ще се свържем със собствениците на земите, през които ще минава тръбопроводът, и с неправителствените организации, за да им обясним основните мерки за опазване на околната среда, както и да им представим времевия график за изграждане на трасето през българска територия“, каза още Мичек пред Mediapool.

От думите му стана ясно, че не се предвиждат специални преференции за участието на български фирми в строежа на трасето през наша територия. “Набуко“ е отворен за всички доставчици на материали и услуги. Ние ще направим отворени търгове, на които на конкурентен принцип ще изберем изпълнители и доставчици на материали“, заяви шефът на “Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл“. Той изрази увереността си, че българските доставчици ще бъдат част от проекта и това ще доведе до растеж на икономиката в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

52 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ВСЕСИБИРСКИЙЙЙ
    #55

    Южен поток вече тръгна, а вие хабер си нямате !Един приятел една вечер решил да пусне една вода на един дувар и, не щеш ли, поточето тръгнало на юг.Тръгна вече,таварищи, панятна ?????

  2. bg
    #54

    Panjatna,maimun?

  3. Бук
    #53

    Сезонна традиция от време оно ;)

  4. Сергей&СимеонІІ
    #52

    по-евтин е и повече топли.

  5. bg
    #51

    ribata e v kurpa vurzana.

  6. USA
    #50

    И всички русофили да си идат у русия и да се дават в спирачна течност (щот водка има само за ебачите им).

  7. Борисов
    #49

    Сега вече Бойко Борисов за всичко ще пита Путин,особено за Проекта "Набуко"...

  8. GERBER
    #48

    А,ПОЛИТРЕНЕГАТА МИТКО АБАДЖИЕВ Е НАРЕДЕН НА ЗАПЛАТА ОТ 180 ООО Еуро В ПРОЕКТА! ДА ЖИВЕЙ,ЗА ДЕТО ПРОДАДОХА ГЕЯ ЯНЕ НА ЦВЪ ЦВЪ!

  9. Ъ
    #47

    Браво на ББ- остава в историята.

  10. Ъ
    #46

    всичко е голям ташак с това "Набуко"- ама ,много голям. Да живее братска РУСИЯ и ПУТИН.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.