Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 5 процента от бюджета на МВР отиват за подслушване

21 коментара
Над 5 процента от бюджета на МВР отиват за подслушване
Малко над 5 процента от общия бюджет на МВР отиват за заплащане на разходите по назначените специални разузнавателни средства (СРС). Това стана ясно от думите на председателя на вътрешната комисия в Народното събрание Минчо Спасов (НДСВ). Той се позова на справка от министерството, според която 95 милиона лева са платени през 2006 и 2007 г. за специални мероприятия като подслушване и следене.

Това прави повече от 5 процента от бюджета на МВР през тези години, който бе общо около 1.8 милиарда лева. Спасов определи сумата като "изненадваща” и "впечатляваща”. Той заяви, че ще настоява за по-пълна разбивка на разходите. Част от парите са заведени в разходните графата "амортизационни разходи и други".

Последните грандиозни скандали в МВР, които доведоха до смяната на Румен Петков, активизираха дебата за редуциране на употребата на СРС-та. В тази посока бе и решението на Европейския съд за правата на човека, който отсъди, че вътрешното министерство и неговият политически ръководител могат да подслушват гражданите безконтролно. Жалбата бе подадена и защитена от "Асоциацията за европейска интеграция и човешки права" на адв. Михаил Екимджиев.

Статистиката на българската прокуратура също показа скандална неефективност на назначените специални разузнавателни средства. Фактът, че едва 3 процента от всички СРС-та влизат в употреба пред съда, накара редица правни експерти да определят подслушването като основен способ за набиране на компромати за политически или други съмнителни цели.

Очаква се до края на годината Народното събрание да приеме поправки в Закона за СРС. Внесеният от Министерството на правосъдието проект предвижда създаването на междуведомствен орган, който да контролира назначаването и употребата на СРС-та. Освен моралният и правния ефект, ограничаването на тази дейност би довело и солидно спадане на разходите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филип
    #22

    Егати шпионската държава, много подслушвачи, бе

  2. Стрезов
    #21

    у нашето государство.

  3. Джон Смит
    #20

    Това е достойно за заглавие на филм, посветен на ченгеджийската бг действителност.

  4. телефонист
    #19

    А за подсказването?

  5. Питър Райт
    #18

    Преди да показвате, че сте на светлинни години от неща, които смело коментирате вижте как е по света.Само един пример: за 2002 г в любимата Ви САЩ в съд са влезнали 16/шестнадесет/ дела с материали от подслушване.А, сега вижте колко е годишния бюджет на АНС.Извинявайте, не поучавам, но не бива всяко нещо да се разглежда като запалянковщиа Левски-ЦСКА

  6. Питър Райт
    #17

    Да, "контрол има" и той е от този, който подслушва т.е.МВР. Дори и да се направи парламентарен контрол той няма да доведе до нищо.Ще се котолира работата на оперативно техническите служби в МВР.А тихо, без никаъв шум се изградиха паралелни служби в ДАНС,НРС,Службата за охрана.Военните традиционно си поддържат макар и минимална подобна служба.И това го знаят всички политици-управляващи и в опозиция.Тези звена кой и по какъв начин ще ги контролира.Не случайно в САЩ е създадена АНС-една за всички.

  7. Уинстън Смит
    #16

    Естествено, че слухтят яко. Това между двугото е повсеместна световна практика и тенденция. Вие давате ли си сметка в т.нар. държави като Великобритания и САЩ не само за подслушване, а и за всеобщо наблюдение какви мерки се вземат и какви парите се хвърлят. Един красив пример: след психозата в САЩ от 11ти септември огромно количество америкнци настоявали самички да им бъдат сложени микрочипове за проследяване в името на собствената им и всеобща сигурност...

  8. читател
    #15

    Кой пази пазачите? Т.е. кой контролира МВР, МО и други силови структури и служби. Не може да има демокрация в общество, в което има безконтролни институции. Това, историята на развититето на човечеството го показва, води до изражадане, диктатура и т.н. В демократичното общество има разделение на властите и механизми за контрол и баланс между тях. Не е нужно да се открива Америка, тя отдавна е открита вече. Просто трябва да се види опита на установените по-отдавна либерални демокрации в света. Не, че те са съвършени, но засега по-съвършени форми на обществено устройство, както показва историята, все още не са намерени.

  9. Ха-ха
    #14

    Струва ми се,че само бандитите могат да се притеснят донякъде от факта,че телефона им се подслушва. А вие щом протестирате,значи сте от тази категория, следавателно - представлявате интерес за Службите...

  10. Питър Райт
    #13

    Ха,ха или хахо все едно.Знаеш ли един виц от предишни времена.Московчанин се обажда по телефона на свой познат.Пита го: "Чете ли какво пише днес на първа страница в.Известия.Остави, четох но не е за телефон", отговаря му другия.Та, така и ти с твоитепредупреждения.Да се страхува този, който има за какво. Ти може и да се страхуваш, но това си е твой проблем.Прав е Чолака -боли ме...През годините от МВР изгониха всичко можещо и свястно.Тези, които останаха и да искат едва ли могат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.