Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 100 млн. лв. за документи за неслучващата се водна реформа

Екоминистерството вдигна двойно парите за 14 регионални прединвестиционни проучвания

2 коментара
Над 100 млн. лв. за документи за неслучващата се водна реформа

Над 100 млн. лв. отиват за писане на стратегически документи за неслучващата се вече девета година водна реформа. Това става на фона на десетки селища на воден режим в летните месеци и липса на канализация дори в части от големите градове и столицата. Похарчените пари са достатъчни за строителството на поне пет нови язовира и решаване на проблема на стотици хиляди българи с безводието.

След като през изминалия програмен период оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) наля 20 млн. лв. в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за изготвяне на стратегическите документи за реформата в отрасъл ВиК, сега се готви през новия програмен период да даде нови 61.5 млн. лв. за изготвянето на 14 регионални прединвестиционни проучвания, съобщи министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. Парите ще бъдат дадени отново на МРРБ през третото тримесечие на годината, според публикуваната индикативна годишна работна програма на ОПОС 2014-2020 г.

МРРБ вече изхарчи близо 25 млн. лв. (12.3 млн. евро) за изготвянето на 51 регионални генерални плана за ВиК сектора. Средствата бяха от заема от 101 млн. евро от Световната банка по проекта за развитие на общинската водна инфраструктура.

Така сметката дотук вече е над 106 млн. лв., изхарчени за писане на документи и сериозни хонорари на държавни чиновници и външни експерти.

Но това не е всичко. Тепърва ще се дават още милиони, към момента не е ясно колко, за да бъдат написани и останалите 14 регионални прединвестиционни плана за ВиК отрасъла, стана ясно от обясненията на министър Ивелина Василева.

Механизмът на течащите милиони и неслучващата се реформа

България трябваше да е направила реформата във ВиК сектора до влизането си в ЕС през 2007 г. За целта трябваше да има окрупняване на операторите и изготвени планове с точен разчет какви инвестиции са необходими в сектора.

Две години по-късно това не се случи, а бяха пуснати първите 31 водни проекта по ОПОС с надписани сметки за изграждане на пречиствателни станции и водни проекти. Търпението на Еврокомисията се изчерпа и през 2009 г. започнаха да идват първите предупредителни писма с намеци за спиране на парите, ако няма реформа.

Тогава се взе решение през заема от Световна банка да се финансира изработването на генералните планове, които да очертаят състоянието на отрасъла и размера на необходимите инвестиции за 28-те области. Планът обаче се провали заради съпротивата на местни кметове срещу окрупняването на ВиК дружествата и лобирането на депутати от всички партии.

Така се стигна до компромиса да се направят 51 регионални плана, колкото са ВиК-тата, вместо 28. Това струваше на данъкоплатците 25 млн. лв., а парите бяха за сметка на изграждането на язовир "Нейковци", който щеше да реши проблема на Трявна и Плачковци с водния режим.

"Регионалните генерални планове ще очертаят реалното състояние на водния сектор. Те ще дадат детайлен анализ на състоянието и нуждите на системите и съоръженията във ВиК сектора. Плановете ще бъде ползван години наред", уверяваше тогава министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова, която и в момента заема същия пост.

51 регионални плана за ВиК сектора бяха одобрени от правителството през 2014 г., но година по-късно вече не вършат работа, защото не са за 28-те области. Така се налага наливането на нови милиони за изработване на вече наречени "регионални прединвестиционни проучвания".

Павлова обяснява, че трудът за 51-те регионални плана не е отишъл напразно, защото те ще послужат като основа за изготвянето на "регионалните прединвестиционни проучвания". Не е ясно как се аргументира обаче повече от двойното поскъпване само за 14 такива проучвания.

Оправданието на управляващите е непоклатимо: "Брюксел иска тези документи. Това е."

До момента обаче Европейската комисия официално не е излязла с позиция, че е необходимо да се харчат милиони за писане на документи, които след това изведнъж се оказва, че не стават и трябва да бъдат правени нови.

Борисов: Водната реформа ще се случи

Сега новият срок за случването на неслучващата се девета година водна реформа е септември. Той бе зададен преди около две седмици от премиера Борисов, който обаче не уточни годината, но от изказването му се разбра, че е 2015 г. и ако някой ВиК шеф госаботира, да бъде уволняван.

"Септември е срокът да се случи водната реформа. Който се съпротивлява просто да бъде уволнен. Все ми е тая дали собствеността на ВиК-то е частна, общинска или държавна. Когато е общинска и не се случи, общината няма да получи пари от еврофондовете и кметът и шефът на ВиК-то ще са виновни за това", заяви Борисов на 14 юли.

"Ако от Гърция не сте си извели поука, макар че доста български политици след Кастро опитаха да поздравят Ципрас, след това без реформи никой не им позволи да си разиграват коня. Това, което иска Европейската комисия от ВиК сектора, ще стане задължително, а и е правилно. Не ги плаша, но тази реформа ще стане, защото касае здравето на хората и милиарди от ЕС", каза тогава премиерът.

"Имаме редкия шанс с европейски пари да направим това, което Живков не направи при социализма, всичко това ние сме го реформирали и продължава с пълна сила. Моля, общините да ме чуят добре, че това ще се случи дали с вас или без вас. То е за здравето на хората", завърши Борисов.

Предстои да видим дали ще се случи след новата порция милиони, която отива да хонорари от по 5000 – 6000 лв. бонуси към заплатите на определени държавни чиновници.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #2

    Без предпроектни проучвания и писане на стратегии, нещата във водния сектор просто няма как да се случат на практика.... Така че сори, не се циганете а проучвайте....

  2. Наслада
    #1

    За съжаление, това което се прави не е реформа. ЕК искаше консолидация на сектора, а ние го преведохме в България само като окрупняване на ВиК дружествата. Така не решаваш никакъв проблем. А проблема е в разпиляната собственост на водните ресурси - ВиК към МРРБ, Напоителни системи към земеделието, Язовири и каскади към енергетиката, една част от язовирите са общински, за да добиваш минерална вода се намесва и Министерство на здравеопазването, инфраструктурата - на общините и за капак - безсмислието наречено МОСВ с неговите „контролни“ органи - РИОСВ и басейнова дирекция. Е какво контролираш като то не е твое?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.