Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Набуко“ ратифициран с пълна политическа подкрепа

10 коментара
“Набуко“ ратифициран с пълна политическа подкрепа

Макар и с различни аргументи, всички политически сили в парламента одобриха в сряда междуправителственото споразумение между България, Австрия, Унгария, Румъния и Турция за изграждане на газопровода "Набуко". Ратификацията стана след час и половина дискусия.

Подписаното на 13 юли 2009 г. в Анкара споразумение е политическата рамка на подкрепяния от Европейския съюз проект, която трябва да придвижи напред реализацията му.

На “Набуко“, който се очаква да заработи около 2015 г., се гледа като на основната възможност за диверсификация на газовите доставки за Европа и за България и намаляването на зависимостта от руската суровина. Тръбата трябва да доставя каспийски, ирански и египетски газ през територията на страните участнички в проекта.

Пред депутатите министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков посочи, че към момента документът е ратифициран от Унгария, а в останалите държави е напреднала процедурата по одобрението от съответните парламенти. Преговаряме и за "Южен поток", който ще струва два пъти повече от "Набуко", допълни министърът.

"Коалиция за България" подкрепи проекта с аргумента, че той е израз на последователната политика за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ. Голямата политика на търсене на алтернативни проекти започна през миналия мандат, посочи лидерът на БСП и бивш премиер Сергей Станишев.

Той посъветва правителството да гарантира доставките от Русия, докато бъде изграден газопроводът, както и да продължи работата по проекта "Южен поток".

Иван Иванов от “Синята коалиция“ заяви, че "Набуко" дава реална диверсификация на източниците и на доставките за страната ни и в момента е единственият през българска територия с реверсивен режим на действие.

Според Рамадан Аталай /ДПС/ ратификацията е в интерес на България. Той призова депутатите от ГЕРБ да подкрепят проекта, гласувайки срещу премиера си, който при посещението си в Германия заявил, че "Набуко" няма как да стане".

Председателят на парламента Цецка Цачева обаче му припомни, че вносител на законопроекта за ратификация е именно Министерският съвет, така че няма драма и нужда депутатите на ГЕРБ да гласуват срещу премиера.

Аталай заяви още, че правителството на Иван Костов е пропуснало възможността да диверсифицира пътищата за доставка на газ, тъй като проектът "Син поток" е заобиколил България.

Павел Шопов от "Атака" отбеляза, че е нужен такъв широк политически консенсус и по другите енергийни въпроси, важни за България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. МУНЧО
    #12

    А ЮЖЕН ПОТОК ЩЕ ГО РАТИФИЦИРАМЕ ЛИ? ИЛИ ТОЙ Е ПРЕДРЕШЕН?КОЙ ЩЕ ГО КАЖЕ ?

  2. Карина
    #11

    каква диверсифиция е като източника е един - Русия, то пътища различни, ама кранчето държи един, но да се каже Костов е виновен, да не би да пропуснат

  3. joro
    #10

    Браво,така се парви ,въпреки раликите в позициите ,щом е за благото на Родината.....ЕДИНОДУШИЕ,стига вече с тези дребнави междупартийни заигравки.

  4. Ха-ха
    #9

    Все се чудех откъде този зор за тази работа, а то какво било ... ХАХА

  5. 112
    #8

    Газ за него няма, ще ни остане една тръба да я заврем на политиците в задника.

  6. da,da
    #7

    на Болен и нищо да не отбележат, няма да е голям пропуск, отдавна знаем че са отявлени руски подлоги

  7. Диверсификатор
    #6

    Правилно, руснаците ще договорят за Газпром и иранския, и туркменския газ, та няма да остане за още. Но все пак Набуко е полезен като параван.

  8. Рони
    #5

    това е тъжната констатация. Ако имаше желание от ЕС то за 20г. можеха да се построят 10 такива газопровода. Воля обаче няма. В Брюксел са слуги на господарите от газпром, затова и 2 пъти по скъпия Южен поток ще стане за 2-3г. а за Набуко 20г. не стигнаха.Впрочем Китай за 3г. построи 2 пъти по дълъг газопровод до Средна Азия. Страните там вече не вярват на ЕС и търсят други пазари.

  9. ирис
    #4

    идеи царят във форума,да ревеме дружно за 2пъти по-скъпият проект,хей това русофилство е по-лошо от рак,нито лъчева,нито химео терапия помагат

  10. сова
    #2

    Смущаващи са оценките на руски експерти по повод на нашата ратификация. Те заявяват,че не могат и двата газопровода да минат през нашата страна.Според тях това е рисковано поради неуравновесената позиция на България. Те все по-ясно посочват като перспективно и безопасно трасето през Турция и Северна Гърция направо до адреатика.В момента се правели проучвания за този маршут.Като се има в предвид несигурноста за напълването на "Набуко" при такова решение ние се оказваме свободна от руския газ страна,но със съмнителни доставки на синьо гориво.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.