Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 150 лекарства са изтеглени за година от пазара заради ниски цени

15 коментара

През последната година от българския пазар са били изтеглени над 150 лекарства заради ниската им цена и административният натиск за понижаване на цените на медикаментите ще доведе до изчезването на още продукти от аптеките. Това обявиха в понеделник от Асоциацията на търговците на едро с лекарства.

Председателят на асоциацията Димитър Димитров обясни, че изтеглените от пазара лекарства са основно за лечение на онкологични и кардиологични заболявания, като липсата на някои, макар и трудно, се компенсира донякъде с генерични препарати, както и с регистрирането на нови медикаменти.

През миналата седмица стана ясно, че компанията “Рош“ изтегля от българския пазар лекарство за епилепсия именно заради ниската му цена, регистрирана в позитивния лекарствен списък у нас на базата на реферирането с други държави.

Димитров коментира, че разходите за медикаменти могат да бъдат намалени само при цялостна промяна на сега действащата система, а не чрез административен натиск върху производителите и търговците посредством сваляне на цени и надценки. Димитров допълни, че сега търговците на лекарства работят на ръба на оцеляването.

През миналата година по идея на тогавашния здравен министър Десислава Атанасова бяха намалени надценките на аптеките и дистрибуторите с по 2 процентни пункта, като още тогава от бранша предупредиха, че това ще доведе до негативни последици за пациентите.

Димитров коментира, че един от начините за намаляване на цените на лекарствата е чрез понижаване на ДДС върху тях. Той посочи, че във всички държави в Европа ДДС върху лекарствата е по-нисък отколкото в България на фона на това, че у нас се отделя много по-нисък процент от БВП за здравеопазване.

Докато средно в ЕС се отделят по 10% от БВП за здравеопазване, у нас се отделят малко над 4%.

От асоциацията очакват скоро да се срещнат с новия здравен министър Таня Андреева, за да разберат какви са намеренията на правителството за промени в лекарствения пазар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    за да не се допуска изтегляне на лекарства от аптеите- да се повишат незабавно цените на всички лекарства

  2. Анонимен
    #14

    До 12. Защо с Полша и Румъния? Сравнете ни направо с Люксембург или Швейцария, които са много по-малки от нас! А може и с Германия, която пък е много по-голяма. Ще ви кажа обаче истинските разлики - нас ни третират и ние се самотретираме като хора второ качество! Дали пенсионерите в Люксембург например ще приемат животоподдържащите им лекарства да струват колкото пенсията им? Какви ми ги дрънкате Вие? ЛЕКАРСТВАТА В БЪЛГАРИЯ СА ЧУДОВИЩНО СКЪПИ ЗА ОБИКНОВЕНИЯ БЪЛГАРИН! Това е истината. Дерат ни като за последно - абсолютен геноцид!

  3. Анонимен
    #13

    Това заслужава "съвременният" българин

  4. Анонимен
    #12

    Ако продължаваме с лакардията, че в България лекарствата са в пъти по скъпи отколкото в другите страни скоро в аптечната мрежа ще останат единствено боклуците на Актавис и Чайкафарма. Който е болен от рак ще си умира от рак, който е болен от сърце ще си умира от сърце и т.н. Когато се прави рефериране с други държави трябва да се взема в предвид и големината на съответния пазар. Не е нормално да се сравняваме с Полша и Румъния където населението е в пъти повече от българското и съответно реализираните лекарства са в пъти повече.

  5. Анонимен
    #11

    10, ако бяхме интелегентни колкото евреите щяхме да сме най-уредената държава в света каквато днес е Израел.

  6. Анонимен
    #10

    Евтинията ще я погуби тая държава , но българите няма да се усетят дори когато им спрат и аспирина ... защото са вторите по интелигентност след евреите ... ха-ха-ха!

  7. Анонимен
    #9

    това е истината, няма ли печалба, няма лекарство! последното което интересува фармацевтичните фирми и останалите компании работещи в бранша са пациентите и техните болежки...

  8. Анонимен
    #8

    Сърце ги боли нашите робовладелци, когато стане дума да отделят средства за здравето или образованието на робето. Не сме случили на робовладелци, но и те хаир няма да видят. Което вече сме го имали - от 6 века поне, все така.

  9. Анонимен
    #7

    У нас дяловете от БВП, които са отредени за здравеопазване и образование, са в пъти по-ниски от средното за Европа. Затова пък парите за милиция, сметнати на глава от населението, са в пъти по-високи. Резултатите от тази мъдра политика ни правят най-болната нация, с най-лоши икономически бъднини. За следващите избори да искаме не думи и пози, а - ЧИСЛА. Ти кажи % от БВП, а аз ще реша как да гласувам.

  10. Анонимен
    #6

    5, ти пак не резбрало... Значи според теб да не се търси сметка на гроб за извършените досега престъпления, защото видите ли, и комунягите щяли да направят такива... Тогава кой кого защитава?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.