Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 150 млн. лв. годишно влизат в България от клинични проучвания

3 коментара
Над 150 млн. лв. годишно влизат в България от клинични проучвания

Инвестициите на фармацевтичната индустрия за клинични проучвания в България годишно възлизат на 150 млн. лева, а приходите в бюджета от данъци са 12 млн. лева, стана ясно на семинар, посветен на темата в събота.

Зам.-здравният министър Бойко Пенков съобщи, че очакванията на държавата са инвестициите в тази област през следващите две години да се увеличат с 35 млн. лв. и да достигнат до 190 млн. лв. в края на 2018 г. По думите му с проучванията се спестяват инвестиции на държавата.

Инвестициите влизат под формата на заплати и приходи в болниците. Отделно от тези средства обаче фирмите предоставят безплатни лекарства, изследвания за пациентите, които са включени в проучванията. Лекарите получават също така достъп до нови технологии и терапии, минават различни курсове и квалификации.

Най-много клинични тестове се извършват в сферата на психиатрията и неврологията – 20%, онкология – 16%, ендокринология и белодробни болести – по 11%. Или около 60 на сто от всички проучвания у нас са в четирите области.

Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания (СБАЛХЗ), която по линия на възложени клинични проучвания е получила апаратура за приблизително 15-20 хил. лева. Само през 2015-а екипът ѝ е участвал в 22 изпитвания и е спестил 9.4 млн. лв. в бюджета на болницата от употребата на иновативни препарата за терапия на пациентите.

Директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата д-р Асена Стоименова съобщи, че заедно с експерти в бранша е разработена Национална стратегия за развитие на клиничните проучвания в България, а една от стратегическите цели е да се изгради електронна база данни за изпитванията на нови лекарства.

Идеята е всеки пациент да може да влезе на сайта на ИАЛ и да види къде, кога и при какви условия може да се включи в клинично проучване, а не да се надява на късмета да попадне на точния лекар, който да го препоръча.

Тя съобщи, че в момента у нас се провеждат 126 нови изпитвания. През миналата година подадените заявления за такива проучвания са 240, но издадените разрешения са за 268 заради заявки, подадени през 2014 и одобрени през следващата.

Страната ни е на дъното в ЕС по инвестиции в клинични проучвания. Около 70-80 млрд. долара е световният пазар на клинични изпитвания, като безспорен лидер в него е САЩ, където за разработване на нови медикаменти се дават около 40 млрд. долара всяка година. След това се нареждат страните от ЕС с инвестиции в тази област от близо 30 млрд. евро. Те обаче идват основно от пет държави, където са разположени големи иновативни компании - Англия, Германия, Швейцария, Франция и Белгия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #3

    Клиничните изпитания, също както клиничните пътеки са поредния поток от пари, течащ в джобовете на лекарите в блатото, наречено "държава" България.Не знам защо журналистите не се поинтересуват от реалните доходи на работещите в болниците(те са над 400 в блатото!) - средните възнаграждения по трудови договори на господа медиците са между 850 и 1500 лв.(и това се коментира по медиите!), а реалните им доходи, свързани с пътеки, изпитания, участие в операции, "избори" на екипи и какви ли не още дяволии,

  2. Милостипросим
    #2

    "Най-много клинични тестове се извършват в сферата на психиатрията и неврологията – 20% ..." Запознах се с един такъв господин. Жител на пенетенциарното заведение до манастира Св. Иван Рилски край Курило. Хонорара от клиничните изпитания, на които редовно се подлага (без никакви пречки от страна на местните "лекари"), господинът дарява на един храм. „Е, хайде стига, луд съм! Луд! Но тогава щом е тъй, по дяволите, застанете на колене!… … И докоснете трикратно земята с чела! Долу! Тъй трябва да стоят всички пред лудите!” („Enrico IV”, Луиджи Пирандело, 1922)

  3. Sgt. Pepper
    #1

    Вече започваме да се гордеем дори с това, че са ни наели за морски свинчета! Защото зад високопарните слова "заплати и приходи в болниците, безплатни лекарства, изследвания за пациентите, които са включени в проучванията, достъп до нови технологии и терапии, различни курсове и квалификации" всъщност се крият основно възнагарждения за доброволците, които рискуват живота и здравето си понеже - изпаднали в крайна бедност - нямат друг доход. Безплатните лекарства и изследванията пък са, за да се установят

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.