Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 1 млн. души в Европа умират от рак годишно

Четири от десет случая на онкологично заболяване са предотвратими

5 коментара
Над 1 млн. души в Европа умират от рак годишно

Почти 1.2 милиона души са починали от рак в Европейския съюз през 2016 г., като мъжете (656 100 смъртни случая) са по-засегнати от жените (511 600). Ракът е отговорен за над една четвърт (26%) от всички смъртни случаи, регистрирани в ЕС, сочат данни на Евростат, публикувани по повод Световния ден за борба с рака 4 февруари.

По данни на СЗО в Европейския регион, който включва 53 държави, годишно се диагностицират 4.6 милиона нови случая на онкологични заболявания, а 2.1 милиона души умират от рак. 20% от тези смъртни случаи са от рак на белия дроб, следвани от колоректален карцином (12%), гърда (7%), панкреас (6%) и простата (6%). За 4 от 10 случая на рак се смята, че са предотвратими и ако не бъдат взети целенасочени мерки за тяхната превенция случаите на онкологични заболявания в ЕС ще се удвоят до 2035 година.

По данни на СЗО въпреки че рискът от онкологично заболяване в Западна Европа е по-висок (над 25%), а в Източна Европа (19-25%), рискът от смърт в източноевропейските страни е по-висок – над 12% спрямо 9%-12% в западноевропейските. По-високата смъртност се дължи основно на два фактора: късна диагноза и неоптимално лечение, които значително намаляват шанса на човек за излекуване и дългосрочна преживяемост.

По данни на Евростат за 2016 г. средно в ЕС има 257 смъртни случая от рак на 100 000 души, като България е сред страните с ниска обща смъртност (232 на 100 000). Страната ни обаче е със значително по-ниска петгодишна преживяемост от средната за ЕС за редица локализации, включително рака на гърдата, на белия дроб и колоректалния карцином.

С 345 смъртни случая на 100 000 жители Унгария регистрира най-високата смъртност от рак сред държавите-членки на ЕС. Високи нива на смъртност от рак са регистрирани също в Хърватия (334), Словакия (315) и Словения (309).

За разлика от тях, ниска смъртност от рак е регистрирана в редица средиземноморски и скандинавски страни. Най-ниският процент е регистриран в Кипър със 194 смъртни случая от рак на 100 000 жители, следван от Финландия (220), Малта (221), Швеция (229), Испания (230) и България (232).

За периода от 2011 до 2016 г. в ЕС смъртността от рак намалява бавно, но стабилно, от 266 смъртни случая на 100 000 жители през 2011 г. на 257 през 2016 г.

Цигарите, алкохолът и затлъстяването са основни рискови фактори

Употребата на тютюн и алкохол са основните рискови фактори за развиване на рак в Европа. До 85% от смъртните случаи, свързани с рак на белия дроб, и 15% от смъртните случаи, свързани с рак на стомаха, се дължат на тютюна. Рискът от рак на белите дробове, колоректален рак, на стомаха, гърдата и панкреаса се повишава значително с консумацията на алкохол.

Други сериозни рискови фактори включват затлъстяването, нездравословната диета и липса на физическа активност. За сравнение, замърсяването на въздуха и химикалите, използвани в селското стопанство и производството на храни, имат по-ограничено въздействие.

Превенция

Някои видове рак могат да бъдат предотвратени чрез ваксинация. Без ваксини 80% от жените и мъжете ще бъдат заразени с човешки папилома вирус (HPV) в определен период от живота си, обикновено преди навършване на 25-годишна възраст. HPV ваксините са високо безопасни и ефективни за предотвратяване на предаването на HPV щамове, отговорни за рака на маточната шийка, както и за някои видове рак на вулвата, вагината, пениса, ануса и оралната област.

Хепатит В също е предотвратимо с ваксина заболяване, което може да причини хронична чернодробна инфекция и да изложи хората на висок риск от смърт от цироза и рак на черния дроб. Ваксината срещу хепатит В предлага 98–100% защита срещу вируса.

Скринингът е друг инструмент за ранно откриване на рак и е доказано, че е ефективен при рак на шийката на матката, гърдата и на дебелото черво, ако е добре организиран.

Данните обаче сочат, че нивото на обхванатите в скрининг възрастни е много различно в отделните държави и България не е сред добрите примери в това отношение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #5
    Отговор на коментар #2

    Напълно вярно.

  2. Естествено
    #4
    Отговор на коментар #3

    Може, но аз на токова нещо не съм бил свидетел. Обаче съм свидетел на няколко случая на хора, които през живота си никога не са употребявали дрога, алкохол или никотин, имаха стабилен живот, но се оказаха онкоболни. И вече ги няма.

  3. анита хегерланд
    #3

    Основните причини за голямата заболеваемост от рак в определени възрастови групи може би са психологичеси?! Българинът не вярва в религиозни догми, в партии, в елити, т.е. той няма опори, рамки, в които да осмисли живота си. Търсейки житейския си път и своето място под слънцето, съвременният човек се намира в постоянен стрес, който потиска с възбуждащи храни, напитки и дрога... Ако не вярваш, че трябва да имаш точно определени убеждания и ако смяташ, че всички грешат, то ТИ СИ ИЗГУБЕН, ТИ СИ С НАРАНЕНО

  4. brambar
    #2

    Голяма част от починалите от рак в България, не се регистрират като такива. Мой роднина почина от рак след проведена операция, като в заключението за смъртта никъде не бе упоменато, че е бил болен от рак и това е причината. Според мен процентът на починалите от рак в България е много по-голям, тъй като не се диагностицира на време. Да не говорим, че на болните от рак им се отказва лечение, чрез което да удължат живота си.

  5. Естествено
    #1

    Аха, ясно. Скрининги. Това е решението за България, според материала. Скринингите обаче изискват едни сериозни пари. Никъде обаче не се посочва броя на диагностицираните с онкологични заболявания в България. Признава се, че били по-малко от тези в Западна Европа. Починалите били по-малко от средното (232 на 100 000). Е, процента на починалите след лечение бил по-височък за Източна Европа, но не е даден за България. Ами щом заболелите са по-малко и починалите ще са по-малко. Притеснителното в случая,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.