Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Набуко“ се насочва към черноморския газ и остава резерва за бъдещ азерски добив

Румъния възкресява проекта АГРИ за система тръбопроводи и терминали за втечнен газ

14 коментара
“Набуко“ се насочва към черноморския газ и остава резерва за бъдещ азерски добив

Отхвърленият като маршрут за доставка на азерски газ от каспийското находище “Шах Дениз ІІ“ газопровод “Набуко-Запад“ не се отказва от намерението да доставя суровина в Централна Европа и смята да се насочи към възможностите на черноморския газ, съобщи основният акционер в проекта австрийската OMV. От азерската държавна компания СОКАР пък увериха, че “Набуко“ ще има шанса да се възползва от бъдещ добив на синьо гориво в Каспийско море и в страната.

 

В петък официално представители на консорциума “Шах Дениз ІІ“ потвърдиха, че са предпочели конкурентния на “Набуко“ Трансадриатически газопровод (Trans Adriatic Pipeline -TAP (ТАП). Той ще доставя годишно 10 млрд. куб. м азерски газ, събиран в Турция и пресичащ Гърция и Албания преди да стигне до Южна Италия. Окончателното инвестиционно решение за дългия 870 км газопровод ще бъде взето по-късно през тази година, заявиха от ТАП.

 

За сравнение “Набуко-Запад“ се планираше да е 1329 км и като продължение на турско-азерския бъдещ Трансанадолски газопровод (ТАНАП) да минава от българо-турската граница през Румъния и Унгария до австрийския газоразпределителен център Баумгартен. Капацитетът му се предвижда да е 31 млрд. куб. м.,

 

“Първият азерски газ до Европа ще бъде изнасян през ТАП“, заяви пред журналисти Гордън Бирел, регионален президент на британската “БиПи“ за Азербайджан, Грузия и Турция. Компанията е лидер на консорциума, работещ в Каспийски море, заедно с държавната азерска нефто-газова компания СОКАР и норвежката “Статойл“, участваща в ТАП.

 

"Намирахме се пред два солидни проекта, които се конкурираха. В крайна сметка избрахме най-солидния проект", каза Бирел.,

 

"При избора на маршрута се основавахме на осем еднакви критерия. Видяхме доста съществена търговска разлика между ТАП и газопровода Набуко-Запад, свързани с разходите по транспорта на газа в Европа и цените на газа на пазарите, където трябва да се изнася газът", обясни вицепрезидентът на “БиПи“ за разработването на каспийското находище Ал Кук.. Той допълни, че изборът е направен въз основа на търговски интереси единодушно от седмината акционери в “Шах Дениз ІІ.

 

Кук посочи още, че преговорите по споразуменията за покупко-продажба на газ от ТАП практически са приключили с Гърция и Италия, а с България се водят в момента.

 

Доставките на азерски газ пред ТАП в България може да стават през планираната междусистемна газова връзка с Гърция, чийто строеж обаче се забавя. Държавното дружество “Булгаргаз“ преди време подаде оферта за закупуване на количества от “Шах Дениз ІІ“.

 

]Плевнелиев призова газовата ни връзка с Гърция да се адаптира към ТАП

България трябва да направи преоценка на проекта за интерконекторната газова връзка между България и Гърция и да го адаптира към новите реалности за връзка с избора на Трансадриатическия газопровод (ТАП) за износ на азерски газ от каспийското находище “Шах Дениз ІІ“ до Европа. Така ще се гарантират доставките на каспийски газ за България и ще се "преодолее монополната зависимост на страната ни от един доставчик и една тръба", заяви президентът Росен Плевнелиев в петък.

 

Според него изборът на ТАП е само първи етап от изграждането на Южния газов коридор и проектът "Набуко-Запад" запазва своето стратегическо значение за дивесификацията и гарантирането на енергийната сигурност на Европа.

 

Още

Президентът на СОКАР Ровнаг Абдулаев пък коментира на пресконференция, че “ние определено разглеждаме тръбопровода “Набуко“ като естествен пазар за бъдещи обеми на газ“.  "Освен “Шах Дениз“, ние сме уверени, че азербайджанският износ на газ ще се увеличи драстично, тъй като области като “ЕйСиДжи Дийп (ACG Deep), “Абшерон“ (Absheron), “ЮEмАйДи“ (UMID) и “Шафаг-Асиман“ (Shafag-Asiman) се разработват и ние виждаме трасето на газопровода към Австрия като естествен пазар за този газ. Планирането на развитието на двата газопроводни маршрута полага основите за бъдещ растеж и ние оценяваме подкрепата на Европейската комисия през целия този процес", добави Абдулаев.

По думите му, цитирани от Ройтерс, “принципно газ от Каспийско море може да се доставя както до Баумгартен (чрез “Набуко.Запад“), така и до Италия (чрез ТАП)“. Той посочи като партньори на "Шах Дениз" и ТАНАП и Южнокавзакзия газопровод.

 

От “Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл“ изразиха в петък своето разочарование, че не са предпочетеният от “Шах Дениз ІІ“ проект, но допълниха, че го приемат. Консорциумът смята още, че решението на “Шах Дениз” е спънка по пътя на изграждането на eвропейската газова магистрала

 

“Необходимостта от диверсификация на доставките за газовия пазар на Европа остава, в частност за страните от Централна и Източна Европа. Оставаме уверени, че трасето на “Набуко” е единственото, което е способно да отговори на тези нужди. “Набуко” е уверен, че има и нови възможности базирани на алтернативни газови източници“, се посочва в изявление на компанията. В нея най-голямо участие от 24.3 на сто има австрийската OMV, по 16.66 процента държат турската БОТАШ, “Българският енергиен ходлинг“, румънската “Трансгаз“ и унгарската МОЛ чрез дъщерна фирма, а наскоро 9.процентен дял придоби “Газ дьо Франс“.

 

Лидерът на “Набуко“ - австрийската OMV, каза, че проектът вероятно ще насочи своето внимание към доставките на черноморски газ до Европа, предаде Ройтерс в петък.

 

OMV участва в проучванията за природен газ в три големи и описвани като перспективни от геолозите находища в Черно море. В румънски води работи с американската “ЕксънМобил“, а в българския дълбоководен участък “Хан Аспарух“ – с френската “Тотал“ и испанската “Репсол“, а в украински води отново е партньор с “ЕксънМобил“ и “Шел“. Евентуалният добив от тези три блока също има реални шансове да тръгне около 2020 г, подобно на плановете на “Шах Дениз ІІ“ да започне да изнася газ през 2019 г.

 

Според специалисти така има шансове за съществуването на “Набуко“, макар че това вероятно ще наложи ново препроектиране на трасето на газопровода, по който се работи от десет години. За този период от време той претърпя две промени на маршрута си, който първо трябваше да минава през турска територия с две захранващи линии от Грузия и Ирак, после бе трансформиран в “Набуко-Запад“, тръгващ от турско-българската граница като продължение на турско-азерската тръба ТАНАП и минаващ през България, Румъния и Унгария до Австрия.

 

След провала на “Набуко“ - газопровод, който би донесъл на Румъния около 1.5 млрд. евро инвестиции и нов източник на евтина енергия, страната се захваща с позабравения в последните години проект АГРИ за изграждане на система от тръбопроводи и терминали за втечнен газ, която да свърже страната с източника на азерски газ по маршрута Грузия-Черно море, пише в петък румънският вестник “Гъндул“, цитиран от БТА.

 

Проектът АГРИ бе иницииран през 2010 г. чрез меморандум, подписан в Букурещ между Румъния, Азербайджан и Грузия. По-късно се присъедини и Унгария. Бе създадена проектна компания - първата стъпка в изготвянето на проучване за приложимост, чието финализиране бе забавено, припомня изданието. АГРИ ще струва между 4 и 6 млрд. евро, а скоро проучването за приложимост ще бъде готово.

 

Според експерта по енергийни въпроси и околна среда в Румънската академия Йонуц Пурика ТАП е предпочетен поради няколко причини, включително за да помогне на Гърция да излезе от кризата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    ТАП? Няма такава тръба-забравете! (Между другото, този мой постинг, многократно излъчван през годинте по повод на Бургас-Александруполис, Южен Поток и Набуко е бил досега 100% верен!

  2. Анонимен
    #13

    12,известно е,че ОМВ е с капитали от руски генезис.Считай ОМВ по-скоро за руска, а не за австрийска компания.Затова тя води руска, а не европейска политика.Впрочем ЕС няма въобще единна енергийна политика, защото голяма част от членовете на Европейската комисия са зависими от Русия по линията на КГБ.Европа е в ръцете на Русия, заради продажността на европейските политици и глупостта на европейските левичари.

  3. Анонимен
    #12

    Шефовете на ОМВ възприеха стила на Русия-в геополитиката-лицемерие и прах в очите на заинтересованите.Австрийската ОМВ се договори с Газпром да освободи трасето и руският проест-Южен поток,който да бъде безпрепятствено изграден,тъй като Набуко беше негов конкурент.Тези изявления са прах в очите и желание да бъдат смекчени критиките към австрийския инвеститор за антиевропейското му поведение,което е предизвикано единствено от алчността на австрийската компания.България,заедно с Румъния и Унгария,

  4. Анонимен
    #11

    9ти, прав си, ама си има и положителни старни - тъй като това са бедни райони, ще трябва да продават газта по-евтино. Е кофти, че ще минаваме през посредник, ама не е голям проблем и ние да се вържем през Турция или Гърция. По-добре беше разбира се без посредници и с възможност за транзитни такси за газ към централна Европа, но не ни огря.

  5. Анонимен
    #10

    Българинът се мисли за голям тарикат, но в действителност е тъп, мързелив и роболепен и винаги си е заслужавал управниците!

  6. Анонимен
    #9

    Аз, гледайки картата на Европа се чудя на този шум дето така се вдуга, ЗА КАКВО? Та тази тръба от Турция, през северна Гърция, Албания, по дъното на адриатическо море и с крайна точка южна Италия - каква е рентабилността на този проект? Албания - бедна, неразвита, южна Италия и северна Гърция- слабо развити, доста бедни и те. Това ли са клиентите за енергията, идваща от тази тръба?!? Недоумявам. Алтернативата през България, Румъния, Унгария, Австрия е тръба до сърцето на Европа, центъра, от който може да се разпространи и на запад и на изток и на север - а там са все богати потенциални клиенти.... Има нещо гнило в тази работа. Някой май си разиграва покер и блъфира.

  7. Анонимен
    #8

    Най-ми стана приятно като видях нахилената мутра на Орешарски, когато обявяваше, че проекта отпада и българия си е диверсифицирала доставките , да не се поти няма за какво. Мега десен политик от редиците на Костов.

  8. Анонимен
    #7

    БРАВО ФОРУМЪТ ТУК Е ИСТИНСКИ ДЕСЕН>

  9. Анонимен
    #6

    Само моля Българското правителство да се оттегли от Набуко и да спре да плаща на тия тунеядци. И да оттегли онова пишман-седерастче димитър абаджиев от Виена, че достатъчно боза от бюджета на РБ! Пък ония да правят, каквото си искат.

  10. Анонимен
    #5

    гаси късметлийте са тия гърци за пореден път. европа се чуди какво да ги прави и за да не им плаща, им даде бизнес-подарък.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.