Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 400 български лекари заминали да работят в чужбина през 2013 г.

14 коментара
Над 400 български лекари заминали да работят в чужбина през 2013 г.

Българският лекарски съюз е издал през миналата година 408 сертификата на български лекари, желаещи да работят в чужбина.

На фона на тази статистика, през следващата седмица ще се проведе церемонията по случай завършването на випуск`2013 на Медицинския факултет към Медицинския университет в София, на която ще бъдат връчени дипломи на 164 български млади лекари, както и на 65чуждестранни студенти във факултета. Завършващите с отличен успех са 53-ма, съобщиха от учебното заведение.

Страната ни е на последно място в ЕС по заплати на лекарите, но за сметка на това достъпът до медицинска помощ е най-лесен, припомнят от съсловната организация на уебсайта си, позовавайки се на проучвания на европейски специалисти.

Лекарите у нас получават средно по 296 евро на месец, сочат данните от френско изследване, в което ние сме на дъното на класацията, а на предпоследно място е Румъния с почти двойно по-голямо средно възнаграждение на медиците – 523 евро. Изпреварват ни също Словения със 765 евро, Латвия с 873 евро и Полша с 972 евро. Най-високи са лекарските заплати в Люксембург (5322 евро), Австрия (5200 евро), Дания (5113 евро) и Ирландия (5060 евро).

От пресцентъра на лекарския съюз припомниха, че преди два месеца съсловната организация връчи 56 стипендии за специализация на млади лекари. Според съюза, основната причина младите специалисти да напускат България не е в трудовите им възнаграждения, а в липсата на алтернатива за реализация и условията на труд. Унизителното заплащане е едва на трета позиция, пишат на сайта си от лекарския съюз.

Данните от друго изследване обаче сочат, че за сметка на ниските заплати на медиците у нас, достъпът до лекар в България се оказва най-лесен. Според проучване на Европейския здравнопотребителски индекс, направено от шведската неправителствена организация Health Consumer Powerhouse, тук се чака най-малко за операция или преглед при общопрактикуващ лекар или специалист. Първото място в тази класация делим с Белгия и Албания.

В повечето европейски страни за консултация със специалист се чака между три и четири, а в Дания дори шест месеца, обясниха от лекарския съюз и допълниха, че за операция на херния в Англия, например, можело да се наложи да се чака и две години, а операциите за поставяне на ставни протези се планират по 2-3 години предварително.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Да заминават лекарите, ние, оставащите в България отдавна сме ударили на самолечение.

  2. Анестезиолога
    #13
  3. Анонимен
    #12

    А колко са заминалите без сертификат? Аз напуснах отдавна, но нито държавата, нито който и да било съюз ме е преброил като заминал за чужбина. Затова и тези данни не са само ненужни, а и вредно недостоверни! Истината е, че всеки читав млад или на средна възраст човек бяга от съвременен, демократичен, булгаристан...

  4. Анонимен
    #11

    до 1. и 2. "Интересно колко от тях работят по специалността си в чужбина?" - аз и четерима от колегите ми работим по спетзиалноста си (USA: NYC Chicago)

  5. Анонимен
    #10

    Все така да държат заплатите на лекарите най-ниски в европа и да се чудят защо всичко читаво гледа да се изнесе от територията. Сегашното положение е напълно неприемливо: харчат се пари за образованието на лекари, най-добрите от тях напускат, и общия брой е пак недостатъчен...

  6. Анонимен
    #9

    дo 7 peжeш клoнa, нa кoйтo cтoиш. aкo вcички нaпуcнaт, кaктo пpизoвaвaш, щe ocтaнeтe caмo кoмуниcтичecки мутpи и чeнгeтa и caмo пpocтaци и нeгpaмoтни. нa чий гpъб тoгaвa щe пapaтизиpaш бe тупaн?

  7. Анонимен
    #8

    6, дoceгa знaex чe нaй-мнoгo цигaни изчeзвaт вcякa гoдинa в чужбинa и зaтoвa cпaдa paждaeмocттa. Нaиcтинa нe знaex чe лeкapитe били пoвeчe oт цигaнитe . Блaгoдapя зa инфopмaциятa

  8. Анонимен
    #7

    Малко са. Аз мисля че всички трябва да напуснат. На тази страна лекари не и трябват - нали си има Атака

  9. Анонимен
    #6

    1, смешно е дори да си помислиш, че който и да е лекар, че подцени сам себе си и вместо за 5000 Евро напр.(Германия)ще се хване за "някаква си работа", за 5 пъти по-малко. В Германия,Австрия, Франция, Англия, скандинавските лекарите работят САМО ПО СПЕЦИАЛНОСТТА СИ. Всяка година изчезват около 500 души специалисти. Не ни мислете, но дано Господ ви плати по заслуги, че ни прогонихте.

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.