Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 600 души на ден се нуждаят от кръв, едно даряване може да спаси 3 живота

Кръводаряването при крайни обстоятелства и срещу пари е рисково

0 коментара
Над 600 души на ден се нуждаят от кръв, едно даряване може да спаси 3 живота

Всеки ден повече от 600 души у нас имат нужда от кръвопреливане. Едва 25% от кръвта у нас обаче се набавя чрез доброволно кръводаряване, а страната ни е на едно от последните места по брой кръводарители в Европа.

През миналата и последните няколко години у нас се правят по над 165 000 кръводарявания. Страната ни е с 24 кръводарители на 1000 души население, докато в Европа варират между 25 и 36 на 1000.

В Световния ден на доброволния кръводарител 14 юни от Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ) напомнят колко важно е да се дарява кръв редовно.

Само 450 милилитра дарена кръв могат да спасят три човешки живота. Най-рядката кръвна група е тази, която в момент на спешност е в критична наличност. За да не сме поставени в безизходица да търсим кръв по спешност за себе си или свой близък, най-добрият вариант е да имаме развита и работеща система за доброволно кръводаряване.

Кой може да бъде кръводарител?

Всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години, за когото лекар прецени, че кръводаряването не застрашава здравето му и дарената от него кръв е безопасна за болните, които се нуждаят от нея, може да стане дарител. Ако лекарят ви разреши, ще дарите 450 милилитра кръв за около 5-7 минути.

Мъжете могат да даряват кръв 5 пъти в рамките на една календарна година, а жените – 4 пъти, като интервалът между две кръводарявания трябва да бъде минимум 2 месеца.

Два-три дни преди акта на кръводаряване човек трябва да се храни редовно и разнообразно – това заздравява силите на организма и повишава качеството на кръвта. Кръводаряването не трябва да се извършва на гладно. Кръводарителя трябва да е сигурен, че е здрав и отпочинал. След кръводаряването се приемат повече калорични течности и храни.

Количествено кръвта се възстановява за около едно денонощие, а качествено – за 3-4 седмици.

Кръводаряването е полезно и безопасно

Всички консумативи, които се използват по време на кръводаряването са индивидуални, стерилни и за еднократна употреба. Не съществува никаква възможност от заразяване с ХИВ/СПИН или друга инфекция, предавана по кръвнен път.

Кръводаряването е полезно. То стимулира процес на обновяване на кръвните клетки и увеличава защитните сили на организма.

Кръводаряването при крайни обстоятелства и срещу пари е рисково

Част от целите в програма 2020 на Световната здравна организация (СЗО) е до 2020 година всички държави да успяват да набавят нужната им кръв изцяло от доброволни и безвъзмездни кръводарители, които специалистите обявяват за най-безопасната група донори.

У нас обаче под 25% от кръвта е от доброволно кръводаряване и 75% се набавя по спешност от близките на нуждаещия се или е обект на покупко-продажба, което е незаконно и крие рискове.

“В България, а и в световен мащаб, само 40% от потенциалните кръводорители на възраст между 18 и 65 години нямат противопоказания. Всички останали имат някакви хронични заболявания, приемат лекарства или има друг проблем за кръводаряване. Това създава големия проблем, особено при съществуващата практика у нас повече от 75% да даряват кръв само за свои близки при крайна нужда или незаконно срещу пари. Това означава, че те имат някаква користна цел или са притиснати от обстоятелствата и са склонни да скрият противопоказанията си. Което от своя страна ги прави рискова група“, коментира пред Mediapool Стефка Лазарова от Българската организация за доброволно кръводаряване (БОДК).

Тя посочи, че в кръвните центрове кръвта се изследва, но само за ХИВ/СПИН, хепатит и сифилис. “Всичко останало остава вътре в нея. Т.е. ако човек е пил антибиотик, не е споделил в кръвния център и дари, тази кръв ще се прелее на някой, а той може да е алергичен и да има неприятни реакции. Това е само един пример какво може да се случи, ако се скрие противопоказание. Преди всяко кръводаряване има разговор с лекар и се попълва въпросник, но ако човек не го прави с идеята да помогне и не го прави безкористно, а е притиснат от обстоятелствата или е получил пари, е склонен да скрие противопоказания. Затова не трябва да се допуска да се дарява срещу пари или да се дарява при крайни обстоятелства. Хората трябва да даряват когато са спокойни и здрави“, коментира тя.

Водена от убеждението колко е важно кръводаряването да е доброволно, БОДК го насърчава и популяризира. Организацията е създала и поддържа своеобразен електронен регистър “Дари кръв“ с налично мобилно приложение, което свързва доброволни кръводарители и спешно нуждаещи се от кръв.

“Доброволните кръводарители се регистрират дългосрочно с идеята, че искат да помогнат и че могат да бъдат потърсени при спешно търсене на тяхната кръвна група в техния регион. А спешните случаи се регистрират еднократно за момента на спешната нужда, като ние проверяваме случая, свързваме се с близките и търсим подходящите дарители. Реално среща между даряващите и нуждаещите се и техните близки не се осъществява, за да може да няма поле за злоупотреба и да се гарантира доброволния характер на кръводаряването“, обяснява Лазарова.

От БОДК насочват дарителите към съответния кръвен център в града, в който има нужда от кръв.

“Макар че миналата година МЗ и кръвните центрове обявиха, че няма да има връщане на дарители и няма да се изисква да се дарява на мястото, където е възникнала нужда, това продължава да е практика и то в цялата страна. Ако пациентът е във Варна не може да дарите за него в София или може само по изключение“, обясни тя.

Освен това БОДК подпомага организирането на кръводарителски акции в различни компании. Предстои и информационна кампания в училищата, тъй като младите хора са най-добрите кръводарители, а културата на доброволно кръводаряване е добре да се възпитава от рано. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.