Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 2000 български компании работят в Румъния

Търговията между България и Румъния възлиза на над 3.8 млрд. евро за 2016 г.

1 коментар
Над 2000 български компании работят в Румъния

Над 2000 компании с български капитал работят в Румъния. Приблизително толкова румънски фирми оперират у нас. Търговията между България и Румъния възлиза на 3.8 млрд. евро за 2016 г., което е ръст от 5.7 на сто спрямо година по-рано. Салдото в двустранната търговия е положително за България и е в размер на 256 млн. евро за 2016 г.

Това стана ясно по време на срещата на заместник-министъра на икономиката Александър Манолев с държавния секретар в Министерството на бизнес средата, търговията и предприемачеството Стерика Фундуля. Двамата са обсъдили възможностите за икономическо сътрудничество в навечерието на предстоящото заседание на правителствата на двете страни на 3 октомври във Варна, съобщи Министерството на икономиката.

Стерика Фундуля акцентира на важността на двустранното сътрудничество и отбеляза, че то има все по-голямо значение за цялостното развитие на Европа. Той акцентира на мерките, които румънското правителство предприема за подобряване на бизнес средата и на резултатите, които се постигат.

"За нас е много важно да продължим да насърчаваме идването на повече български инвеститори в Румъния, както и да подкрепим румънски компании да реализират проекти в България", отбелязал държавният секретар.

"Вярвам, че положителните тенденции ще се запазят и се надявам, че и работата на смесената работна група ще допринесе в тази посока", е заявил зам.-министър Манолев.

По думите му един от начините за повишаване на стокообмена е чрез разнообразяване на търговските потоци между двете страни и включване на нови продукти в листите на търгуваните стоки.

Между България и Румъния се обменят предимно метали и метални изделия, нефтени продукти, захар, зърнени култури, медикаменти, изделия на хранително-вкусовата промишленост, както и транспортни средства, вкл. трактори и автомобили, стана ясно по време на заседанието.

Като отрасли с перспектива за растеж в двустранната търговия бяха посочени машиностроене, електроника и електротехника, строителство, хранително-вкусова промишленост, текстилна и трикотажна промишленост, ИТ, аутсорсинг и др.

Двустранните търговско-икономически връзки могат да се разширят също така и чрез повече специализирани събития, е отбелязал Александър Манолев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    На мен ми е любопитно, защо някои компании излязоха от България и заседнаха в Румъния /"Олинеза"/?! Защо не се говори за това?! Защо се казва, че в Румъния по-лесно се прави бизнес?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.