Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 50 жертви при атака срещу руските сили в Ингушетия

0 коментара

Руският президент Владимир Путин поиска виновните за смъртоносните нападения в южната руска република Ингушетия, при които поне 57 души загинаха, да бъдат "открити и унищожени".

Във вторник Путин отиде в Ингушетия, където предишната нощ при координирани атаки срещу правителствени сгради в три различни града в Ингушетия, която граничат с Чечения, бяха убити 47 служители на силите за сигурност, а 60 бяха ранени. Общият брой на ранените е близо 200. Цивилните жертви все още се установяват.

"Трябва да ги намерим и да ги унищожим, когото можем да хванем - трябва да го хванем жив и да го предадем на съда", каза държавният глава на среща с ръководството на силовите ведомства в Москва, цитиран от Интерфакс.

Задържани са заподозрени

По-късно във вторник бе съобщено, че е установена самоличността на единия от двамата убити нападатели. Задържани са трима заподозрени "от различни националности", заявил изпълняващият длъжността министър на вътрешните работи на Ингушетия Беслан Хамхоев, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Хиляди войници, подкрепяни от военна авиация и хеликоптери, бяха изпратени през границата на Чечения да се включат в операцията по преследване на бунтовниците.

Основните обекти в столицата Магас се охраняват от бронетанкови съединения още от сутринта. Военни и граничари в Северен Кавказ са под тревога.

Според председателя на Южния федерален окръг Владимир Яковлев, сред задържаните няколко човека "фигурират такива с известни фамилии".

Той даде да се разбере, че участието на известни бойци, ако не се подразбира, то поне не се изключва.

Чеченското вътрешно министерство съобщи, че разполага с информация за организаторите на акциите, но не ги посочи. Министър Али Алханов обаче назова Шамил Басаев.

 

Бунтовниците не успели да постигнат целите си

В същото време вътрешният министър на Ингушетия Рашид Нургалиев докладва на Путин, че бунтовниците не са успели да постигнат целите си, тъй като не са превзели нито един обект.

Руски представители заявиха, че вътрешни войски са дали отпор и във вторник рано сутринта са се водили тежки боеве.

В главния град на републиката Назран са атакувани няколко сгради, включително на вътрешното министерство, на федералните сили за сигурност и централата на гранични войски. Бунтовниците са нападнали също градовете Карабулак и Слепцовск.

Най-мащабната в последно време координирана атака е започнала на 21 юни около 23 часа московско време. Групите бойци нахлули в републиката едновременно от Чечения и от Северна Осетия. Те се опитали да влязат и в столицата на републиката Магас, където е разположен комплексът от правителствени сгради, но били спрени от сътрудниците на милицията в покрайнините на града.

Сред загиналите са и.д. министърът на вътрешните работи на Ингушения, полковник от милицията Абукар Костоев, зам.министърът на вътрешните работи Зяудин Котиев, прокурорът на Назрановсия район Белин Озиев и прокурорът Назарни Мухабек Бузуранов.

Полк. Иля Шабалкин от службата за антитерористични операции в Кавзказ заяви пред Си Ен Ен, че в атаките са участвали между 50 и 100 бойци, сред които чеченци, ингушети и "вероятно" чужди бойци. Източник от вътрешното министерство по-рано заяви пред Интерфакс, че в атаките са участвали около 200 бойци.

Само преди седмица представители на промосковското чеченско правителство заявиха, че са останали не повече от 500 сепаратистки бойци, които трябва да бъдат заловени.

Последният инцидент обаче доказва, че бунтовниците все още са сила, която не може да бъде пренебрегната, отбелязва Би Би Си.

Руски телевизионен екип е попаднал на маскирани въоръжени мъже близо до Назран, които обявили, че са от "Бригадата на мъчениците" и че ще "застрелят всеки".

Операцията била ръководена от чеченския командир Магас

От Кремъл съобщиха, че бунтовниците са откраднали два камиона с оръжие и боеприпаси от складовете на министерството на вътрешните работи, предаде ИТАР-ТАСС, цитирайки самото министерство.

Чеченският вътрешен министър Али Алханов заяви за ИТАР-ТАСС от Грозни, че операцията в Ингушетия е била ръководена от полевия командир Магомет Евлоев, известен с прякора Магас. Евлоев е ингуш по националност, пряко подчинен на чеченския сепаратистки лидер Басаев, и отговаря за диверсиите в Ингушетия и в района на ингушетско-чеченската граница, каза Алханов.

Министър Нургалиев посочи, че 15 сътрудници от вътрешното министерство в Ингушетия почти 6 часа са защитавали сградата си, а бойците се опитвали да проникнат вътре, където се намира следственият изолатор, където са затворени 50 арестувани.

В отговор на въпрос от президента къде са отишли нападателите, Нургалиев каза, че са минали през Асинския проход, откъдето могат да отидат в Бамут, Чечения или Грузия.

Боевете в републиката продължават и във вторник. Сблъсъци са избухнали в горска местност край населения пункт Мужичи, където има военна техника.

Няма данни за взети заложници

Данните за жертвите при снощните нападения продължават да се уточняват. В Севернокавказкото гранично управление е съобщено за шест загинали и 20 ранени граничари. Президентът на Ингушетия Мурат Зязиков обяви, че общият брой на загиналите е 46.

Във вторник следобед бе съобщено, че са открити тела на още 7 граничари и военнослужещи, с което по предварителни официални данни броят на загиналите става 53-ма. Близо 200 са ранените.

Арабската телевизия Ал Джазира е получила информация, че са заловени 20 заложници. Това бе опровергано първо от президента на Ингушетия, а след това и от вътрешното министерство.

Според Шабалкин целта на атаките е "пропагандна", като бунтовниците са искали да привлекат вниманието към себе си, както и пари от международни терористични организации.

Атаките най-вероятно са част от нова офанзива на чеченски бунтовници, които обещаха подобни действия. Сепаратисткият лидер Аслан Масхадов предупреди миналата седмица за смяна на тактиката - от саботажи към военни акции, включително и на територии извън Чечения.

Руският министър на отбраната Сергей Иванов заяви пред репортери, че няма подробна информация за събитията в Ингушетия, но че в района "има достатъчно войски, които да спрат подобни атаки". Според него засега не се налага да се използва армията за окончателно унищожаване на терористите, които извършиха нападенията.

Иванов, който следи военно учение в Далечния изток, по-късно съобщи, че в помощ на Ингушетия са прехвърлени допълнителни части от Северно- кавказкия военен окръг.

Президентът на Ингушетия Мурат Зязиков обяви тридневен траур.

Ингушетия заема почти една пета от територията на бившата Чеченско - Ингушетска република. След като Чечения обяви независимост през 1991 г., Ингушетия де факто получи статут на сепаратистка република.

Нерядко боевете в Чечения се прехвърлят и в Ингушетия.

Лидерът на руските комунисти Генадий Зюганов критикува остро руските спецслужби за некадърност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.