Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Надеждите за оцелели гаснат. Жертвите на земетресението вече са 12000

7 коментара
Снимка ЕПА/БГНЕС

Надеждите за намиране на оцелели гаснат в третия ден след опустошителното земетресение в Турция и Сирия, докато неистовите усилия на спасителите да открият признаци на живот сред руините продължават, предаде Асошиейтед прес. Потвърденият брой на загиналите в двете държави вече гони 12 000.

В някои случаи спасителите екипи използват багери, а в други предпазливо разместват отломките в търсене на оцелели или загинали. На фона на хилядите срутени сгради, е трудно да се каже колко хора все още може да са под развалините.

Спасителни екипи от повече от над 24 страни са се присъединили към местните десетки хиляди спасители, а обещания за помощ бяха изпратени от цял свят.

Мащабът на разрушенията от земетресението с магнитуд 7.8 и неговите мощни вторични трусове обаче е толкова голям и обхваща толкова отдалечени райони, като например изолираните от продължаващата гражданска война в Сирия, че много от пострадалите все още чакат помощ.

Прозорецът за оцеляване изтича

Експерти твърдят, че прозорецът за оцеляване на хората, попаднали в капана на развалини от срутилите се сгради или които по друга причина нямат достъп до вода, храна, медицинска помощ и пр., се затваря бързо. В същото време те казват, че е твърде рано да се изоставя надеждата за намиране на още оцелели.


Момче се радва, след като е извадено изпод руините на срутила се сграда в Турция. Сн. ЕПА/БГНЕС

"Първите 72 часа се смятат за критични, тъй като състоянието на хората, които са затиснати или ранени може бързо да се влоши и да стане фатално, ако не са спасени и не им се окаже медицинска помощ", коментира пред АП Стивън Годби, експерт по природни бедствия в университета Нотингам Трент в Англия.

Агенцията по управление на бедствия в Турция обяви в сряда, че открити тела на загинали при земетресението, които не могат да бъдат идентифицирани, ще бъдат погребани в рамките на пет дни, съгласно ислямските ритуали, които повеляват погребението да е възможно най-скоро след смъртта на даден човек. На неидентифицираните жертви ще бъдат взети пръстови отпечатъци, ДНК тестове и ще бъдат снимани за бъдеща идентификация.

В турския град Малатия телата бяха подредени едно до друго на земята, покрити с одеяла, докато спасителите чакаха погребалните автомобили да ги вземат, разказва пред АП бившият журналист Озел Пайкал, който участва в спасителните операции. Според него причина за смъртта на част от жертвите е измръзване, тъй като температурите са паднали до минус 6 градуса.

"От днес нататък няма надежда за Малатия. Никой няма да излезе жив изпод развалините", казва Пайкал и допълва, че затворените пътища и щетите от земетресенията затрудняват достъпа до райони, където е нужна помощ.

В същото време студът пречи на спасителите, които вече са на място, включително на доброволците. "Ръцете ни са вкочанени, не можем да хванем нищо. Нужни са машини", обяснява Пайкал.


Сн. ЕПА/БГНЕС

"Ние сме под снега, без дом, без нищо, а тук няма никого", каза Мурат Алинак, чийто дом в Малатия се срути и роднините му са в неизвестност. "Какво да правя, къде да отида?", пита той.

Някои райони на Турция са без гориво и електричество. Хората неистово ровят сред развалините в отчаян опита да намерят оцелели.

Никой няма да остане на улицата

На фона на призивите към турското правителство да изпрати повече помощ в зоната на бедствието, президентът Реджеп Ердоган посети в сряда "палатков град" в тежко засегнатия Кахраманмараш, в който живеят хора, принудени да напуснат домовете си. Той призна, че реакцията на правителството не е била на необходимото ниво в първите моменти на трагедията, но обеща, че никой няма да "остане на улицата".

Броят на загиналите в опустошителните земетресения в Южна Турция нарасна до 9057, а броят на ранените вече е 52 979, съобщи Реждеп Тайип Ердоган, цитиран от Анадолската агенция.

Той допълни, че общо 6444 сгради са били разрушени при двете земетресения с магнитуд 7.7 и 7.6 в понеделник с епицентър Кахраманмараш.

"Това е време за обединение, солидарност. В период като този не мога да понеса хора, които провеждат негативни кампании с политически интереси", каза той пред репортери в южния турски окръг Хатай.

Ердоган изтъкна, че в Хатай към момента действат 21 200 служители, включително войници, жандармерия, полиция.

По думите му най-малко 60 000  доброволци, включително от неправителствени организации и чуждестранни екипи, участват в усилията за търсене и спасяване на хората, засегнати от земетресенията.

Ердоган обеща да предприеме всички необходими стъпки за предотвратяване на страданията на жертвите на земетресението. Той допълни, че ще бъдат ускорени работите по премахването на развалините, както и жилищното строителство.

"Нашата цел е в рамките на една година да направим в Кахраманмараш и останалите девет пострадали окръзи същото, каквото направихме в други окръзи, където преживяхме бедствия. Не можем да позволим нашите граждани да останат на улицата", каза той.

Президентът обяви, че властите са се свързали с хотели в Алания, Анталия, Мерсин и други градове, където да се настанят хора, останали без покрив. Ние ще посрещнем всички техни нужди в хотелите, добави той.


Сн. ЕПА/БГНЕС

Турските власти казват, че около 13.5 милиона души са били засегнати в район, обхващащ приблизително 450 км (280 мили) от Адана на запад до Диарбекир на изток и 300 км от Малатия на север до Хатай на юг.


Хора са се събрали пред моргата към държавната болница в Диарбекир, Турция, в опит да получат информация за съдбата на свои близки. Сн. ЕПА/БГНЕС

Сирийските власти съобщиха за смъртни случаи чак на юг до Хама, на около 250 км от епицентъра.


Сн. ЕПА/БГНЕС

Повече от 298 000 души в Сирия са били принудени да напуснат домовете си заради смъртоносното земетресение, предаде Ройтерс, като се позова на данни на сирийските държавни медии. Тези данни вероятно се отнасят за тези части от страната, които са под контрол на правителството, а не за онези, окупирани от бунтовниците, отбелязва агенцията.

"Държавата е открила и 180 приюта за разселени хора", каза сирийският министър на местното управление Хусейн Махлюв, цитиран от националната информационна агенция САНА.

"Сега се надпреварваме с времето", каза генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус в Женева. "Всяка минута, всеки час, който минава, шансовете да намерим оцелели живи намаляват."


Сн. ЕПА/БГНЕС

Турски геолози предупредили още преди 2 години

Камарата на турските инженери по геология е изготвила преди две години доклад, в който предупреждава за опасностите от застрояването на градовете около земетръсните разломи в Югоизточен Анадол. Докладът, озаглавен "Градове, които живеят върху разломите", е бил изготвен от специализирания Консултативен съвет по земетресенията към геоложката камара непосредствено след земетресението в Елязъг-Сивридже с магнитуд 6.8 по Рихтер, което стана на 25 януари 2020 г. и доведе до десетки жертви и ранени, пише в. "Миллиет".

Пораженията, които бяха нанесени в Хатай, Кахраманмараш и Газиантеп от земетресенията на 6 февруари т.г., са билипредсказани преди две години, посочва "Миллиет".

Турските специалисти са алармирали, че тези райони, където и в миналото са се случвали големи природни бедствия, се характеризират с алувиален слой на почвата и се намират в зоната на източноанадолския разлом.

Сн. ЕПА/БГНЕС

През 2021 г. докладът е бил изпратен до президентството, председателството на Великото народно събрание на Турция, до лидерите на парламентарно представените партии, министерството на вътрешните работи, министерството на околната среда, урбанизацията и изменението на климата и до ръководството на Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (AFAD). Докладът обръща специално внимание на опасностите, които се очакват при земетресение в окръзите Хатай, Кахраманмараш и Османие (съседен на Газиантеп - бел. ред.), отбелязва вестник "Миллиет".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Благовест Цветанов
    #7

    https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp !

  2. Благовест Цветанов
    #6

    https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp !

  3. Ощавен маркиз
    #5

    Тежко, жестоко бедствие... Турският народ е корав и доста мъдър във вярата си, надявам се на бързо възстановяване. Солидарността и помощта на Европа и Света в тези тежки дни сближават нашата южна съседка с Цивилизацията. На премазаните от земетръса люде в Сирия също трябва да помогнем всячески, час по-скоро! И нека Господ да прости земните ни лутаници и слепоти...

  4. ABV
    #4

    https://www.youtube.com/watch?v=wbHlzk0a_ME

  5. anton nikolov
    #3
    Отговор на коментар #2

    Те сега са фиксирани на тема "Македонияяяя".

  6. Entdecken
    #2

    Сега очаквам фашизоидните изверги от възраждане да заплачат как така помагаме на чужденци а за онеправданите у нас - нищо! От Кремъл обаче не подават опорки а копейчович е в ступор как той и троловете му руснаци да не се омаскарят за пореден път

  7. Entdecken
    #1

    Голяма трагедия! Искрени съболезнования!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.